پرستار خانم جهت سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

امروزه با توجه به مشغله زیاد خانواده خصوصا در جامعه شهری نیاز به فردی که کنار سالمند باشد و جهت امور روزانه وی را کمک کند به شدت ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل در اکثر شهرها خصوصا شهرهای بزرگ و پرجمعیت مراکزی جهت نگهداری سالمندان به صورت خصوصی و یا دولتی به نام خانه سالمندان وجود دارند. اما خیلی از افراد راضی نیستند که افراد سالمند خود را در خانه سالمندان نگه دارند. به همین جهت اقدام به استخدام پرستار می کنند. در نوشته پیش رو به استخدام پرستار خانم جهت سالمند پرداخته و پیرامون آن توضیحاتی خواهیم داد.

پرستار سالمند

همانگونه که از نام آن مشخص است به افرادی گفته می شود که جهت مراقبت از فرد سالمند در خانه آموزش های لازم و علمی را در مؤسسه ها می بینند. این افراد کار پرستاری و مراقبت از افراد سالمند را در خانه سالمندان و یا منازل به صورت خصوصی انجام می دهند. این افراد وظایف خاص خود را دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. پرستار ویژه سالمند هم از بین آقایان و هم از بین خانم ها انتخاب و آموزش داده می شوند که هر کدام وظیفه نگهداری از خانم و یا آقای سالمند را برعهده دارند.

وظایف پرستار خانم جهت سالمند

وظیفه پرستار خانم سالمند را می توان در موارد زیر خلاصه نمود.

 • استحمام سالمند
 • کنترل مصرف داروهای سالمند
 • در برخی از موارد نظافت منزل سالمند
 • همدم سالمند
 • دستشویی سالمند
 • پخت غذا و سرو آن جهت سالمند
 • تعویض پوشک سالمند در صورتی که پوشک می شود
 • تعویض به موقع البسه
 • عوض کردن روزانه ملحفه و وسایل خواب توسط پرستار خانم جهت سالمند
 • همراهی سالمند در مراجعه به مراکز درمانی و یا میهمانی های دوستانه
 • تنظیم امور مربوط به اوقات فراغت سالمند مانند مطالعه، تماشای تلویزیون، پیاده روی، پارک، خرید و دیگر موارد.

وظایف تخصصی پرستار خانم جهت سالمند

برخی از سالمندان دچار بیماری های خاصی می باشند و علاوه بر مراقبت های معمولی احتیاج به مراقبت های خاصی نیز دارند. برای همین منظور پرستار متخصص استخدام می نمایند که مراقبت های ویژه زیر را انجام می دهد.

کنترل علائم حیاتی

پرستار متخصص خانم وظیفه کنترل ضربان قلب بیمار، فشارخون، کنترل قند و در صورت بروز تب کنترل تب بیمار را برعهده داشته و ضمن ثبت به اطلاع پزشک معالج خواهد رساند.

انجام تزریقات سالمند بیمار پرستار خانم امور تزریقات مانند وصل نمودن سرم، تزریق آمپول، وصل نمودن سوند و و یا شیاف، گرفتن نمونه های خون ادرار و مدفوع جهت آزمایش بیمار را بر عهده دارد.

تسلط به کار با تجهیزات پزشکی

پرستار خانم جهت سالمند بایستی نسبت به تجهیزات پزشکی اطلاع و آگاهی کامل داشته باشد. مانند دستگاه فشارخون، تست قند خون، دستگاه اکسیژن و دیگر موارد.

آشنایی با حرکات توانبخشی

پرستار متخصص خانم سالمند بایستی تا حدود متعارف با حرکات و نرمش های توانبخشی آشنا باشد تا در صورت ضرورت و دادن نرمش ها و حرکت ها توسط پزشک متخصص بتواند آنها را در منزل اجرا کند.

پرستار سالمند در صورت نیاز بایستی کلیه گزارشات پزشکی مانند علائم حیاتی و دیگر دستورات پزشکی را ثبت و برای پزشک معالج ارسال کند.

استخدام پرستار خانم جهت سالمند

چه مواردی بایستی هنگام استخدام پرستار خانم جهت سالمند در نظر گرفت:

 • بایستی هنگام استخدام دقت داشته باشید که دوره های کامل و ضروری پرستاری را به صورت کامل دیده باشد.
 • پرستار بایستی نسبت به وظایف خود آگاهی کامل داشته باشد.
 • نسبت به مؤسسه ای که قصد استخدام پرستار از آن را دارید تحقیق نموده و از قانونی بودن فعالیت آن مطمئن شوید.
 • آگاهی کامل از شخصیت و سابقه پرستاری که قرار است استخدام کنید.
 • از خدمات مؤسسه ای که پرستار استخدام نموده اید نسبت به خدمات شبانه روزی آن مطلع شوید.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی نکاتی در ارتباط با پرستار خانم جهت سالمند پرداختیم. اگر پرستار خانم برای سالمند را استخدام نمودید این مزیت را دارد که ضمن احساس آرامش سالمند بویژه اگر زن باشد بیشتر می شود. ضمن این که پرستار زن برای سالمند می تواند در امور آشپزی نیز کمک کرده و به طبخ غذا نیز کمک کند و همدم خوبی برای سالمند باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.