چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اکثر بچه های کوچک ، از نوزادان تا مهد کودکی ها ، از کتاب خواندن reading-books و شنیدن داستان لذت می برند و این یک عادت خوب است زیرا کتاب خواندن برای رشد ، یادگیری و آینده کودک مهم است.با این حال ، برای بسیاری از کودکان بزرگتر ، کتاب خواندن می تواند به عنوان یک کار سخت به نظر برسد ، به ویژه هنگامی که کتاب باید با لوازم الکترونیکی اطراف کودک رقابت کند.

مدرسه و والدین اغلب زمان کتاب خواندن را برای بچه ها اجباری می کنند ، اما اینکار بدان معنا نیست که بچه ها باید عاشق مطالعه شوند.
در واقع ، گاهی اوقات ، تلاش برای ترغیب فرزندتان به کتاب خوانی می تواند باعث تضاد و واکنش منفی کودک به کتاب خواندن شود.

خوشبختانه ، راهکارهای موثرتری وجود دارد که والدین می توانند از آنها برای کتاب خوان کردن کودک استفاده کنند تا کودک از کتاب خوانی لذت ببرد نه اینکه از آن بترسد.

کتاب خواندن برای کودک
از نوزادان تا مهد کودکیها، از کتاب خواندن reading-books و شنیدن داستان لذت می برند.

والدینی که تجربه مثبت کتاب و کتاب خواندن را تسهیل می کنند ، زمینه را برای عشق به کتاب ، مطالعه و یادگیری فراهم می کنند.

چرا کتاب خواندن برای کودکان مهم است

از بسیاری جهات ، کتاب خواندن پایه ای برای مهارت های زندگی است که کودکان در بزرگسالی به آنها نیاز خواهند داشت. کتاب بخش جدایی ناپذیر از مدرسه و دانشگاه است و همچنین عامل مهمی در افزایش آگاهی از جهان پیرامون ما است. علاوه بر این ، می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند.

برای کودکان کوچکتر کتاب خواندن باعث افزایش آگاهی از حروف ، آگاهی از کلمات و اصل حروف الفبا می شود. همچنین به عنوان پایه ای برای موفقیت در بسیاری از موضوعات دیگر عمل می کند. علاوه بر این ، کودکانی که تمایل بیشتری به کتاب خواندن دارند ، پیشرفت تحصیلی و عملکرد بهتری دارند.

علاوه بر این ، پیشرفت در مهارت های اولیه کتاب خواندن با میزان موفقیت در فارغ التحصیلی ارتباط دارد. افرادی که بیشتر مطالعه دارند با موفقیت می توانند از دبیرستان یا دانشگاه فارغ التحصیل شوند .

ارتباط با جامعه

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مزایای کتاب خواندن فراتر از سواد است . کتاب خوانی سبب ارتقا هوش هیجانی و حتی طول عمر بیشتر می شود .

کتاب خواندن ارتباط اجتماعی و دسترسی به دانش و الهام را فراهم می کند و همچنین بسیاری از مهارت های رشد ، آکادمیک ، اجتماعی – احساسی و شناختی را تقویت می کند.

کتاب خواندن همچنین می تواند کنجکاوی و ارتباط در مورد جهان اطراف ما را تقویت کند. زیرا کتاب خوانی یک فعالیت اجتماعی مهم است که در بنیان جامعه و آینده آن قرار دارد.

علاوه بر این ، کتاب خواندن دایره واژگان را تقویت می کند ، دانش پیش زمینه را تقویت می کند و درک از زندگی دیگران را ارتقا می بخشد.

مزایای سلامت روان

کتاب خواندن همچنین ممکن است ما را آرام تر و شادتر کند. مطالعات نشان می دهد که کتاب خواندن بخش هایی از مغز مرتبط با زبان را فعال می کند.

مطالعات نشان می دهد که مطالعه فشار خون را کاهش می دهد ، مواد شیمیایی عصبی مرتبط با لذت را ایجاد می کند و به کاهش ضربان قلب کمک می کند.

همچنین به اشتراک گذاشتن کتاب با فرزندان می تواند والدین را در حین یادگیری فرزندان نزدیکتر کند. کتاب خواندن با صدای بلند باعث ایجاد ارتباط عاطفی بین والدین و فرزندان می شود و باعث رشد زودهنگام زبان و سواد کودک می شود.

پیشنهاد مقاله: آنفولانزا در نوزادان: علل ،علایم ،روش های پیشگیری و درمان

چگونه می توان عشق به مطالعه را کودک بوجود آورد :

کودکان به سه چیز اصلی برای تقویت عشق به مطالعه احتیاج دارند: کنجکاوی ، زمان و مدلینگ. بهتر است وقت مشخصی از روز را به کتاب خواندن با هم اختصاص دهید و اجازه دهید که این کار سرگرم کننده و هیجان انگیز در هر روز تبدیل به یک عادت شود .

 

با صدای بلند برای کودک کتاب بخوانید

کارشناسان بر این عقیده اند که صرف زمان مطالعه با فرزندتان بهترین راه برای پرورش عشق او به مطالعه است. هدف این است که مطالعه یک فعالیت اجتماعی باشد ، نه یک فعالیت انفرادی ، بنابراین کتاب خوانی باید باعث ارتباط اجتماعی گردد.

کتاب خواندن باید سرگرم کننده ، تعاملی و اساس بسیاری از پرسش ها ، گوش دادن ، کنجکاوی و ارتباط باشد. علاوه بر این ، اگر هدف شما تشویق کودک به مطالعه است ، زمان مطالعه را به عنوان فرصتی برای آموزش مهارت های تحصیلی فرض نکنید.

در عوض ، بر لذت کتاب خواندن و شنیدن داستان تمرکز کنید. فرزند شما به سادگی با گوش دادن از مزایای آن بهره مند می شود در حقیقت ، کودکان به طور طبیعی مهارتهای کلیدی سوادآموزی را فقط با مشارکت در کتاب خواندن با شما به دست می آورند.

کتاب خواندن برای گروه های مختلف سنی کودکان

در حالی که کتاب خواندن برای بچه های کوچکتر ضروری است ، باید به کتاب خواندن برای کودکان بزرگتر نیز ادامه دهید ، حتی پس از آنکه خودشان خواننده ماهری شدند.

با افزایش سن می توانید طول و پیچیدگی متن را افزایش دهید. این امر تخیل کودک را به چالش می کشد و واژگان و درک آنها را تقویت می کند.

سعی کنید مطمئن شوید که گوش دادن به کتاب خواندن شما برای کودک کاری جذاب است. کودکان انرژی شما را احساس خواهند کرد.
هدف این است که کنجکاوی کودک را برانگیخته نمایید و آنها را درگیر کتاب کنید تا بتوانند به عنوان خوانندگان مستقل و یادگیرندگان مادام العمر رشد کنند.

قطعا والدین تشخیص خواهند داد که چه موقع باید کتاب خواندن را متوقف کنند زیرا کودکی که بزرگتر باشد به محض خسته شدن به والدین اطلاع می دهد اما کودک کوچکتر این توانایی را ندارد

در مورد کودکان کوچکتر به رفتار کو دک توجه نمایید و وقتی رفتار های او نشان دهنده خستگی او بود کتاب خواندن را متوقف نمایید .
یکی دیگر از گزینه های علاقه مند کردن کودکان نوپا این است که به بچه ها اجازه دهید برای بزرگتر ها کتاب مورد علاقه خود را تعریف کند و عکس های آن را برای آنها شرح دهد .

مزیت کتاب خواندن
قطعا والدین تشخیص خواهند داد که چه موقع باید کتاب خواندن را متوقف کنند.

درباره کتاب ها صحبت کنید

هنگام کتاب خواندن با صدای بلند برای نوزادان و کودکان کوچک ، وقت خود را صرف تماشای تصاویر کتاب و صحبت در مورد آنچه می بینید کنید. این رویکرد باعث درک و تعامل بیشتر می شود. همچنین می توانید از لحن صدای خود برای زنده کردن داستان استفاده کنید.

هنگام کتاب خواندن ، مکث کنید و از کودک سوالاتی را بپرسید. از فرزند خود بخواهید آنچه را که ممکن است پیش بیاید پیش بینی کند و آنچه را که تا به حال اتفاق افتاده است خلاصه کند یا نظرات خود را در مورد اینکه چرا یک شخصیت کاری را که او انجام داده است بیان کند.

صحبت درباره داستان ها می تواند به زنده ماندن شخصیت آنها کمک کند و به ایجاد تعامل ، مهارت های درک ، تفکر انتقادی و لذت کلی کمک می کند.

عادت به کتاب خواندن

عادت به کتاب خواندن ، ثبات و تکرار کمک می کند تا این کار به یک عادت تبدیل شود. تا جایی که امکان دارد زمان کتاب خواندن را در طول روز بگنجانید.

بهتر است برزگسالان زمانی در حدود 15 تا 30 دقیقه برای کتاب خواندن به همراه کودکان اختصاص دهند. برای بچه های کوچکتر ، ایجاد عادت به مطالعه مهم است ، حتی اگر در ابتدا علاقه کمی داشته باشند یا هیچ علاقه ای نداشته باشند.

هنگامی که کتاب خواندن به بخشی ثابت از برنامه روزانه تبدیل می شود ، بچه ها به احتمال زیاد این کار را به تنهایی انجام می دهند و از آن لذت می برند.

تسلیم نشوید و انتظار نداشته باشید که فرزند شما فوراً از کتاب خواندن لذت ببرد. ممکن است طول بکشد تا کودک به این کار علاقه مند شود .

کتاب خواندن مانند بسیاری از فعالیت های دیگر است ، هرچه فرد بیشتر این کار را انجام دهد ، بهتر به آن عادت می کند .

کنجکاوی و علاقه ایجاد کنید

کتابهایی را انتخاب کنید که علایق فرزند شما را تحریک کند و این کار به شما کمک می کند تا کودک خود را به کتاب خواندن مشغول کنید.
همچنین می توانید به فرزند خود اجازه دهید کتابهای خود را انتخاب کند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، از معلمان کودک مشورت بگیرید

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.