10 مزیت مطالعه و کتابخوانی در زندگی فردی و اجتماعی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کتابخوانی Reading books تاثیرات فراوانی بر سلامت روح و جسم افراد دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم . آخرین باری که کتاب یا مقاله قابل توجهی را مطالعه کرده اید چه زمانی بوده است؟ ممکن است مانند بسیاری از افراد مطالعات روزمره شما پیرامون توییت ها ، فیس بوک یا اینستاگرام باشد .اگر شما جزو افراد بی شماری هستید که عادت به کتاب خواندن به صورت منظم ندارند ، ممکن است مزایای زیادی را از دست بدهید.
همانگونه که بیان شد کتاب خواندن مزایای زیادی دارد که در اینجا 10 مزیت اصلی کتاب خواندن آورده شده است :

1. تحریک ذهنی و کتابخوانی

مطالعات نشان داده است که تحریک ذهنی می تواند مانع پیشرفت آلزایمر و زوال عقل شود ، زیرا فعال نگه داشتن مغز مانع از دست دادن قدرت ذهن می شود.

 منافع کتابخوانی
تحریک ذهنی می تواند مانع پیشرفت آلزایمر و زوال عقل شود.

درست مثل هر عضله دیگر در بدن ، مغز برای تقویت و سلامت نیاز به ورزش دارد ، بنابراین جمله “استفاده از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید ” در این مورد مصداق دارد . همچنین مشخص شده است که حل معما و بازی های فکری مانند شطرنج در تحریک ذهن مفید است.

2. کاهش استرس

مهم نیست که شما در کار ، روابط شخصی یا مسائل بیشمار دیگری که در زندگی روزمره با آنها روبرو هستید ، استرس زیادی دارید ، وقتی خود را در یک کتاب داستان عالی غرق می نمایید ، همه این افکار ناراحت کننده از بین می روند.
یک رمان خوب می تواند افکار شما را از حوزه های ناراحت کننده به حوزه های دیگر منتقل کند و باعث حواس پرتی شما شود. در این شرایط ذهن شما در لحظه اکنون باقی مانده و باعث می شود تنش ها تخلیه شود و به شما آرامش می دهد.

3. افزایش دانش

هر آنچه که مطالعه می نمایید ذهن شما را از اطلاعات مفیدی پر می نماید و شما هرگز نمی دانید چه زمانی این اطلاعات به درد شما می خورد. هرچه دانش بیشتری داشته باشید ، برای مقابله با هر چالشی که با آن روبرو می شوید ، عکس العمل بهتری خواهید داشت .

بعلاوه این اطلاعات یک منبع ارززشمند برای شما خواهد بود که هرگز از دست نخواهد رفت زیرا شغل ، دارایی ، پول و حتی سلامتی ممکن است از بین برود اما دانش هرگز از شما نمی گیرد.

4. گسترش دایره واژگان با کتابخوانی

هرچه بیشتر کتاب بخوانید ، کلمات بیشتری در ذهن شما قرا رخواهند گرفت و آنها ناگزیر به واژگان روزمره شما راه می یابند.
فن بیان و خوش صحبت بودن در هر حرفه ای بسیار مهم است و دانستن اینکه می توانید با اعتماد به نفس با افراد مافوق خود صحبت کنید می تواند عزت نفس شما را تقویت کند.

این توانایی حتی می تواند به موقعیت کاری شما نیز کمک نماید ، زیرا افرادی که کتاب می خوانند ، خوش صحبت هستند و در موضوعات مختلف آگاهی دارند.
افرادی که کتاب خوان هستند دایره واژگان بزرگی دارند و خواندن کتاب برای یادگیری زبان های جدید نیز ضروری است ، زیرا افراد غیر بومی با مطالعه کتاب در معرض کلماتی قرار می گیرند که باعث تسلط در صحبت کردن و نوشتن می شود.

5.  کتابخوانی  و بهبود حافظه

وقتی کتاب می خوانید ، باید مجموعه ای از شخصیت ها ، پیچیدگی ها ، جاه طلبی ها ، تاریخچه و تفاوت های ظریف آنها و همچنین طرح های فرعی مختلف را به یاد بیاورید.

این کار یک تمرین عالی برای به یادآورن مطالب است ، مغز چیز شگفت انگیزی است و می تواند این چیزها را با سهولت به یاد بیاورند.
هر اطلاعاتی که به حافظه می سپارید سیناپس های جدید (مسیرهای مغزی) را در مغز بوجود می آورید و حافظه را تقویت می کند ، که به یادآوری اطلاعات حافظه کوتاه مدت و همچنین ایجاد ثبات در خلق و خو کمک می کند.

