آسان کردن صرف وعده های غذایی برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آسان کردن وعده های غذایی برای سالمندان  Ease mealtime for seniors فعالیتی مهم در  حیطه خدمات یک پرستار سالمند است .

غذا خوردن و تهیه آن برای سالمندان می تواند تبدیل به مسئله ای چالش برانگیز شود . در حالی که اندکی از دست دادن اشتها با افزایش سن طبیعی است ، بسیاری از سالمندان تغییرات دیگری را تجربه می کنند که باعث می شود کمتر از غذا خوردن احساس رضایت و شادمانی کنند .

بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل می تواند ت روی زمان غذا خوردن یا تعداد وعده های غذا را برای سالمندان دشوارتر کند. به همین ترتیب ، سالمندان ممکن است تغییرات جسمی را تجربه کنند که می تواند باعث دشوار شدن فعالیت های مربوط به پخت و پز و تهیه غذای شود. در موارد دیگر ، ممکن است موانع احساسی وجود داشته باشد که باعث می شود زمان صرف غذا برای سالمند دلهره آور باشد.

غذا یکی از ارکان اصلی زندگی انسان است و یکی از بزرگترین کلیدها برای کمک به سالمندان برای داشتن یک زندگی شاد و سالم مسئله تغذیه آنها است.

این سوال که چه کاری می توانید انجام دهید تا غذا خوردن برای سالمندان یک تجربه دلپذیر ، قابل دسترسی و سالم باشد بسیار پر تکرار است .  در این مقاله پنج نکته وجود دارد که باید در این مورد به خاطر بسپارید:

وعده های غذایی سالمند
غذا خوردن و تهیه آن برای سالمندان می تواند تبدیل به مسئله ای چالش برانگیز شود.

1.) درباره خواسته ها و نیازهای سالمندان فکر کنید

توجه به این که سالمند پراشتها یا کم اشتها باشد  ، چهً غذاهایی را دوست داشته باشد یا نداشته باشد از اهمیت زیادی برخوردار است .

تنوع در تمایلات غذایی یک امر کاملا طبیعی است! گوش دادن به موارد دلخواه سالمند می تواند روشی قدرتمند برای جلب علاقه دوباره او به غذا باشد.

حتماً از سالمند در مورد آنچه می خواهد بخورد بپرسید و او را به عنوان یک شرکت کننده فعال در روند برنامه ریزی لیست غذاها  قرار دهید. مشارکت دادن سالمند در تهیه غذاهای مورد علاقه آنها ممکن است باعث شود سالمند در خوردن غذاها بسیار هیجان زده و خوشنود شوند.

وقتی وعده های غذایی را برای سالمندان تهیه می کنید ، فراموش نکنید که در مورد نیازهای غذایی آنها فکر کنید.

به جای پخت غذا با نمک ، راه های سالم برای افزودن طعم ، مانند گیاهان تازه و ادویه جات را پیدا کنید. سعی کنید روش هایی پیدا کنید که وعده های غذایی دارای مواد مغذی و متعادل ، دارای پروتئین ، فیبر و مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد.

نهایتا ، اگر سالمند در جویدن یا بلعیدن مشکل غذا دارد ، سعی کنید برای آنها غذاهای نرم ، سوپ و غذاهای دیگری که به راحتی قابل خوردن هستند تهیه کنید .

2.) زمان صرف غذا را بیشتر اجتماعی کنید

تحقیقات نشان داده است که وقتی صحبت از کمک به سالمندان در زندگی شادتر و سالمتر می شود ، مشارکت در وعده های غذایی می توانند واقعاً قدرتمند باشند.

مطالعات نشان می دهد سالمندانی که به طور منظم در کنار دوستان و خانواده خود ناهار می خورند تمایل بیشتری به خوردن غذا دارند و در زمان صرف غذا گزینه های سالم تری را انتخاب می کنند.

طبق تحقیقات ، اکثریت قریب به اتفاق سالمندان می گویند که هنگام غذا خوردن با دیگران احساس شادی و رضایت بیشتری دارند و حتی بیش از نیمی از آنها می گویند که تقسیم یک وعده غذایی طعم غذا را بهتر می کند.

پیشنهاد مقاله: نحوه مدیریت بیماری‌های شایع در سالمندان

برای تشویق سالمندان برای خوب غذا خوردن ، سعی کنید بیشتر اوقات در وعده های غذایی با آنها همراه شوید. حتی همراهی برای وعده های غذایی چند بار در هفته می تواند تفاوت مهمی در ایجاد انگیزه برای سالمند برای خوردن مواد مغذی بیشتر ایجاد کند و در صورت خوردن احساس بهتری داشته باشد.

یک همراه سالمند دیگر می تواند کمک بزرگی باشد ، همچنین وارد شدن و کمک به خرید ، پخت و پز و اشتراک وعده های غذایی به طور منظم با سالمند تاثیر زیادی بر سالمند دارد.

