عارضه آرنج تنیس بازان یا تنیس البو چیست و چگونه درمان می شود؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آرنج تنیس بازان Tennis elbow وضعیتی است که باعث درد در اطراف بیرونی آرنج می شود. از نظر بالینی به عنوان اپی کندیلیت جانبی شناخته می شود.

این مشکل اغلب پس از استفاده بیش از حد یا عملکرد مکرر عضلات ساعد، نزدیک مفصل آرنج اتفاق می افتد. ممکن است متوجه درد در قسمت بیرونی آرنج شوید که ممکن است در موارد زیر به سمت ساعد حرکت کند:

  • بلند کردن یا خم کردن بازو
  • هنگام گرفتن اجسام کوچک، مانند خودکار
  • هنگام چرخاندن ساعد، مانند چرخاندن دستگیره در یا باز کردن شیشه
  • همچنین ممکن است برای شما دشوار باشد که بازوی خود را به طور کامل باز کنید.

چه چیزی باعث ایجاد آرنج تنیس بازان می شود؟

آرنج تنیس بازان معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از ماهیچه های متصل به آرنج ایجاد می شود و برای صاف کردن مچ دست استفاده می شود. اگر عضلات کشیده شده باشند، پارگی‌های کوچک و التهاب می‌تواند در نزدیکی توده استخوانی (اپیکوندیل جانبی) در قسمت خارجی آرنج ایجاد شود.

علل مشکل آرنج تنیس بازان
آرنج تنیس بازان معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از ماهیچه های متصل به آرنج ایجاد می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، تنیس البو گاهی اوقات به دلیل بازی تنیس ایجاد می شود، اما هر فعالیتی که فشار مکرر به مفصل آرنج وارد کند می تواند باعث آن شود. دردی که در سمت داخلی آرنج ایجاد می‌شود به آرنج گلف باز معروف است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

تا زمانی که علائم بیماری بهبود نیابد، باید از فعالیتی که باعث درد می شود اجتناب کنید. اگر درد آرنج  پس از چند روز استراحت از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

پزشک تورم و حساسیت را بررسی می‌کند و آزمایش‌های ساده‌ای مانند کشیدن انگشتان دست و خم کردن مچ دست در حالی که آرنج کشیده است انجام می‌دهد.

اگر پزشک  تشخیص دهد که درد آرنج ناشی از آسیب عصبی است، ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند اسکن اولتراسوند یا اسکن MRI انجام شود.

درمان آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان بدون درمان بهبود می یابد، اما درمان هایی وجود دارد که ممکن است علائم را بهبود بخشد و بهبودی را تسریع بخشد.

شما باید به بازوی آسیب دیده خود استراحت دهید و هرگونه فعالیتی که باعث ایجاد مشکل می شود را متوقف کنید.

چند بار در روز نگه داشتن کمپرس سرد، مانند کیسه نخود فرنگی یخ زده در حوله، روی آرنج خود به مدت چند دقیقه می تواند به کاهش درد کمک کند.

مصرف داروهای مسکن مانند پاراستامول ممکن است به کاهش درد خفیف کمک کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن نیز می توانند برای کمک به کاهش التهاب استفاده شوند.

فیزیوتراپی ممکن است در موارد شدیدتر توصیه شود. ماساژ و دستکاری ناحیه آسیب دیده ممکن است به تسکین درد و سفتی کمک کند و دامنه حرکت بازوی شما را بهبود بخشد.

جراحی ممکن است به عنوان آخرین راه حل برای برداشتن قسمت آسیب دیده تاندون استفاده شود. آرنج تنیس بازان می تواند بین 6 ماه تا 2 سال دوام بیاورد، اما در 9 مورد از 10 مورد در طی یک سال بهبودی کامل حاصل می شود.

پیشگیری از آرنج تنیس بازان

اجتناب از ابتلا به آرنج تنیس بازان همیشه آسان نیست، به عنوان مثال اگر ناشی از کاری باشد که شما در محل کار انجام می دهید. فشار زیادی بر عضلات اطراف آرنج خود وارد نکنید از بدتر شدن وضعیت جلوگیری می کند.

