اجاق گاز ایمن برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از لوازم آشپزخانه که بیشترین خطر را برای سالمندان دارد، صفحه اجاق گاز است. شعله باز و سطوح داغ می تواند با کوچکترین اشتباه یا خطا تبدیل به یک دستور العمل برای مشکل شود. بنابراین، اگر والدین سالخورده‌ای دارید که حتی از اختلالات شناختی خفیف رنج می‌برند، به او اجازه ندهید بدون نظارت از اجاق گاز استفاده کند. سالمندان با نقص شناختی متوسط ​​تا شدید به هیچ وجه نباید اجازه استفاده از اجاق گاز را داشته باشند. در این نوشته از وب سایت زندگی برتر اکسین به بررسی اجاق گاز ایمن برای سالمندان می پردازیم.

اجاق گاز ایمن برای سالمندان

فناوری مدرن واقعاً آشپزی را برای سالمندان ایمن تر کرده است. به علاوه، بسیاری از اجاق‌ها، صرف نظر از نوع، اکنون برای پاسخگویی به نیازهای ایمنی سالمندان طراحی شده‌اند. اگر به دنبال یک اجاق گاز جدید هستید، چرا به جای یافتن ابزارهای اضافی که بعداً ایمنی را بهبود می بخشد، از ایمن ترین گزینه موجود استفاده نکنید. در کنار ایمنی وسایل، حضور و استخدام پرستار هم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

اجاق گازهای القایی( مگنتی) در مقابل برقی و گازی

برای درک نحوه عملکرد این وسایل در هنگام قرار گرفتن در برابر یکدیگر، ابتدا باید در مورد خطرات مربوط به اجاق گاز بدانید. برای شروع، اجاق گاز تقریباً در نیمی از حوادث و آتش سوزی های آشپزخانه نقش دارد. علاوه بر این، افراد مسن دو برابر بیشتر از افراد جوانتر در معرض آتش سوزی آشپزخانه قرار می گیرند و از بین می روند. اجاق گاز ایمن برای سالمندان می تواند این مشکل را کم کند. نقص های حافظه و قضاوت که منجر به چنین پیامدهای فاجعه باری می شود عبارتند از:

 • گذاشتن غذا بدون مراقبت روی اجاق گاز با حرارت روشن.
 • فراموش کرده اید یک تابه/ قابلمه خالی را از روی حرارت بردارید.
 • خاموش نشدن شعله حتی پس از خاموش شدن قابلمه/تابه.
 • پوشیدن لباس های گشاد در اطراف شعله های آتش.
 • قرار دادن پارچه، کاغذ و سایر اقلام قابل اشتعال در نزدیکی سیم پیچ/شعله باز.
 • نقص در تمیز کردن بقایای چربی از مشعل / المنت گرمایشی.
 • تلاش برای تمیز کردن یا دست زدن به سطوح اجاق گاز در حالی که هنوز داغ هستند.
 • توجه نکردن به آسیب المان الکتریکی یک اجاق گاز قدیمی.

اجاق گازهای القایی( مگنتی) در مقابل برقی و گازی

عامل خطر برای اجاق‌های برقی و گازی تقریباً یکسان است زیرا هر دو دارای شعله/کویل باز هستند که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود. مشکل دیگر این اجاق‌ها گرمای تولید شده است که دمای تمام سطوح اطراف مشعل/کویل را تا حد داغ شدن بالا می‌برد. شاید بتوان گفت در این زمینه اجاق گاز ایمن برای سالمندان مدل القایی است.

مزایای اجاق گاز ایمن برای سالمندان در مدل القایی

در مقابل، اجاق‌های القایی نه شعله باز دارند و نه سطوح داغ داغ دارند. بنابراین وقتی صحبت از سالمندان به میان می‌آید، این اجاق‌ها مطمئناً نسبت به سایر محدوده‌ها برتری دارند. از آنجایی که محدوده‌های القایی از میدان‌های مغناطیسی برای تولید گرما در داخل تابه / قابلمه استفاده می‌کنند، چندین مزیت دیگر نیز ارائه می‌دهند:

 • زمان پخت سریعتر، یعنی مصرف کلی برق کمتر است.
 • کنترل های پاسخگوتر
 • تنظیمات دقیق دما
 • خاموش شدن خودکار زمانی که قابلمه ها / تابه ها در محدوده میدان مغناطیسی نیستند.
 • سطح پخت و پز هرگز آنقدر داغ نمی شود که باعث سوختگی یا آتش سوزی به دلیل تجمع چربی شود.
 • مواد غذایی آلوده روی سطح براق خود زغال نمی‌شوند، بنابراین تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر است.
 • آشپزخانه خنک تر می ماند
 • خطر نشت گاز یا انتشار مونوکسید کربن در اثر احتراق وجود ندارد.
 • هوای اتاق توسط عنصر گرمایش استفاده نمی شود.

همانطور که می بینید، اجاق گازهای القایی در واقع امن ترین و بهترین گزینه برای یک خانه مناسب برای سالمندان هستند. با این حال، این محدوده ها به ظروف مخصوص آشپزی نیاز دارند. به طور خاص، قابلمه ها و تابه هایی با مقداری آهن/فولاد در آنها.

ایمنی بالاتر با یادگیری

از آنجایی که گرم کردن تقریباً بلافاصله با این محدوده‌ها شروع می‌شود، زمان پخت تقریباً به نصف مقداری که در یک اجاق گاز معمولی است کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که برای سالمندانی که زندگی خود را صرف پخت و پز در محدوده برق/گاز کرده اند، ممکن است یک منحنی یادگیری خفیف وجود داشته باشد. اما از آنجایی که اجاق‌های القایی از نظر ایمنی رتبه بالایی دارند، حتی اگر والدین سالخورده‌تان در این مسیر کمی دچار تزلزل شوند، نگرانی کمتری وجود دارد. با این اوصاف، ویژگی ها و مزایای بسیاری وجود دارد که باید در اجاق گاز القایی به دنبال آن باشید که می‌تواند دستگاه را برای سالمندان مناسب‌تر کند.

برای استخدام پرستار سالمند با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان