آموزش جنسی کودک چیست و چگونه در مورد این مسائل با کودک گفتگو نماییم؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آموزش جنسی کودکان kids sex education چیست و چگونه میتوان با فرزندان خود در مورد  مسائل جنسی از جمله رابطه جنسی و نحوه بدنیا  آمدن نوزاد صحبت کنیم؟

بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند که چگونه در مورد مسایل جنسی پاسخ سوالات کودک خود را بدهند. این مقاله به شما کمک می کند که چگونه در این مورد با کودک خود صحبت نمایید و در نهایت میتوانید از یک پرستار کودک کمک بگیرید.

دلایل صحبت نکردن والدین درباره مبحث آموزش جنسی

آموزش جنسی کودکان
ترکیب تخمک و اسپرم  بچه بو جود می آید.
  • به دلیل اینکه صحبت در مورد مسائل جنسی برای والدین  ما ناخوشایند و تابو بود و این خاطرات در ذهن ما نقش بسته و روی ضمیر ناخود آگاه ما تاثیر گذاشته است
  • ما نمی خواهیم  که ذهنیت  کودک در مورد ما  تخریب شود ، و یا تصور او از روابط جنسی را تحت تاثیر قرار دهیم
  • به دلیل مسائل عرفی از نظر اجتماعی درست نیست که به راحتی در مورد روابط جنسی  صحبت نماییم
  • ما مطمئن نیستیم که چه سنی بهترین زمان برای صحبت نمودن در مورد این موضوع است

چگونه در  ابتدای  آموزش جنسی کودکان صحبت نماییم :

همانطور که می دانید از ترکیب تخمک و اسپرم  بچه بو جود می آید. این موضوع را می توانی با یک بحث بیولوژی و زیست شناسی آغاز نمایید . آغاز گفتگو با این روش باعث می گردد که موضوع برای کودک طبیعی تر به نظر بیاید .  .

صحبت با کودکان در مورد رابطه جنسی

مطالعه کتاب های  کودکانه ای  که ذهن کودک را در مورد این موضوعات آماده می نماید بسیار مفید است. از آنجا که ما  همواره کودکان خود را به یادگیری از طریق  کتابها ترغیب می کنیم ، کتابها  برای کمک به انتقال مفاهیم جنسی به کودک بسیار عالی هستند.

وقتی کودکی درمورد مسائل جنسی سوالاتی را می پرسد بهتر است تنها پاسخ همان سوال داده شود و از توضیحات دیگر در مورد جنبه های جانبی موضوع اجتناب شود.

چگونه توضیح دهیم که نوزادان از کجا آمده اند؟

در این بخش از آموزش جنسی کودکان به تعدادی از سوالات متداولی که کودکان در مورد مسائل جنسی می پرسند اشاره شده است

بچه ها از کجا میان؟

در این شرایط میتوان به کودک توضیح داد که برطبق کتابی که عکسش را دیده است تخم و اسپرم ملاقات می  کنند و نوزاد  در شکم مادر تشکیل می شود .

آموزش جنسی کودکان و توضیح اینکه چگونه کودک  از شکم مادر بیرون می آید؟

مادر خیلی سخت فشار می آورد و بچه از بدن مادر بیرون می آید

اسپرم از کجا آمده است؟

فقط کافیست بگویید که اسپرم از پدر می آید . اما لازم به توضیح مسائل جزئی تر نیست.

آموزش جنسی کودکان و توضیح اینکه تخم  از کجا آمده است؟

تخم در شکم مادر است . حتی می توانید از اصطلاحاتی مانند تخمدان و رحم استفاده کنید. توصیه می شود که در حد ممکن از کلمات درست استفاده نمایید.

 

آموزش جنسی به کودکان در خانواده
تخم در شکم مادر است، حتی می توانید از اصطلاحاتی مانند تخمدان و رحم استفاده کنید.

** نکته : بعید است کودک بخواهد خیلی عمیق در روند رابطه جنسی قرار گیرد. غالباً ، اگر سوال های او خیلی جزئی باشد بهتر است با  روش خیلی دوستانه ای از او این  سوال  را بپرسید که این موضوع از کجا به ذهنت رسیده است و یا آن را از کجا شنیده ای  و موضوع صحبت را تغییر دهید .

در مورد آموزش جنسی کودکان لازم است که در مورد آن مناطقی از بدن که توسط لباس پوشیده است صحبت نمایید و به کودک توضیح دهید که لمس این مناطق توسط دیگران مجاز نیست  .هیچ کس حق ندارد این مناطق را لمس کند و اگر کسی این کار را انجام داد  لازم است که کودک  در این باره با یک بزرگسال مورد اعتماد که والدین او هستند صحبت نماید.

چه موقع بهترین زمان برای صحبت در مورد آموزش جنسی کودکان با کودک است؟

در برهه ای از زمان ، شما باید در مورد مسائل جنسی به صورت واقعی با کودک خود صحبت نمایید.

تعدادی از محققین  در فرهنگ غرب سن هشت سالگی را سن مناسبی برای این کار تشخیص داده اند.

نکته مهم این است که لازم است کودک  این صحبت های مهم  جنسی را اولین بار از والدین خود بشنود نه اینکه اولین اطلاعات ذهنی او در مورد مسائل جنسی را با دوستان خود در هنگام بازی و با اطلاعات نادرست تجربه نماید.

بهتر است کودک  بتواند در مورد این موضوع با والدین به راحتی  صحبت نماید اما باید یاد بگیرد که درباره این موضوع نمیتواند با دوستان و همبازی های خود گفتگو نماید زیرا خیلی خصوصی است.

بهتر است موضع گیری  والدین در مورد آموزش جنسی کودکان کاملاً بیولوژیک باشد.

لازم است برای کودک بیان گردد  که لازمه  رابطه جنسی،  ازدواج طرفین است و چیزی نیست که کسی بخواهد قبل از ازدواج آن را تجربه نماید. از آنجا که رابطه جنسی منجر به بچه دار شدن می شود ، تنها وقتی انجام می شود که طرفین به دلیل علاقه خیلی زیاد به یکدیگر با هم ازدواج کرده باشند و بخواهند فرزندی داشته باشند.

والدین باید سعی نمایند که در هر ساله با بزرگتر شدن بچه ها صحبت های رسمی و مفهمومی تری در مورد این موضوعات داشته باشند تا آگاهی جنسی کودک افزایش یابد.

مفاهیم قابل انتقال در سن 12 سالگی

لازم است در این سن نوجوان  درک نماید که افراد مختلف احساسات مختلفی در مورد موضوعات جنسی دارند و ممکن است انجام بعضی اعمال مرتبط با رابطه جنسی را  مجاز بدانند و کودک را به انجام آن ترغیب نمایند .  در این شرایط باید در مورد  مشکلات شرعی و عرفی و همچنین در مورد بیماریهایی که این روابط می تواند ایجاد کند با کودک صحبت نمایید و ذهنیت او را نسبت به خطرات احتمالی آگاه نمایید.

شرکت کودکان در کلاس هایی که در مورد آموزش جنسی کودکان تشکیل می شود نیز کمک کننده می باشد.  افزایش اطلاعا ت کودک از راه های مجاز و مطمئن یکی از بهترین روش های  یادگیری آگاه جنسی است .

گاهی صحبت کودک با یک پزشک در مورد مسائل مربوط به بدن و اندامش بسیار کارگشا خواهد بود. ممکن است کودک در مورد مسائلی نتواند با والدین خود صحبت نماید اما با یک پزشک راحت تر می تواند وارد گفتگو شود.

با کودک خود در مورد دانش آموزانی صحبت کنید که زودتر از ازدواج وارد رابطه جنسی شده بودند و زندگی آنها در ابعاد مختلف نابود شده است و رویاهای خود را از دست داده اند. گاهی مشکلات روحی و جسمی ناشی از روابط نا مناسب باعث افزایش میزان خودکشی در این افراد می گردد زیرا در سن پایین میزان احساسات شدید تر است و توانایی تعقل در شرایط بحرانی برای آنها مشکل است.

لازم است وقتی فرزند شما به سنین حدود هجده سال رسید در مورد تاثیرات مخرب فیلم های پرونوگرافی با او به صحبت و گفتگو بپردازید. این فیلم ها با ایجاد تمایلات غیر طبیعی و غیر انسانی سبب تخریب سلامت روحی و جسمی فرد می گردد و لازم است از آنها دوری نماید.

مخصوصا در دختر بچه ها که احساسات در آنها بیشتر است لازم است توجه او را به این موضوع جلب نمایید که گاهی افراد برای جلب توجه و تاثیر گذاری بر احساساتش به دروغ متوسل می شوند و او باید از این موضوع آگاه باشد.

ضروری است که فرزندان خود را از عواقب عملکرد نادرست و تصمیماتی که در مورد مسائل جنسی می گیرند آگاه سازید .

تعدادی از مهم ترین عواقب شامل موارد زیر است:

  • بیماری های مقاربتی
  • تجربه احساسات نا متناسب با سن که پردازش آنها برای مغز کودکانه دشوار است
  • بارداری و تولد نوزاد ناخواسته

مهمترین قسمت صحبت با بچه ها در مورد آموزش جنسی کودکان این است که آنها باید نسبت به والدین احساس خوبی داشته باشند تا بتوانند در مورد هر چیزی با آنها صحبت کنند.

کودکان باید مطمین باشند که قرار نیست درباره آنها قضاوت شود و  یا مورد تمسخر قرار بگیرند.

والدین باید منبع اصلی اطلاعات کودک باشند که کودک قبل از جستجو در اینترنت با ید با والدین صحبت کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با سال ها تجربه ارزشمند در خصوص مراقبت از کودکان آمادگی دارد تا در تربیت و پرورش کودکان دلبند شما خدمت گزاری نماید.

 

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.