3.) عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید

برای سالمندان با مشکلات شناختی ، بهتر است برای جلوگیری از حواس پرتی آنها در وعده های غذایی عوامل حواس پرتی را از محل صرف غذا دور نمایید .

انستیتوی ملی سالمندان مراقبان سالمند را تشویق می کند تا “محل صرف غذا را ساکت کنند” و “تلویزیون و رادیو و تلفن همراه را خاموش کنند” ، بنابراین همه می توانند در کنار هم جمع شوند  واز صرف غذا لذت ببرند.

وعده های غذایی در آرامش
برای تشویق سالمندان برای خوب غذا خوردن، سعی کنید در وعده های غذایی با آنها همراه شوید.

4.) غذا را به صورت دوستانه ارشد سرو کنید

یک تجربه عالی ناهار خوردن سالمند  مربوط به خدماتی است که مطابق با میل سالمند باشد .  لازم است حتماً کمی وقت بگذارید و به بررسی چگونگی تأمین  نیازهای سالمند در زمان شام بپردازید.

تعدادی ترفند وجود دارد که می توانید برای کمک به داشتن یک وعده غذایی مناسب  برای سالمندان از آنها استفاده نمود .

به عنوان مثال توصیه می شود که  “فقط یک نوع غذا  تهیه کنید” ، به جای اینکه ظرف یا میز را با گزینه های غذایی زیادی پر کنید. همچنین پرستار سالمند می تواند  غذا را به قطعات کوچک و لقمه ای تقسیم کند و مطمئن شود که غذاها  به اندازه کافی نرم باشد .

اگر سالمند با خوردن غذاهای فینگر فود و لقمه های کوچک مشکلی ندارد می توانید از این غذاها به راحتی برای سالمند تهیه نمایید و غذا خوردن را فعالیتی آسان کنید

انواع مختلف ظروف غذا خوری مخصوص سالمندان وجود دارد که برای سالمندان با لرزش دست طراحی شده اند.

در آخر ، به سفره سالمند خوب فکر کنید. این کار ممکن است به خلاص شدن از شر درهم ریختگی بصری  ، مانند بشقاب های اضافی ، ظروف نقره ای و لیوان های اضافی کمک کند.

درعوض ، بر تهیه یک سفر ساده و تمیز ت کنید. همچنین ممکن استه استفاده از ظروف روشن و رنگارنگ به بهتر شدن اشتهای سالمند کمک کند.

در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که بیماران آلزایمر که در بشقاب های قرمز غذا می خورند  “25 درصد بیشتر از  سایر سالمندانی که در بشقاب های سفید  غذا می خورند ، غذا خورده اند .

5.) وقت کافی به غذا خوردن سالمند  بدهید

بهتر است  عجله نکنید و  صبور باشید و به فرد سالمند وقت کافی بدهید تا غذا را تمام کند. اگر سالمند احساس کند که در  هنگام خوردن غذا  تحریک می شود و تحت فشار قرار گرفته است یا گویی که او را زیر میکروسکوپ نگاه می کنند بر روی تغذیه او اثر می گذارد .

سعی کنید در صرف وعده های غذایی عجله نکنید و روی ایجاد یک روال منظم ت کنید ، بنابراین سالمند می داند انتظار چه چیزی را در هنگام صرف غذ داشته باشد و  در نتیجه احساس آرامش بیشتری می کند.

در همین حال ، فراموش نکنید که به فکر  آماده سازی سالمند قبل و بعد از غذا هم باشید. افراد سالمند اگر از نظر جسمی تحرک داشته باشند ، بیشتر غذا می خورند ، بنابراین سالمند را به انجام تمرینات و فعالیت های ساده  تشویق کنید.

اطمینان حاصل کنید که سالمند به اندازه کافی آب می نوشند. کمبود آب بدن علاوه بر ایجاد عوارض جانبی جدی برای سلامتی ، می تواند باعث کاهش اشتها نیز شود.

6 ) زمان های صرف غذا را در اولویت قرار می دهید

افراد جوان تر در نسل جدید،  زندگی پرمشغله ای دارند و همزمان از بچه ها و سالمندان مراقبت می کنند.  این وضعیت باعث می شود  که افراد وقت کافی برای صرف وعده های غذایی در کنار هم نداشته باشند .

برای سالمندان صرف غذا در کنارخانواده معنای عمیقی دارد و لازم است سایر اعضای خانواده نیز به این موضوع اهمیت  زیادی قائل شوند .

حتی اگر اعضای خانواده در کل روز تنها یک وعده غذایی را بتوانند در کنار هم صرف نمایند لازم است این کار را در اولویت قرار دهند و نهایت تلاش خود را بنمایند تا در کنار سالمند حضور یابند .

پرستاری زندگی برتر اکسین  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.