هر آنچه لازم است درباره افسردگی پس از زایمان بدانید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افسردگی پس از زایمان Postpartum Depression  مشکلی نسبتا شایع در میان والدینی است که به تازگی صاحب فرزند شده اند . به دنیا آمدن یک نوزاد می تواند مجموعه ای از احساسات قوی ، از هیجان و شادی گرفته تا ترس و اضطراب را در پی داشته باشد. اما همچنین می تواند منجر به مشکلی شود که اصلا انتظارش را ندارید – افسردگی.

اکثر مادران تازه وارد پس از زایمان یک افسردگی خفیف را پس از زایمان تجربه می کنند که معمولاً شامل نوسانات خلقی ، افسردگی ، گریه ، اضطراب و مشکل در خواب است.

این افسردگی خفیف معمولاً در دو تا سه روز اول پس از زایمان شروع می شود و ممکن است تا دو هفته ادامه یابد. اما برخی از مادران تازه وارد دچار افسردگی شدیدتر و طولانی تری می شوند که به افسردگی پس از زایمان معروف است. به ندرت ، یک اختلال خلقی شدید به نام روان پریشی پس از زایمان نیز ممکن است پس از تولد نوزاد ایجاد شود.

افسردگی پس از زایمان یک نقص یا ضعف شخصیتی نیست. گاهی اوقات این فقط یک عارضه در پی زایمان است. اگر افسردگی پس از زایمان دارید ، درمان سریع می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند و به شما در ارتباط بهتر با نوزاد کمک کند.

علل افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان Postpartum Depression مشکلی نسبتا شایع در میان والدین است.

علائم افسردگی

علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان متفاوت است و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

علائم افسردگی خفیف

علائم و نشانه های افسردگی خفیف که تنها چند روز تا یک یا دو هفته پس از تولد نوزاد طول می کشد – ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوسانات خلقی

اضطراب

غمگین بودن

تحریک پذیری

احساس غرق شدن

گریه زیاد

کاهش تمرکز

مشکلات اشتها

مشکل خواب

علائم افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان ممکن است در ابتدا با افسردگی خفیف اشتباه گرفته شود – اما علائم و نشانه ها شدیدتر بوده و بیشتر طول می کشد و در نهایت ممکن است در توانایی مادر در مراقبت از نوزاد و انجام سایر کارهای روزانه اختلال ایجاد کند.

علائم معمولاً در چند هفته اول پس از زایمان ظاهر می شوند ، اما ممکن است زودتر یا حتی در دوران بارداری – یا دیرتر – تا یک سال پس از تولد شروع شوند.

پیشنهاد مقاله:

علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خلق افسرده یا نوسانات شدید خلقی

گریه زیاد

مشکل در برقراری ارتباط با نوزاد

خروج از خانواده و دوستان

از دست دادن اشتها یا خوردن بسیار بیشتر از حد معمول

ناتوانی در خواب (بی خوابی) یا خواب زیاد

خستگی شدید یا از دست دادن انرژی

کاهش علاقه به فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید

تحریک پذیری و عصبانیت شدید

ترس از اینکه مادر خوبی نیستید

ناامیدی

احساس بی ارزشی ، شرم ، گناه یا ناکافی بودن

کاهش توانایی تفکر واضح ، تمرکز یا تصمیم گیری

بی قراری

اضطراب شدید و حملات هراس

افکار آسیب رساندن به خود یا نوزاد

افکار مکرر مرگ یا خودکشی

افسردگی پس از زایمان بدون درمان ممکن است ماهها یا بیشتر طول بکشد.

روان پریشی پس از زایمان

در مشکل روان پریشی پس از زایمان – یک بیماری نادر که معمولاً در هفته اول پس از زایمان ایجاد می شود – علائم و نشانه ها شدیدتر هستند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرگمی و بی نظمی

افکار وسواسی در مورد کودک

توهم

اختلالات خواب

انرژی و تحریک بیش از حد

پارانویا

تلاش برای آسیب رساندن به خود یا نوزاد

روان پریشی پس از زایمان ممکن است منجر به افکار یا رفتارهای تهدید کننده زندگی شود و نیاز به درمان فوری دارد.