اگر آرنج تنیس بازان شما ناشی از ورزش هایی مانند تنیس یا فعالیت های دیگری است که مکرراً به مفصل آرنج شما فشار وارد می کند، تغییر تکنیک ممکن است مشکل را کاهش دهد.

چه کسانی تحت تاثیر مشکل آرنج تنیس بازان هستند؟

آرنج تنیس بازان یک بیماری شایع است که هر سال حدود 1-3٪ از جمعیت (حدود 4 تا 7 مورد در هر 1000) را مبتلا می کند. این امر شایع ترین علت درد مداوم آرنج است که دو سوم موارد را تشکیل می دهد. زنان و مردان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد و افراد مبتلا عمدتاً در سنین 35 تا 54 سال هستند.

آرنج تنیس بازان باعث درد و حساسیت در قسمت خارجی آرنج می شود. همچنین ممکن است در ساعد و پشت دستتان درد داشته باشید. درد آرنج تنیس بازان می تواند از ناراحتی خفیف در هنگام استفاده از آرنج تا درد شدیدی که می تواند زمانی که آرنج شما ساکن است احساس شود، متغیر باشد.

هنگامی که از بازوی خود استفاده می کنید، به خصوص برای حرکات پیچشی، درد اغلب بدتر می شود. حرکات مکرر مچ دست، مانند دراز کردن مچ دست و گرفتن، نیز می تواند درد را بدتر کند.

فردی که دچار آرنج تنیس بازان شده است در مواقع زیر درد بیشتری را تجربه خواهید کرد:

در قسمت بیرونی آرنج، که ممکن است هنگام بلند کردن یا خم کردن بازو به سمت پایین ساعد حرکت کند
هنگام گرفتن اجسام کوچک، مانند خودکار
هنگام چرخاندن ساعد، مانند چرخاندن دستگیره در یا باز کردن شیشه
همچنین ممکن است هنگام دراز کردن کامل بازو، درد و سفتی داشته باشید.

آرنج تنیس بازان معمولا بین 6 ماه تا 2 سال طول می کشد و اکثر افراد (90٪) در عرض یک سال بهبودی کامل پیدا می کنند.

درمان

آرنج تنیس بازان بدون درمان (که به عنوان یک وضعیت خود محدود شونده شناخته می شود) بهبود می یابد. آرنج تنیس بازان معمولا بین 6 ماه تا 2 سال طول می کشد و اکثر افراد (90٪) در عرض یک سال بهبودی کامل پیدا می کنند.

مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که به بازوی آسیب دیده استراحت دهید و فعالیتی را که باعث ایجاد مشکل شده است متوقف کنید.

همچنین درمان های ساده ای برای کمک به درد وجود دارد، مانند نگه داشتن یک کمپرس سرد، مانند یک کیسه نخود فرنگی یخ زده که در یک حوله پیچیده شده، چند دقیقه روی آرنج خود چند بار در روز نگه دارید.

اجتناب یا تغییر فعالیت ها

اگر آرنج تنیس بازان دارید، باید از انجام فعالیت هایی که عضلات و تاندون های آسیب دیده را تحت فشار قرار می دهند، دست بردارید.

اگر از بازوهای خود در محل کار برای انجام کارهای دستی مانند بلند کردن استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد تا زمانی که درد بازوی شما بهبود نیابد از این فعالیت ها خودداری کنید.

از طرف دیگر، ممکن است بتوانید روش انجام این نوع حرکات را تغییر دهید تا فشاری به بازوی شما وارد نشود. با کارفرمای خود در مورد اجتناب یا تغییر فعالیت هایی که می تواند بازوی شما را تشدید کرده و درد را بدتر کند، صحبت کنید.

مسکن ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

مصرف مسکن‌هایی مانند پاراستامول و NSAIDها مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد و التهاب خفیف ناشی از آرنج تنیس بازان کمک کند.

NSAID ها به صورت قرص یا کرم و ژل (NSAID های موضعی) در دسترس هستند که مستقیماً در ناحیه ای از بدن شما که در آن درد وجود دارد استفاده می شود.

درمان آرنج تنیس بازان
NSAID ها به صورت قرص یا کرم و ژل (NSAID های موضعی) در دسترس هستند.

