ورزش و زوال عقل چه ارتباطی با یکدیگر دارند و هر آنچه لازم است مراقب و پرستار سالمند بداند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ورزش و زوال عقل Physical exercise and dementia  ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به نظر می رسد از بین تمام تحقیقاتی که در مورد سبک زندگی بررسی شده است ، انجام ورزش  و فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل انجام دهید

در یک مطالعه تصویری از  شکل مغز اثبات شده است که ورزش چهار یا پنج بار در هفته ممکن است پیشرفت بیماری آلزایمر را در افرادی که قبلاً تجمع سمی پروتئین بتا آمیلوئید دارند  را به تأخیر بیندازد.

چندین مطالعه که در مورد تأثیر ورزش هوازی (ورزشی که ضربان قلب شما را افزایش می دهد) در بزرگسالان میانسال  یا مسن تر انجام شده است که نشان دهنده  بهبود در تفکر و حافظه و کاهش میزان زوال عقل را گزارش کرده است.

انواع ورزش و زوال عقل
ورزش و زوال عقل ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

ورزش و زوال عقل : ورزش در اواسط زندگی و میانسالی :

مطالعات آینده نگر و پیش بینی کننده در مورد  سلامت و رفتار افراد مختلف در طول زمان تحقیق می نماید.چندین مطالعه آینده نگر بر روی افراد میانسال و تأثیرات ورزش بدنی بر تفکر و حافظه آنها در زندگی سالمندی انجام شده است.

ترکیب نتایج 11 مطالعه نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به زوال عقل را تا حدود 30 درصد کاهش دهد. به طور خاص برای بیماری آلزایمر ، خطر در حد  45 درصد کاهش می یابد.

یک مطالعه خاص در مورد رفتارهای بهداشتی در بیش از 2000 مرد در ولز انجام شد که  روند زندگی آنها را به مدت 35 سال دنبال کرد.از پنج رفتاری که ارزیابی شد (ورزش منظم ، عدم استعمال دخانیات و  مصرف  ​​الکل ، وزن بدن سالم و رژیم غذایی سالم) ، ورزش بیشترین تأثیر را از نظر کاهش خطر زوال عقل در پی  داشت.

به طور کلی ، افرادی که چهار یا پنج مورد از رفتارهای بالا را دنبال می کردند  و به آنها عادت کرده بودند ، تا 60 درصد کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.در دوره زمانی کوتاه مدت ، ورزش های هوازی همچنین می تواند عملکرد بزرگسالان سالم را در آزمون های تست قدرت تفکر بهبود بخشد.

جمع آوری نتایج 29 آزمایش بالینی ،  پس از یک ماه یا بیشتر پس از انجام تمرینات هوازی منظم  نشان داد که این ورزش ها منجر به بهبود حافظه ،  افزایش توجه و سرعت پردازش در مقایسه با ورزش های غیر هوازی منظم مانند کشش می شود.

ورزش در دوران سالمندی:

 اگرچه تحقیقات کمتری در مورد افراد سالمند سالم انجام شده است ، اما برخی شواهد نشان می دهد که افراد سالمند  نیز می توانند با ورزش منظم خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند.

 در مطالعه ای که روی 716 نفر با میانگین سنی 82 سال انجام شد ، مشخص گردید  افرادی که از نظر میزان فعالیت بدنی روزانه  در درصد پایینی قرار داشتند ، بیش از دو برابر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر بودند.

در یک تحقیق  که در مورد  تأثیر فعالیت بدنی بر عملکرد مغز در افراد بالای 60 سال انجام شده بود مشخص شد که بین  سطح فعالیت بدنی و عملکرد شناختی  مغز  ارتباط واضحی وجود دارد ، که نشان می دهد ورزش ممکن است راهی موثر برای کاهش افت شناختی در دوران سالمندی باشد.

همچنین مشخص شده است که ورزش هوازی بر روی مغز افراد سالمند بیشتر تأثیر می گذارد. در یک آزمایش کنترل شده با  مشخص شد که یک سال ورزش هوازی منجر به افزایش اندکی در اندازه هیپوکامپ (ناحیه اصلی مغز درگیر در حافظه) شده است

. مطالعه ای که روی 638 نفر در اسکاتلند انجام شد و از افراد در مورد میزان فعالیت آنها پرسش گردید ، مشخص شد کسانی که در 70 سالگی از نظر جسمی فعال هستند ، بیش از سه سال جمع شدن مغزی کمتری نسبت به افراد غیر فعال داشتند.


ورزش و زوال عقل :منظور از “فعالیت بدنی” چیست؟

در مطالعات تحقیقاتی در این زمینه همه منابع از تعریف مشابه ای برای توضیح “فعالیت بدنی” یا ورزش استفاده نمی کنند.

به طور کلی منظور آنها ورزشهای هوازی است که برای مدت زمان پایداری ، شاید 20-30 دقیقه انجام می شود.

 بیشتر مطالعات در مورد تأثیرات ورزش هوازی چندین بار در هفته انجام شده و حداقل برای یک سال حفظ شده  و ادامه داشته است.با این حال ، ورزش بدنی فقط به معنای ورزش یا دویدن نیست. همچنین می تواند به معنای یک فعالیت روزانه مانند پیاده روی سریع ، نظافت یا باغبانی باشد.

پیشنهاد مقاله: ورزش و زوال عقل چه ارتباطی با یکدیگر دارند و هر آنچه لازم است مراقب و پرستار سالمند بداند

یک مطالعه نشان داد که با انجام کارهای بدنی روزانه مانند پخت و پز و شستشو می توان خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش داد. برای درک سطح و شدت ورزش که بیشترین تأثیر را دارد ، ما نیاز به تحقیقات بیشتری داریم. این موضوع ممکن است برای افراد مختلف نتایج متفاوتی دارد.

ما همچنین برای درک نقشی که فعالیت بدنی در کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف زوال عقل بازی می کند ، نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.ورزش و زوال عقل : تاثیرات ورزش ایروبیک بر پیشگیری از آلزایمر :

  گروهی از دانشمندان ثابت نمودند که  عملکرد شناختی مغز در بزرگسالان سالمندی که فقط به ورزش هوازی می پردازند سه برابر بهتر از سالخوردگانی است که ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات تقویت عضلات را انجام می دهند.

این مطالعه نشان داد که به طور کلی افراد سالمندی که هر نوع ورزشی را انجام می دهند عملکرد شناختی بهتری نسبت به افرادی  دارند که اصلاً ورزش نمی کنند .  در واقع ، کسانی که ورزش نمی کنند ، از نظر شناختی افت داشتند.

این مطالعه همچنین تأیید کرد که لازم است سالمندان از رهنمودهای سازمان جهانی بهداشت برای فعالیت بدنی استفاده نمایند.  این سازمان اعلام نموده است که ” یافته های ما نشان می دهد که تمرینات ورزشی ممکن است کاهش عملکرد شناختی را که در افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری AD یا بیماری آلزایمر هستند ، به تأخیر بیندازد

 احتمالاً ورزش هوازی دارای مطلوب ترین اثر باشد , در نهايت ، هدف از تحقیقات در این عرصه بايد بررسي فعاليت بدني و ورزش در تركيب با ساير راهكارها (به عنوان مثال داروها) براي پيشگيري هدفمند و گزينه هاي درماني براي  آلزایمر باشد.”

اثر ورزش بر هیپوکامپ
دانشمندان شرکت کنندگان در این آزمایش را به دو گروه تقسیم کردند.

مزایای ورزش بر هیپوکامپ مغز

در طی تحقیقی که در مورد تأثیر یک برنامه ورزشی پیشرونده با شدت متوسط بر مغز انجام شد چند گزینه مورد بررسی قرار گرفت.  ​​در این مطالعه اثرات ورزش هوازی بر مغز و قدرت حافظه ،بر عملکرد اجرایی ، بر حجم مغز و سطح بتا آمیلوئید  اندازه گیری گردید .

محققان همچنین حجم کل مغز و حجم  هیپوکامپ را به عنوان نتایج ثانویه کنترل کردند. هیپوکامپ در درجه اول با یادگیری و حافظه سروکار دارد و آلزایمر معمولاً  این منطقه را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد

دانشمندان شرکت کنندگان در این آزمایش را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه تمرین هوازی را انجام دادند ، در حالی که گروه دیگر به فعالیت های کششی  مشغول بودند.

در پایان آزمایش ، هر دو گروه از نظر شناختی دارای سطوح مشابهی بودند ، خصوصاً از نظر حافظه و توانایی حل  مسئله. با این حال ، تصویربرداری از مغز فواید بی نظیری را برای شرکت کنندگانی که قبلاً تجمع بتا آمیلوئید داشتند و به طور منظم ورزش کرده بودند را نشان داد.

به طور خاص ، هیپوکامپ آنها در مقایسه با شرکت کنندگانی که اصلاً ورزش نکرده اند ، از نظر اندازه بسیار کمتری کوچ شده بود.  جالب است که مغز شرکت کنندگان با آمیلوئید بیش از دیگران به ورزش هوازی پاسخ می دهند.

پرستاری زندگی برتز با داشتن سال ها تجربه درخشان در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد که در زمینه پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار به همشهریان گرامی به صورت شبانه روزی خدمات ارائه نماید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.