افسردگی پس از زایمان در پدران

مردانی که به تازگی پدر شده اند نیز ممکن است افسردگی پس از زایمان را تجربه کنند. آنها ممکن است احساس ناراحتی یا خستگی کنند ، تحت فشار باشند ، اضطراب را تجربه کنند یا در الگوی معمول غذا خوردن و خوابیدن خود تغییراتی مشاهده نمایند .

پدرانی که جوان هستند ، سابقه افسردگی دارند ، مشکلات روابط را تجربه می کنند یا از نظر مالی مشکل دارند ، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان هستند.

افسردگی پس از زایمان در پدران – که گاهی اوقات افسردگی پس از زایمان پدری نیز نامیده می شود – می تواند همانند افسردگی پس از زایمان در مادران بر روابط شریک جنسی و رشد کودک تأثیر منفی بگذارد.

اگر شما به تازگی پدر شده اید و علائم افسردگی یا اضطراب را در دوران بارداری همسر خود یا در اولین سال پس از تولد فرزند خود تجربه می کنید ،لازم است با پزشک  مشورت کنید.

درمانها و حمایتهای مشابهی که برای مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان ارائه می شود می تواند در درمان افسردگی پس از زایمان در پدران نیز مفید باشد.

افسردگی پس از زایمان پدران
افسردگی پس از زایمان در پدران – که گاهی اوقات افسردگی پس از زایمان پدری نیز نامیده می شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر بعد از تولد نوزاد احساس افسردگی می کنید ، ممکن است از پذیرفتن آن اکراه داشته باشید یا خجالت بکشید.  اما در صورت مشاهده هرگونه علائم افسردگی خفیف پس از زایمان یا افسردگی پس از زایمان ، با پزشک خود تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید.

اگر علائمی دارید که نشان می دهد ممکن است دچار روان پریشی پس از زایمان شده باشید ، بلافاصله از او کمک بگیرید.

اگر علائم و نشانه های افسردگی دارای هر یک از این ویژگی ها هستند ، باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید:

بعد از دو هفته محو نشود

بدتر شود

مراقبت از کودک را برای پدر و مادر سخت کند

انجام کارهای روزمره را سخت کند

افکار آسیب رساندن به خود یا نوزاد وجود داشته باشد

وجود افکار خودکشی

اگر در هر مرحله ای به آسیب رساندن به خود یا نوزاد خود فکر می کنید ، بلافاصله از شریک یا عزیزان خود در مراقبت از نوزاد خود کمک بگیرید و برای دریافت کمک به پزشک مراجعه نمایید .

اگر افکار خودکشی دارید این گزینه ها را نیز در نظر بگیرید:

از ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود کمک بگیرید یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی با یک متخصص بهداشت روانی تماس بگیرید.

با خطوط تلفن مشاور ملی تماس بگیرید

با یک دوست نزدیک تماس بگیرید.

روش کمک به فرد مبتلا به افسردگی پس از زایمان

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تشخیص ندهند یا تصدیق نکنند که افسرده هستند. آنها ممکن است از علائم و نشانه های افسردگی آگاه نباشند.

اگر مشکوک هستید که یکی از دوستان یا عزیزان افسردگی پس از زایمان دارد یا دچار روان پریشی پس از زایمان شده است ، به او کمک کنید تا بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

علل افسردگی پس از زایمان

هیچ دلیل واحدی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ، اما مسائل جسمی و احساسی ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

تغییرات فیزیکی. پس از زایمان ، کاهش شدید هورمون ها (استروژن و پروژسترون) در بدن ممکن است به افسردگی پس از زایمان کمک کند.

سایر هورمونهای تولید شده توسط غده تیروئید نیز ممکن است به شدت کاهش یابد – که می تواند باعث احساس خستگی ، تنبلی و افسردگی شود.

مسائل عاطفی. هنگامی که دچار کم خوابی و غرق شدن در افکار ناراحت کننده هستید ، ممکن است در رسیدگی حتی مشکلات جزئی نیز دچار مشکل شوید.

ممکن است در مورد توانایی خود در مراقبت از نوزاد نگران باشید. ممکن است احساس جذابیت کمتری داشته باشید ، با احساس هویت خود مبارزه کنید یا احساس کنید کنترل زندگی خود را از دست داده اید.

