نکات ایمنی رانندگی سالمندان | 6 نکته مهم ایمنی سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر به بررسی نکات ایمنی رانندگی سالمندان می پردازیم. با افزایش سن خواسته یاناخواسته برخی مشکلات جسمی به سراغ افراد خواهد. سالمندان و عزیزانشان باید بدانند که چگونه رانندگان مسن‌تر می‌توانند پشت فرمان امن بمانند.

اگر برای استخدام پرستار سالمند اقدام نکرده اید و خود فرد رانندگی می کند، باید نکات مهمی مد نظر باشد. مانند همه رانندگان، سالمندان باید عادات رانندگی ایمن را حفظ کنند. در حالی که تقریباً همه خواهان استقلال در جاده‌های آزاد هستند، سلامت ضعیف و داروها می‌تواند تأثیر خود را بر شایستگی افراد برای ماندن در پشت فرمان بگذارد.

سن چه تاثیری بر توانایی رانندگی دارد؟

با بالا رفتن سن افراد، عواملی از جمله کاهش بینایی، شنوایی ضعیف، رفلکس های حرکتی کندتر و بدتر شدن شرایط سلامتی می توانند توانایی رانندگی را مختل کنند. افزایش سن نیز با کاهش قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری همراه است.

همه اینها بر توانایی فرد برای کنترل ایمن وسیله نقلیه تأثیر می گذارد. افزایش سن شامل سفت شدن مفاصل و ضعیف شدن ماهیچه ها می شود و بسیاری از رانندگان مسن با آرتریت زندگی می کنند. تغییراتی مانند این بر توانایی راننده برای ترمز کردن، چرخاندن سریع فرمان یا نگاه کردن از روی شانه تأثیر می گذارد.

نکات ایمنی رانندگی سالمندان

افزایش سن به طور خودکار با از دست دادن کامل توانایی رانندگی برابر نیست. برای ادامه رانندگی ایمن می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید، از جمله تنظیم سبک رانندگی و رسیدگی به هرگونه مشکل فیزیکی که می‌تواند در رانندگی ایمن شما اختلال ایجاد کند. نکات مهم برای رعایت ایمنی عبارتند از:

مراقب سلامتی خود باشید

چکاب های سالانه چشم و بینایی می تواند حواس شما را تیز نگه دارد و به پزشک شما این امکان را می دهد که هر مشکلی را قبل از اینکه بر رانندگی شما تأثیر بگذارد پیدا کند و درمان کند. ورزش و خواب کافی می تواند به حفظ انعطاف پذیری و هوشیاری در جاده کمک کند.

نکات ایمنی رانندگی سالمندان با وسیله نقلیه مناسب

سالمندان مبتلا به ورم مفاصل یا سفتی مفاصل و عضلانی ممکن است وسیله نقلیه ای با گیربکس اتوماتیک و فرمان برقی و ترمز را راحت تر ببینند. رانندگان مسن باید مراقب تمیز نگه داشتن شیشه‌ها و چراغ‌های جلو باشند و برای حفظ وضعیت کارکرد وسایل نقلیه، تعمیر و نگهداری منظم را برنامه ریزی کنند.

رانندگی اصولی

فضای کافی برای خودروی جلوی خود بگذارید تا امکان ترمز کافی فراهم شود و مطمئن شوید که مطابق با جریان ترافیک رانندگی می کنید. از حواس پرتی در حین رانندگی مانند صحبت کردن با تلفن، ارسال پیامک یا مشورت با نقشه یا GPS خودداری کنید.

رانندگی اصولی

سعی کنید از موقعیت های رانندگی که ممکن است باعث ناراحتی شما شود اجتناب کنید. عادات رانندگی خود را تغییر دهید، از جمله رانندگی فقط در ساعات روز، اجتناب از بزرگراه ها و ترافیک سریع و دور ماندن از جاده در هوای نامساعد.

نکات ایمنی رانندگی سالمندان و دقت بر نگرانی دیگران

به نگرانی های دیگران گوش دهید. اگر اعضای خانواده یا دوستان شما نگرانی های خود را در مورد رانندگی شما بیان می کنند، ممکن است بخواهید توانایی رانندگی خود را ارزیابی کنید.

مهارت های رانندگی خود را از طریق یک دوره آموزشی تکمیل کنید و با پزشک خود در مورد توانایی خود در رانندگی ایمن صحبت کنید. دوره های رانندگی مهارت های راننده پشت فرمان و آگاهی از قوانین و خطرات جاده را تازه می کند.

کمربند ایمنی و تلفن همراه

کمربند ایمنی جان انسان ها را نجات می دهد. قبل از روشن کردن خودرو حتما کمربند را ببندید. اگر کمربند ایمنی شما ناراحت کننده است، پایه شانه را تنظیم کنید یا یک پد شانه ای بخرید که روی کمربند می لغزد.

تلفن همراه خود را بی صدا کنید. صحبت کردن یا ارسال پیامک در حین رانندگی حواس شما را از جاده و وسایل نقلیه دیگر پرت می کند. تلفن همراه خود را در حالت بی صدا بگذارید و در حین رانندگی به آن پاسخ ندهید.

محدود کردن حواس پرتی ها از نکات ایمنی رانندگی سالمندان

گوش دادن به موسیقی یا کتاب های صوتی یا حتی گپ زدن با مسافران می تواند حواس برخی از رانندگان مسن را پرت کند. اگر جزو آنها هستید، صدا را خاموش کنید و از گفتگو با دیگران در ماشین خودداری کنید.

اگر استرس دارید یا خسته هستید در جایی که هستید بمانید تا زمانی که به خوبی استراحت و آرام شوید. رانندگی در زمانی که در بهترین حالت خود نیستید می تواند خطرناک باشد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی نکات ایمنی رانندگی سالمندان پرداختیم. بسیاری از افراد مسن می توانند تا 80 سالگی یا حتی فراتر از آن با خیال راحت رانندگی کنند.

با این حال، از آنجایی که مسائل فیزیکی مختلف مرتبط با افزایش سن می‌توانند در رانندگی ایمن اختلال ایجاد کنند، مهم است که رانندگان مسن‌تر – و افرادی که از آنها مراقبت می‌کنند – نیازهای خود را برای ایمن نگه داشتن آنها در هنگام رانندگی ارزیابی کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.