مراقبت های پیشگیرانه سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اکثر سالمندان این روزها اقدامات احتیاطی بهداشتی را انجام داده اند. شستن دست‌ها، پوشیدن ماسک در صورت توصیه، و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از ما در برابر قرار گرفتن در معرض COVID-19 محافظت می‌کند. اما اکنون زمانی نیست که سلامت کلی خود را از دست بدهیم. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گزارش می دهند که بسیاری از بیماران برای مراقبت های پیشگیرانه مراجعه نمی کنند. در حقیقت تنها مشکل سامندان کووید نوزده نیست. باید به موارد مهم دیگری در این افراد توجه شود. حضور پرستار بیمار و یا پرستار سالمند هم می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی مراقبت های پیشگیرانه سالمندان می پردازیم.

ایمن سازی ها و مراقبت های پیشگیرانه سالمندان

برخی از مردم فکر می کنند که ایمن سازی فقط برای کودکان است. اما این چنین نیست. واکسن‌ها در طول زندگی از ما در برابر بیماری‌های مضر محافظت می‌کنند – و افراد مسن اغلب در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری‌ها و ابتلا به عوارض جدی ناشی از آنها هستند. واکسیناسیون هایی که در حال حاضر برای اکثر افراد مسن توصیه می شود عبارتند از:

 • واکسن سالیانه آنفولانزا
 • زونا
 • پنومونی (بیماری پنوموکوکی)
 • کزاز / دیفتری / سیاه سرفه

افرادی که مشکلات سلامتی خاص، سابقه ایمن سازی و شیوه زندگی دارند ممکن است به واکسن های اضافی نیاز داشته باشند. اینها ممکن است شامل واکسن سرخک/اوریون/سرخچه (MMR)، واکسیناسیون برای هپاتیت A و هپاتیت B و برای بیماری مننگوکوک باشد. افرادی که در حال برنامه ریزی برای سفر خارجی هستند ممکن است به واکسن های دیگری برای مراقبت های پیشگیرانه سالمندان نیاز داشته باشند.

غربالگری ها برای سالمندان

غربالگری ها آزمایش هایی هستند که پزشک شما برای بررسی شرایط پزشکی پنهان انجام می دهد. برخی نیاز به یک روش فیزیکی دارند، در حالی که برخی دیگر با مصاحبه انجام می شوند. غربالگری را به عنوان آزمونی که باید قبول شوید در نظر نگیرید. درعوض، آنها را به عنوان اطلاعات توانمند برای کمک به محافظت از سلامت خود در نظر بگیرید. پزشک ممکن است غربالگری را برای موارد زیر توصیه کند:

غربالگری ها برای سالمندان

فشار خون بالا

پزشک فشار خون شما را با یک کاف مخصوص که در اطراف بازوی شما قرار می گیرد، باد کرده و سپس تخلیه می کند، بررسی می کند. تشخیص زودهنگام فشار خون بالا به پیشگیری از بیماری قلبی، سکته مغزی ، مشکلات کلیوی و موارد دیگر کمک می کند.

مراقبت های پیشگیرانه سالمندان با آزمایش کلسترول

کلسترول پانل لیپید یک آزمایش خون ساده است که چربی خون را اندازه گیری می کند و می تواند بگوید که آیا باید اقداماتی برای کاهش کلسترول خود انجام دهید یا خیر. این می تواند از قلب و حتی مغز شما محافظت کند.

دیابت

یک آزمایش خون ساده می تواند قند خون بالا را که نشان دهنده ابتلای فرد به دیابت است، یا پیش دیابت – قند خون بالا که می تواند به دیابت تبدیل شود، تشخیص دهد.

سرطان

چندین نوع غربالگری می تواند سرطان ها را در مراحل اولیه و قابل درمان تشخیص دهد. اینها شامل غربالگری برای موارد زیر است:

 • سرطان روده بزرگ. کولونوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا سرطان روده بزرگ را بررسی کند. کولونوسکوپی مطمئناً آزمایشی است که کمتر کسی از ما منتظر آن هستیم. اما بسیار مهم است.
 • سرطان پروستات. معاینه فیزیکی یا آزمایش خون ممکن است برای مردان بالای 50 سال توصیه شود. بسیاری از سرطان های پروستات رشد کندی دارند. آزمایش و درمان تصمیماتی است که باید بین مرد و پزشکش گرفته شود.
 • سرطان پستان. انجام ماموگرافی منظم برای زنان در سنین میانسالی تا سنی که پزشکش بگوید دیگر ضروری نیست توصیه می شود. این به سابقه سلامت شخصی و خانوادگی زن بستگی دارد.
 • سرطان پوست. پزشک پوست بیمار را معاینه می کند تا تغییرات خال یا سایر ناهنجاری های پوستی را بررسی کند. به بیماران توصیه می شود که خودآزمایی های منظم را نیز انجام دهند.
 • سرطان ریه. بسته به سابقه سیگار کشیدن و سن فرد، ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس از ریه ها توصیه شود.
 • پوکی استخوان. یک روش کوتاه و بدون درد به نام اسکن تراکم استخوان، توده استخوانی فرد را تعیین می‌کند و اینکه آیا درمان برای کاهش از دست دادن استخوان توصیه می‌شود یا خیر.
 • مشکلات بینایی یک معاینه اتساع چشم می‌تواند بیماری‌های بینایی را که اغلب قابل درمان هستند، مانند گلوکوم، دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن و بیماری چشم دیابتی را نشان دهد.

تیم مراقبت های پیشگیرانه سالمندان، همچنین ممکن است غربالگری هایی را برای کاهش شنوایی، مشکلات حافظه، افسردگی، سیگار کشیدن یا مصرف ناسالم الکل توصیه کند.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت مرکز پرستاری زندگی برتر ما به بررسی مراقبت های پیشگیرانه سالمندان پرداختیم. هنگامی که پزشک نتایج آزمایش شما را دریافت کرد، اطلاعات را با شما به اشتراک خواهد گذاشت. آنها اقدامات لازم را برای مدیریت هرگونه مشکل بهداشتی شناسایی شده توصیه می کنند. به احتمال زیاد، پزشک تغییرات سبک زندگی را نیز توصیه می کند که اثر پیشگیرانه قدرتمندی دارد: ورزش کافی، خوردن یک رژیم غذایی سالم، کنترل استرس و فعال ماندن ذهنی.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.