هر یک از این مسائل می تواند به افسردگی پس از زایمان کمک کند.

پیشنهاد مقاله: 10 ترفند سودمند برای کاهش استرس والدین

عوامل خطرساز

هر زنی که به تازگی مادر شده است می تواند افسردگی پس از زایمان را تجربه کند و می تواند بعد از تولد هر کودکی ، نه فقط اولین فرزند ، دچار این مشکل شود . با این حال ، خطر ابتلا به این مشکل در شرایط زیر افزایش می یابد :

سابقه افسردگی دارید ، چه در دوران بارداری و چه در زمان های دیگر

اختلال دوقطبی دارید

بعد از بارداری قبلی افسردگی پس از زایمان داشته اید

در اعضای خانواده  فردی دارید که افسردگی یا سایر اختلالات خلقی داشته اند

در طول یک سال گذشته رویدادهای استرس زا مانند عوارض بارداری ، بیماری یا از دست دادن شغل را تجربه کرده اید

نوزاد شما دارای مشکلات سلامتی یا سایر نیازهای خاص است

شما دوقلو ، سه قلو یا چند زایمان دیگر داشته اید

در شیردهی مشکل دارید

در رابطه خود با همسرتان یا سایر افراد مهم مشکل دارید

سیستم پشتیبانی و حمایتی ضعیفی در اطراف خود دارید

مشکلات مالی دارید

حاملگی بدون برنامه یا ناخواسته بود

درمان افسردگی پس از زایمان
اکثر مادران تازه وارد پس از زایمان یک افسردگی خفیف را پس از زایمان تجربه می کنند.

عوارض

اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود ، می تواند در پیوند مادر و فرزند اختلال ایجاد نموده و مشکلات خانوادگی ایجاد کند.

برای مادران.

افسردگی پس از زایمان درمان نشده می تواند ماه ها یا بیشتر طول بکشد و گاهی اوقات به یک اختلال افسردگی مزمن تبدیل می شود. حتی در صورت درمان ، افسردگی پس از زایمان خطر ابتلا به افسردگی شدید در آینده را در زنان افزایش می دهد.

برای پدران.

افسردگی پس از زایمان می تواند تأثیر موجی داشته باشد و باعث ایجاد فشار روحی برای همه نزدیکان نوزاد شود. وقتی مادر  افسرده است ، احتمال افسردگی در پدر نوزاد نیز افزایش می یابد. و پدران جدید در حال حاضر در معرض افزایش افسردگی هستند ، خواه شریک زندگی آنها تحت تأثیر قرار گیرد یا نه.

برای کودکان.

کودکانی که مادران آنها افسردگی پس از زایمان را درمان نکرده اند ، بیشتر در معرض مشکلات عاطفی و رفتاری مانند مشکلات خواب و خوردن ، گریه زیاد و تاخیر در رشد زبانی هستند.

جلوگیری ازافسردگی پس از زایمان

اگر سابقه افسردگی دارید – به ویژه افسردگی پس از زایمان – اگر قصد بارداری دارید یا به محض اطلاع از بارداری خود ، به پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری ، پزشک می تواند علائم و نشانه های افسردگی را از نزدیک تحت نظر داشته باشد. او ممکن است از شما بخواهد که یک پرسشنامه غربالگری افسردگی را در دوران بارداری و پس از زایمان تکمیل کنید.

گاهی افسردگی خفیف را می توان با گروه های حمایتی ، مشاوره یا سایر روش های درمانی مدیریت کرد. در موارد دیگر ، ممکن است داروهای ضد افسردگی توصیه شود – حتی در دوران بارداری.

پس از تولد نوزاد ، پزشک ممکن است معاینه زودهنگام پس از زایمان را برای بررسی علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان توصیه کند.

هرچه زودتر تشخیص داده شود ، درمان زودتر می تواند آغاز شود. اگر سابقه افسردگی پس از زایمان دارید ، پزشک ممکن است بلافاصله پس از زایمان ، داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی را تجویز کند.

مرکز پرستاری زندگی برتر  اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان