نحوه تدارکات خانه برای پذیرایی پرستار سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر با افزایش سن جمعیت کشور و افزایش امید به زندگی در میان افراد، شمار سالمندان نیاز به مراقبت نیز افزایش یافته است و طبیعتا خانواده ها به طور کامل قادر به پاسخگویی نیازهای مراقبتی برای افراد سالمند نخواهند بود. سالمندان به دلیل افزایش سن و بروز ناتوانی‌های جسمی، روحی یا روانی از انجام برخی از کارها ناتوان هستند و نیازمند مراقبت می‌باشند. خدمات پرستاری سالمند یکی از راه‌های پاسخگویی به نیازهای سالمندان است.

مدیریت منزل برای مراقبت از سالمند و ایجاد محیط مناسب برای پرستار سالمند یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش از تقاضای خدمات پرستاری سالمند است. ما در این مقاله از مرکز پرستاری زندگی برتر در رابطه با پرستار سالمند، وظایف و ویژگی‌های پرستار سالمند و آماده سازی منزل برای حضور سالمند نکاتی را بررسی خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

پرستار سالمند کیست

در طول حیات انسان، سالمندی یا پیری به دوره ی پس از میانسالی اتلاق می‌گردد و اغلب افرادی که در این سن قرار گرفتند در انجام برخی از کارهای روزمره دارای محدودیت هستند. حتی در مواردی این سالمندان ناتوان در انجام امور روزمره ی خود می‌باشند. در این شرایط نیاز به دریافت خدمات مراقبتی برای افراد  سالمند مطرح می‌گردد و این مراقبت‌ها از سوی افراد نزدیک، پرستاران سالمند و خانه‌های سالمندان ارائه می‌شود.

در بسیاری از موارد افراد به دلیل دغدغه‌ها و مسئولیت‌هایی که در جامعه به آنها محول شده، علی رغم میل خود از رسیدگی مداوم به سالمندان ناتوان هستند و خدمات مراقبتی را از خانه‌های سالمندان یا پرستار سالمندان تقاضا می‌کنند. در برخی موارد خانه ی سالمندان باب میل سالمندان و نزدیکان آنها نیست و دوری سالمند از منزل خود، او را بی قرار می‌کند.

دریافت خدمات مراقبتی از سوی پرستار سالمندان پس از آماده سازی منزل برای حضور سالمند و ارائه لیست تجهیزات پرستاری از سالمند یکی از بهترین راهکارها برای نگهداری از سالمندان است. البته توجه داشته باشید محیط مناسب برای پرستار سالمند یکی از لازمه‌های حضور پرستار در کنار سالمند برای ارائه خدمات مراقبتی است.

وظایف و ویژگی‌های پرستار سالمند

خدماتی که از سوی پرستار سالمند ارائه می‌شود بسیار وسیع است و اغلب از سوی خانواده‌ها و بر اساس شرایط بیمار تعیین می‌گردد. توانایی سالمند در انجام امورات روزمره، نظافتی، حرکتی و … از جمله پارامترهای موثر در تقاضای افراد است. برخی از سالمندان تنها به دنبال همدم و هم صحبت هستند و در عین حال کارهای خود را انجام می‌دهند. در این شرایط یک پرستار پاره وقت با دستمزد ساعتی استخدام می‌شود.

در برخی موارد دیگر، سالمند از انجام کارهای خود ناتوان است، پوشکی می‌باشد و یا توانایی شناخت خود را به دلیل مشکلاتی نظیر آلزایمر، زوال عقلی از دست داده است. در این شرایط بهتر است یک پرستار تمام وقت برای انجام امورات مربوط به سالمند و کارهای منزل استخدام شود.

برخی از وظایف پرستار سالمند عبارتست از:

 • کمک به سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره و شخصی نظیر تعویض لباس، شستن لباس، استحمام و …
 • آماده سازی منزل برای حضور سالمند
 • ایجاد محیطی آرام برای سالمند
 • مدیریت منزل برای مراقبت از سالمند
 • ایجاد تهویه مناسب محیط سالمند
 • پیشگیری از ایجاد زخم بستر با تحرک سالمند
 • دقت به مصرف به موقع داروهای تجویز شده
 • توجه به روند درمان، بهبودی یا دریافت نتیجه نامطلوب از درمان
 • چک کردن وضعیت جسمانی سالمند و کنترل فشار خون و قند خون او
 • رزرو وقت ویزیت ازپزشک و انجام امورات درمانی سالمند
 • توجه به رژیم غذایی سالم سالمند
 • تنظیم ساعت خواب
 • تعویض سوند، پانسمان و بخیه در صورت نیاز
 • هم صحبتی با سالمند
 • بردن سالمند به فضاهای خارج از منزل برای تقویت روحیه او (در صورت امکان)

بهتر است تمامی خدمات مورد تقاضا از پرستار تحت عنوان یک قرارداد کتبی بین طرفین منعقد شود تا شرح وظایف پرستار، دستمز دریافتی او و لیست تجهیزات پرستاری از سالمند بصورت مکتوب ثبت شود.

پیشنهاد مقاله : بیماری دیابت علل، علائم و درمان آن

نحوه تدارکات خانه برای پذیرایی پرستار سالمند در منزل
نحوه تدارکات خانه برای پذیرایی پرستار سالمند در منزل

آماده سازی منزل برای حضور سالمند

آماده سازی منزل برای حضور سالمند یکی از نکات مهم است که توجه به آن برای حضور سالمند ضروری است. ایجاد محیط مناسب برای پرستار سالمند از عوامل لازم پیش از تقاضای خدمات پرستاری است. مدیریت منزل برای مراقبت از سالمند نیز از جمله عواملی است که انتظار می‌رود پرستاران به آن کاملا مسلط باشند.

ایجاد تغییرات در سلامتی و بدن سالمندان و کم شدن قدرت بدنی و روحی آنها، زمینه را برای تسهیل شرایط زندگی برای سالمندان فراهم می‌آورد. مناسب سازی منزل برای جلوگیری از سقوط سالمند یا زمین خوردن او نخستین اقدام برای آماده سازی منزل برای حضور سالمند است. کاهش احتمال وقوع حادثه برای سالمند در دسشویی، حمام، آشپزخانه، هنگام برخواستن از تخت خواب و … نیز در حفظ سلامت سالمندان بسیار مهم است.

جمع بندی

سالمندان سرمایه ی جامعه ی ما هستند و آرامش و رفاه آنها یکی از عوامل مهم است. افزایش شمار شاغلان و محصلان در کنار سالمند تر شدن جمعیت، علاوه بر افزایش تقاضای خدمات مراقبت از سالمند، امکان عرضه ی آن را از سوی اعضای خانواده کاهش می‌دهد. برای حفظ سلامت و افزایش آرامش و رفاه سالمندان، خدمات پرستاری سالمند توسط افراد مجرب ارائه می‌شود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.