6. پیشرفت مهارت های تفکر تحلیلی

آیا تا به حال یک رمان پر رمز و راز و شگفت انگیز خوانده اید ، و قبل از اتمام کتاب خود راز آن را حل کرده اید؟ در این صورت ، شما توانسته اید با استفاده از تفکر انتقادی و تحلیلی و با توجه به تمام جزئیات ارائه شده و مرتب سازی آنها معمای این کتاب را حل نمایید .
در این شرایط با پیشرفت مهارت های تفکر تحلیلی و توانایی تجزیه و تحلیل، ذهن شما تقویت می گردد .

7. بهبود ت با کتابخوانی

در دنیایی که به دلیل اینترنت مردم تحت تاثیر انفجار اطلاعاتی قرار دارند و هر فرد همزمان با انجام چندین وظیفه دست به گریبان است ، داشتن ت کار مشکلی است .

افراد در دنیای امروزی در یک بازه 5 دقیقه ای ،در حین انجام کارهای شخصی ایمیل خود را چک می نمایند ، با چند نفر چت می کنند ،توییتر را چک می کنند و با موبایل خود کار می نمایند . این حجم از عدم ت سبب افزایش سطح استرس شده و بهره وری ذهن فرد را کاهش میدهد .

وقتی کتاب می خوانید ، تمام توجه شما به داستان معطوف است و بقیه جهان از یاد شما می رود ت شما بهبود می یابد .
بهتر است قبل از شروع کار، 15-20 دقیقه قبل از کار مطالعه کنید( به عنوان مثال در هنگام رفت و آمد با وسایل حمل و نقل عمومی ) و با این کار ت خود را بیشتر کنید . قطعا در طول روز از افزایش ت خود متعجب خواهید شد .

پیشنهاد مقاله: چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم

8- مهارت های نوشتاری بهتر با کتابخوانی

در اثر مطالعه کتاب ، همزمان با گسترش دایره واژگان مهارت های نوشتاری نیز تقویت می گردد زیرا فرد خواننده با سبک نوشتاری نویسنده های مختلف آَشنا می گردد و این موضوع بر سبک نوشتاری او اثر خواهد گذاشت .

به همان روشی که نوازندگان بر یکدیگر تأثیر می گذارند و نقاشان از تکنیک های استادان قبلی استفاده می کنند ، بنابراین نویسندگان با خواندن آثار دیگران یاد می گیرند که چگونه متن زیبایی بسازند.

9.  کتابخوانی  و کسب آرامش

علاوه بر آرامشی که با خواندن یک کتاب خوب همراه است ، ممکن است موضوعی که درباره آن خوانده اید آرامش درونی بی نظیری را در شما ایجاد کند.

خواندن متون معنوی می تواند فشار خون را کاهش دهد و احساس آرامش فوق العاده ای ایجاد کند ، در حالی که نشان داده شده است که خواندن کتاب های خودباوری به افرادی که از برخی اختلالات خلقی و بیماری های خفیف روانی رنج می برند کمک می کند.

10. سرگرمی رایگان

اگرچه بسیاری از ما دوست داریم کتاب بخریم تا بتوانیم آن را در کتابخانه شخصی خود نگه داشته و اطراف صفحات آنحاشیه نویسی نماییم ، اما این کتاب ها می توانند بسیار گران قیمت باشند.

کتاب خواندن می تواند یک سرگرمی با بودجه کم باشد زیرا شما می توانید از کتابخانه محلی خود عضو شوید و از کتاب های بی شماری که در آن جا وجود دارد به صورت رایگا ن استفاده نمایید .

کتابخانه ها به صورت مداوم کتاب های جدیدی به مخرن خود اضافه می نمایند و هیچ وقت مطالب جدید موجود در آنها به پایان نخواهد رسید .

 کتابخوانی و ت
کتاب خواندن می تواند یک سرگرمی با بودجه کم باشد.

اگر احیانا در منطقه ای زندگی می کنید که کتابخانه محلی ندارد ، یا اگر از نظر تحرک نقص دارید و نمی توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید ، اکثر کتابخانه ها کتاب هایی در قالب PDF یا ePub در دسترس دارند ، بنابراین می توانید آنها را بخوانید.

همچنین منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید کتابهای الکترونیکی رایگان را از آنها بارگیری کنید ، بنابراین به دنبال کتاب جدیدی برای خواندن بروید!

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستار کودک درمنزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.