منفی بافی در سالمندان: روش های کنار آمدن و مراقبت از سالمند منفی باف

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

منفی بافی در سالمندان Senior’s Negativity یکی از رفتار های شایع در دوران سالمندی است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فرد سالمندی ، به عنوان مثال مادر تان را به دکتر رسانده اید ، و او از شما ناراحت است زیرا زمان انتظار در اتاق انتظار خیلی طولانی شده است.

یا برای مرتب نمودن کارهای حیاط به پدر سالمند خود کمک کردید ، اما او ناراحت است که چرا چمن ها را در الگوی صحیح و مورد نظر کوتاه نکرده اید.
سوالی که مطرح می گردد این است که چرا افراد مسن با وجود داشتن افراد حمایتگری از خانواده و یا سایر اطرافیان که به سختی کار می کنند تا زندگی سالمند را آسان کنند ، باز هم زبان به شکایت می گشایند.

منفی بافی در سالمندان
منفی بافی در سالمندان یکی از رفتار های شایع در دوران سالمندی است.

چندین دلیل بالقوه برای این رفتار وجود دارد و یک سوال ساده می تواند به شما کمک کند تا به همه چیز واقف شوید:

آیا فرد سالمند همیشه منفی باف بوده؟

برخی از سالمندان به صورت دایمی منفی باف و شاکی هستند:

اگر یک سالمند همیشه در حال شکایت و منفی بافی باشد ، ممکن است شکایت تنها راهی باشد که برای ارتباط برقرار کردن با دیگران می تواند از آن استفاده نماید.
این احتمال وجود دارد که آنها حتی از تأثیر رفتارشان بر دیگران آگاهی نداشته باشند. اما به هر حال این رفتار باعث اذیت و آزار دیگران می شود. اینگونه به نظر می رسد که بعید است بتوان این گونه رفتار ها در سالمندان را اصلاح نمود.
در حقیقت ، ناامیدی های روحی و ناتوانیهای جسمی ناشی از افزایش سن ، احتمالاً رفتارهای منفی سالمند را تشدید می کند.

لازم است پرستاران و مراقبان یک سالمند باید در هنگام تصمیم گیری در مورد مراقبت از یک سالمند منفی باف این موارد را در نظر بگیرند که بودن در کنار فردی که به صورت مداوم و بی وقفه انتقاد می نماید کاری بسیار دشوار است.

دلایل جدید جهت بروز منفی بافی در سالمندان:

برعکس ، داشتن ذهنیت منفی یا شکایت های مکرر برای برخی از سالمندان ممکن است برخلاف مورد قبل رفتار جدیدی است. اگر مادر شما همیشه خوش اخلاق و ملایم بوده ، اما اکنون او شخصی عصبانی و شاکی است ،و یا شوهر شما در طول ازدواج فردی خونگرم و حامی بوده ، اما حالا تبدیل به فردی کنترل کننده و خشمگین شده است ، این یک علامت خطر جدی می باشد.

خوشبختانه درمان و برطرف نمودن تغییرات شخصیتی که اخیرا در فرد رخ داده باشد راحت تر قابل انجام هستند.

نوسانات خلقی و تغییرات رفتاری

عفونت مجاری ادراری (UTI) می تواند تأثیر ناگهانی و قابل توجهی در رفتار سالمندان داشته باشد. اکثر افراد از علائم جسمی عفونت ادراری مانند درد ، سوزش و تکرر ادرار آگاه هستند.
اما برای بسیاری از افراد مسن ، علائم رفتاری غیر معمولی نیز به همراه علایم دیگر تظاهر می یابند که از جمله آن می توان به تحریک پذیری ، انفجار عصبانیت و گیجی را نام برد.
این یکی از اولین مواردی است که پرستاران سالمند باید در صورت بروز تغییرات ناگهانی و غیر معمول در رفتار ، مورد بررسی قرار دهند.

برخی داروها می توانند بر روحیه و رفتار سالمند تأثیر بگذارند:

بسیاری از داروهای تجویزی می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند که شامل تغییرات خلقی و رفتاری است. داروهای روانپزشکی یک نمونه بارز از این نوع داروها است .
این داروها برای تغییر در بخش شیمیایی مغز طراحی شده اند و معمولا به هدف بهبود خلق و خو و رفتار فرد تجویز می شوند، اما روش کار آنها در بدن بسیار پیچیده است.

انواع خاصی از این داروها ممکن است در مغز یک سالمند عملکرد خوبی نداشته باشند. در برخی موارد ، داروهای اشتباه باعث بدتر شدن وضعیت روحی و جسمی سالمند می شود. بعضی از این داروها چندین هفته طول می کشد تا به اثر کامل خود برسند.
در مورد هرگونه تغییر روحیه و رفتار سالمند با پزشک مشورت نمایید تا اطمینان حاصل کنید که دوز جدید دارو برای شرایط آنها مناسب است.
داروهای ضد تشنج ، استاتین ها ، داروهای فشار خون و حتی ضد التهاب ها می توانند باعث تغییر شخصیت و رفتار در برخی از افراد شوند.

تداخلات دارویی نیز می تواند مشکل ساز باشد ، بنابراین اگر سالمند شما چندین دارو را همزمان مصرف می کند ، این ترکیب باید توسط پزشک یا داروساز بررسی شود تا مشکلات احتمالی را پیش بینی نموده و اقدامات ضروری را انجام دهند.

پیشنهاد مقاله: راه های جلوگیری از برونشیت حاد در سالمندان

درد مزمن می تواند باعث تحریک پذیری و منفی بافی در سالمندان گردد :

با گذشت زمان ، درد می تواند به صورت ناگهانی و یا تدریجی بروز کند و به کیفیت زندگی و توانایی های عملکردی فرد آسیب برساند.
علاوه بر اثرات جسمی ، درد می تواند از نظر روحی و روانی نیز برای سالمند آزار دهنده باشد.
در یک تحقیق منتشر شده در مجله Pain Research and Management مطرح نموده است که بیماران مبتلا به درد مزمن ، رفتارهای منفی بیشتری را نشان می دهند ، مانند خصومت ، عصبانیت ، افسردگی ، خستگی ، بی حالی و اضطراب.

اگر سالمند شما دائماً شکایت یا ناراحتی می کند ، لازم است که برای بررسی بیماری ها و دردهای مزمن جسمی به پزشک مراجعه کنید.
بسیاری از سالمندان تمایل به ابراز درد و ناراحتی ندارند ، بنابراین از مراجعه به دکتر خودداری می کنند.
در این شرایط این افراد به گلایه نسبت به افراد خانواده ادامه میدهند. گاهی این شکایات ممکن است مربوط به خود درد باشد ، یا ممکن است در مورد انتقاد از همه اطرافیان و مسائل مربوط به خانواده و اجتماع باشد.

لازم است با بررسی دقیق وضعیت سالمند منفی باف به دنبال نشانه های درد و ناراحتی های مزمن در او باشید.
درد مفصل و مشکلات آرتروز یک منبع ناراحتی شایع برای افراد مسن است ، و علائم آن شامل تغییر در راه رفتن است به عنوان مثال ، لنگیدن ، حرکت آرام تر ، کمتر راه رفتن می باشد که باید مورد توجه دکتر قرار گیرد.

منفی بافی در سالمندان

وقتی افراد در سن جوانی درگیر مسئولیت های زندگی هستند ، بچه ها را تربیت می کنند و با دوستانشان معاشرت می کنند ، ممکن است احساس کنند باید ویژگی های منفی شخصیت خود را کنترل کنند.
هنگامی که مسئولیت های آنها کاهش می یابد یا بازنشسته می شوند ، ممکن است احساس کنند که “حق” دارند که دقیقاً همان چیزی را فکر می کنند و احساس می نمایند به زبان آورند.

و اگر حوصله سالمند سر رفته باشد و یا دیگر حس هدفمندی در زندگی خود نداشته باشند ، بسیاری از آنچه احساس می کنند می تواند منفی باشد.
این احساسات غالباً هنگامی تشدید می شوند که همراه با تحرک محدود ، کاهش سطح انرژی و سایر تغییرات وابسته به سن باشند که بر استقلال ، برنامه های روزمره و عملکرد آنها تأثیر می گذارد.

اگر سالمند در زندگی چیز دیگری برای ت نداشته باشد ، ممکن است به دنبال جنبه های منفی زندگی خود بگردد و آنها را پر رنگ نماید که این مسئله باعث منفی بافی سالمند می شود.
با سالمند گفتگو نمایید و کاری کنید تا با کار یا هدف جدیدی سرگرم شود. لازم است این سرگرمی متناسب با توانمندی های سالمند انتخاب شود تا باعث افزایش فعالیت و احساس رضایت مندی در او گردد.

راه های مراقبت از سالمند منفی باف در منزل

همانگونه که بیان شد در برخی مواقع، برای تعادل بین داروهای سالمند ، پاک سازی عفونت یا کنترل درد های مزمن او نیاز به مداخلات پزشکی وجود دارد.
اگر زوال عقل عامل منفی بافی سالمند باشد ، ا داروهایی وجود دارند که می توانند تغییرات رفتاری و شخصیتی را در این افراد به حداقل برسانند.
بسیاری از داروهای ضد اضطراب و حتی داروهای ضد روان پریشی می توانند تفاوت چشمگیری در منفی بافی سالمند ایجاد کنند.

درمان منفی بافی در سالمندان
وقتی افراد در سن جوانی درگیر مسئولیت های زندگی هستند، بچه ها را تربیت می کنند.

گزینه های غیر دارویی باید به عنوان اولین راه حل برای کنترل مشکلات رفتاری در سالمندان استفاده شود ، اما باید تمام راه ها را بررسی کرد تا کیفیت زندگی آنها به حداکثر مطلوب خود برسد.
گاهی اوقات ، با استفاده از مشاوره و کمک افراد متخصص ، اعضای خانواده سالمند منفی باف می توانند تکنیک هایی کاربردی را یادگرفته و به کار ببندند که در حل مشکلات زندگی با سالمند منفی باف نتیجه بخش خواهد بود.

گاهی اعضای خانواده قادر به کنار آمدن و هماهنگ شدن با رفتار سالمند منفی باف نمی باشند و با عکس العمل های نا درست ممکن است تاثیرات مخربی بر روحیات سالمند بگذراند . در این شرایط استفاده از یک پرستار سالمند ماهر و با تجربه می تواند به سالمند وخانواده او کمک شایانی بنماید.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن کادری ماهر و با تجربه در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات به سالمندان گرامی و خانواده های آن عزیزان می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.