دیابت کودکان و عوامل موثر در پیشگیری آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

امروزه پیروی از سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرک بیشتر افراد را مستعد ابتلا به دیابت کرده است و این مشکل فقط به بزرگسالان محدود نمی‌شود. کودکان در حال حاضر درست به‌اندازه افراد بزرگسال در معرض افزایش خطر ابتلا به دیابت هستند. بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت درحالی‌که تعداد موارد ابتلای کودکان به دیابت نوع 1 رو به افزایش است، ابتلا به دیابت نوع 2 نیز به‌طور فزاینده‌ای در بین کودکان گزارش می‌شود. ابتلا به این بیماری عمدتاً به دلیل اضافه‌وزن و عدم تحرک کافی است که منجر به چاقی در دوران کودکی می‌شود.

عوامل موثر در ایجاد دیابت در کودکان

ابتلا به دیابت باگذشت زمان باعث بروز آسیب جدی به قلب، رگ‌های خونی، چشم‌ها، کلیه‌ها می‌شوند و حتی احتمال مرگ زودرس را افزایش می‌دهد. بنابراین، دانشمندان به دنبال تحقیق برای یافتن راه‌هایی مؤثر برای جلوگیری از دیابت در کودکان هستند. پس از تحقیقات وسیعی که در این حوزه به انجام رسیده است دانشمندان ورزش کردن و پیروی از رژیم غذایی سالم را راهی مناسب برای پیشگیری از دیابت در کودکان می‌دانند از آنجا که کودکان مبتلا به بیماری دیابت به دلیل مصرف داروهای مخصوص ممکن است خوابشان بهم بریزد بنابراین  تغذیه صحیح و مناسب میتواند به تنظیم شدن خوابشان نیز کمک کند در مقاله خواب نوزاد در این باره بیشتر صحبت کرده ایم و نکات تغذیه ای موثر در  کیفیت خواب کودکان را نیز بررسی نموده ایم. ورزش کردن نیز  بخشی جدایی‌ناپذیر از مدیریت دیابت است و از سال‌های اولیه زندگی بر سلامت فرد مؤثر است.

پیشنهاد مقاله : عادات مناسب غذایی و آشامیدنی مادر در دوران شیردهی
پیشگیری از دیابت در کودکان با ورزش

دیابت در اصل یک اختلال در سبک زندگی فرد است.  دو جزء اصلی برای برای کاهش احتمال ابتلا به دیابت در کودکان، به حداقل رساندن مصرف کربوهیدرات‌ها و انجام 30 دقیقه ورزش روزانه (حداقل پنج بار در هفته) است.

انجام ورزش از بروز اضافه‌وزن جلوگیری می‌کند در حالی که تحقیقات دانشمندان نشان داده است که در سال‌های اخیر نرخ چاقی در بین کودکان به‌شدت رو به افزایش است. ورزش کردن با افزایش توده عضلانی شانس مقاومت به انسولین را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. مطالعات و داده‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای جلوگیری از دیابت سودمند است.

یکی از عواملی که در پیشگیری از ابتلای کودک به دیابت موثر میباشد تغذیه مناسب او در دوران شیردهی میباشد که در مقاله تغذیه دوران شیردهی درباره آن به صورت جامع و کامل صحبت کردیم تا بتوانبم اطلاعاتی را در زمینه نکات تغذیه ای در دوران شیردهی در اختیار والدین کودک قرار دهیم تا از این طریق کمکی به پیشگیری از ابتلای فرزاندانشان در سنین بالاتر به بیماری دیابت کرده باشیم.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است که کودکانی که دارای بیماری زمینه ای دیابت هستند سیستم ایمنی بدنشان از افراد عادی حساس تر میباشد به همین دلیل باید در برابر بیماری های مختلف به خصوص بیماری های واگیردار بیشتر از خودشان مراقبت کنند، بخصوص با ورود امیکرون سویه جدید ویروس کرونا در سرتاسر دنیا والدین کودکان مبتلا به دیابت باید بیشتر حواسشان به فرزندشان باشد تا از ابتلای آنها به این ویروس پیشگیری نمایند ما در مقاله علائم امیکرون در کودکان چیست؟ درباره این ویروس ناشناخته و علائم آن در کودکان صحبت کرده ایم.

موثر در ایجاد دیابت در کودکان
دیابت در اصل یک اختلال در سبک زندگی فرد است.

دلیل عدم تمایل کودکان به ورزش کردن

همان‌طور که بیان شد امروزه تعداد بیشتری از کودکان در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند و این موضوع به این دلیل است که کودکان زمانی را برای بازی و ورزش اختصاص نمی‌دهند. همچنین فضای تحصیلی رقابتی بر استرس کودکان می‌افزاید و باعث قرارگیری کودک در معرض ابتلا به دیابت در دوران بزرگسالی می‌شود و این مسئله موجب ایجاد نگرانی هایی در والدین برای آینده فرزاندانشان میشود بنابراین ما در مقاله عدم علاقه کودک به ورزش چه دلایلی دارد و برای برطرف نمودن آن چه کاری می توان انجام داد؟  را برایتان توضیح داده ایم تا بتوانیم راهکارهای مفیدی را ارائه دهیم تا والدین این کودکان بتوانند آنهارا به ورزش کردن تشویق کنند و اندکی از نگرانی هایشان کم شود .