NSAID های موضعی اغلب برای بیماری های اسکلتی عضلانی مانند آرنج تنیس بازان به جای قرص های ضد التهاب توصیه می شوند. زیرا آنها می توانند التهاب و درد را بدون ایجاد عوارض جانبی مانند احساس بیماری (تهوع) و اسهال کاهش دهند.

برخی از NSAID ها فقط با نسخه در دسترس هستند. پزشک عمومی یا داروساز می‌تواند یک NSAID مناسب را توصیه کند.

فیزیوتراپی آرنج تنیس بازان

اگر آرنج تنیس بازان شما باعث درد شدیدتر یا مداوم شود، ممکن است پزشک عمومی شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد. فیزیوتراپیست ها متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند که از روش های مختلفی برای بازگرداندن حرکت به نواحی آسیب دیده بدن استفاده می کنند.

فیزیوتراپیست ممکن است از تکنیک های درمان دستی مانند ماساژ و دستکاری برای تسکین درد و سفتی و تشویق جریان خون به بازوی شما استفاده کند. آنها همچنین می توانند تمریناتی را به شما نشان دهند که می توانید برای تحرک بازو و تقویت عضلات ساعد خود انجام دهید.

استفاده از بریس، تسمه، بانداژ یا اسپلینت (به نام ارتز) نیز ممکن است در کوتاه مدت توصیه شود.

تزریق استروئید برای آرنج تنیس بازان

استروئیدها، داروهایی که حاوی نسخه های مصنوعی هورمون کورتیزول هستند، گاهی اوقات برای درمان آرنج تنیس بازان استفاده می شوند.

به برخی از افراد مبتلا به آرنج تنیس البو، زمانی که سایر درمان ها مؤثر نبوده اند، تزریق استروئید ارائه می شود.

تزریق مستقیماً در ناحیه دردناک اطراف آرنج انجام می شود. ممکن است ابتدا یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه و کاهش درد تجویز شود.

تزریق استروئید فقط به احتمال زیاد باعث تسکین کوتاه مدت می شود و اثربخشی طولانی مدت آنها ضعیف است. اگر آنها کمک می کنند، ممکن است تا 3 تزریق در همان ناحیه به شما پیشنهاد شود که حداقل 3 تا 6 ماه فاصله بین آنها وجود دارد.

شاک ویو تراپی برای آرنج تنیس بازان

شاک ویو تراپی یک درمان غیر تهاجمی است که در آن امواج شوک با انرژی بالا از پوست عبور داده می شود تا به تسکین درد و تقویت حرکت در ناحیه آسیب دیده کمک کند.

تعداد جلساتی که نیاز دارید بستگی به شدت درد شما دارد. شما ممکن است یک بی حس کننده موضعی برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی در طول عمل داشته باشید.

شاک ویو تراپی اگرچه بی خطر است، اما می تواند عوارض جانبی جزئی از جمله کبودی و قرمزی پوست در ناحیه تحت درمان ایجاد کند.

تحقیقات نشان می دهد که شاک ویو تراپی در برخی موارد می تواند به بهبود درد آرنج تنیس بازان کمک کند. با این حال، ممکن است در همه موارد کارساز نباشد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

تزریق پی آر پی برای آرنج تنیس بازان

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) درمانی است که ممکن است توسط جراح در بیمارستان برای درمان آرنج تنیس بازان ارائه شود.

پی آر پی پلاسمای خون حاوی پلاکت های غلیظی است که بدن شما از آن برای ترمیم بافت آسیب دیده استفاده می کند. نشان داده شده است که تزریق پی آر پی روند بهبودی را در برخی افراد تسریع می کند، اما اثربخشی طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست.

پیشنهاد مقاله: روش های مدیریت و کنترل درد بیمار در منزل

جراح از شما نمونه خون گرفته و در دستگاه قرار می دهد. این پلاکت‌های بهبودی را جدا می‌کند تا بتوان آنها را از نمونه خون گرفته و به مفاصل آسیب‌دیده تزریق کرد. این روش معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

جراحی آرنج تنیس بازان

در مواردی که آرنج تنیس بازان باعث درد شدید و مداوم می شود، ممکن است جراحی توصیه شود. قسمت آسیب دیده تاندون برای تسکین علائم دردناک برداشته می شود.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.