در بسیاری از کشورها فضای محدودی برای بازی یا شرکت در هرگونه فعالیت بدنی کودکان در دسترس است علاوه بر این، با افزایش وابستگی کودکان به فناوری‌های دیجیتال، اکثر کودکان زمان زیادی را در مقابل تلفن همراه، لپ‌تاپ یا تلویزیون سپری می‌کنند.

چگونه می توان کودکان را به ورزش کردن ترغیب کرد؟

با افزایش زمانی که کودکان در مقابل تلویزیون سپری می‌کنند، بسیاری از آنها انگیزه کافی برای ورزش کردن را از دست داده اند. بنابراین این سؤال پیش می‌آید که  چگونه می‌توان کودکان را به ورزش کردن ترغیب کرد؟

5 راهکار برای ترغیب کودکان به ورزش

در اینجا مواردی برای تشویق کودکان به ورزش ارائه شده است.

هنگام بازی بچه ها سخت گیری نکنید و نگران نباشید

حتی اگر کودکان تمایل و انگیزه کافی برای ورزش کردن نداشته باشند، لازم است زمانی را به بازی کردن در فضای آزاد اختصاص دهند. برخی از والدین تمایلی به بازی کردن کودکان در فضای خارج از منزل ندارند زیرا می‌ترسند کودک در حین بازی دچار آسیب شود، در معرض ابتلا به میکروب‌های مختلف  قرار گیرد یا در برنامه تحصیلی کودک تداخل ایجاد شود.

اولین و مهم‌ترین کاری که باید در این شرایط انجام شود این است که والدین ترس خود را رها کنند. تنها در این صورت است که قادر به تشویق کودک به ورزش یا بازی هستند. بازی کردن علاقه اصلی کودک است و کودکان معمولاً تمایل ذاتی زیادی به بازی کردن دارند. در حین بازی توانایی‌های جسمی و ذهنی  کودک تقویت و بهبود می‌یابد و درواقع زخمی شدن بخشی از روند کشف بدن است.

در ورزش همراه کودک باشید 

بر اساس تحقیقات انجام‌شده در خانواده‌هایی که والدین به انجام ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، کوهنوردی یا دوچرخه‌سواری می پردارند میزان اشتیاق کودکان به انجام این فعالیت‌ها بیشتر است. بچه‌ها با تقلید از والدین چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. بنابراین، بهترین راه برای تشویق کودکان به ورزش کردن این است که والدین به صورت منظم ورزش کنند. والدینی که زیاد تلویزیون نگاه نمی‌کنند، کمتر از موبایل استفاده می‌کنند و به‌صورت منظم ورزش می‌کنند الگوی خوبی برای کودک خود خواهند بود.

تبدیل ورزش به نوعی از بازی برای کودک

اجبار کردن کودک به انجام یک نوع فعالیت بدنی خاص ممکن است برای کودک بسیار کسل‌کننده و عذاب آور باشد. بهتر است والدین به‌جای انتخاب نوع ورزش از کودک نظرخواهی کنند که علاقه‌مند به یادگیری چه ورزشی است و شرایطی را برای ورزش منظم کودک فراهم آورند. فقط در این صورت است که کودک ممکن است از انجام فعالیت‌های ورزشی لذت ببرد و به انجام آن ادامه دهد.

ممکن است در ابتدا پایبندی کودک به انجام فعالیت‌های ورزشی دشوار به نظر برسد اما این وظیفه والدین است که به کودک کمک کنند تا بر این مشکل کار غلبه کنند و  به مرحله‌ای برسند که از ورزش کردن لذت ببرند. وقتی کودکان در حین ورزش از احساس تفریح و شادی لبریز شوند امکان این‌که بارها و بارها این کار را تکرار کنند بیشتر می‌شود.

مشارکت کودک در فعالیت‌های گروهی

فعالیت‌های گروهی برای بسیاری از کودکان لذت بخش است. انجام یک ورزش یا یک فعالیت گروهی باعث افزایش تمایل کودک به انجام فعالیت‌های مختلف می‌شود. درصورتی‌که کودک در یک فعالیت گروهی با کودکان هم سن خود شرکت کنند نتایج بسیار چشمگیری مشاهده خواهد شد.

ایجاد انگیره کافی در کودک برای ورزش

لازم است والدین به‌جای اینکه کودک را تشویق کنند تا در هر کاری بهترین باشند، تنها کودک را به انجام فعالیت بدنی ترغیب کنند. والدین باید با استفاده از روش های مناسب در کودک ایجاد انگیزه کنند و بهتر است رقابت در بین کودکان  به‌صورت سالم وجود داشته باشد. پاداش دادن به کودکان برای تلاش‌های انجام‌شده در بیشتر موقعیت‌ها کارساز است، علاوه برآن ما در مقاله دیابت در کودکان از چه سنی شروع میشود؟ درباره علائم ابتدایی این بیماری و صحبت کرده ایم تا والدین این کودکان با مطالعه آن بتوانند تا حدودی برای حفظ سلامت فرزندشان از ابتلای آنها به این بیماری پیشگیری کنند .

مرکز پرستاری زندگی برتر  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال‌ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به‌صورت شبانه‌روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شمارا اولویت اصلی خویش قرار داده است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.