پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟ | 3 پاسخ اساسی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

 

یکی از مسائلی که امروزه خصوصا در شهرهای بزرگ تبدیل به دغدغه اصلی خانواده ها گردیده مراقبت از کودکان می باشد. شاغل بودن والدین و مشکلات زندگی امکان دسترسی به بزرگترها را کمتر و یا اصلا فراهم نمی کند.

بنابراین اکثر خانواده ها خصوصا شاغلین به فکر استخدام پرستار برای کودک خود می باشند.

پرستار کودک کیست و پرستاری از کودک یعنی چه؟

در تعریف پرستار بچه بایستی گفت به فردی گفته می شود که به صورت تخصصی و بعد از دیدن آموزش های لازم وظیفه مراقبت از کودک را برعهده خواهد گرفت. پرستار کودک به گونه ای است که مراقبت از کودک را در سنین مختلف از نوزادی تا قبل از مدرسه می تواند انجام دهد.

در مور داین که وظایف پرستار چیست و چه کارهایی را انجام می دهد همانگونه که در تعریف پرستار گفته شد وظیفه او مراقبت از کودک می باشد. هدف ما این است که بدانیم پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک.

در مورد این وظایف و کار پرستار باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • مراقبت از نوزاد و کودک که می تواند در سنین مختلف متفاوت باشد. از جمله برای نوزاد می توان برای تهیه شیرخشک و یا غذای کودک اقدام کرد.
 • تعویض پوشک و لباس های نوزاد و کودک بصورت مرتب
 • تعویض ملحفه مورد استفاده کودک
 • در صورتی که کودک دارویی مصرف می کند بایستی در ساعت معین و با دوز مشخص داده شود
 • انجام بازی و تفریحات کودکانه

و دیگر موارد که بستگی به سن کودک و قرارداد منعقده دارد.

وظایف مهدکودک ها

از یک سن خاص و طبق روال معمولا قبل از ورود به مدرسه کودکان به مهد فرستاده می شوند. وظیفه کلی مهد را در یک جمله می توان گنجانید آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه. اما سوال این است که پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟

وظایف مهدکودک ها

در مورد جزئیات بیشتر وظایف مهد کودک بایستی گفت که در مهد کودک ها با کمک مربی هایی که آموزش های لازم را دیده اند برای آموزش های لازم به کودکان فعالیت می کنند. این آموزش ها شامل موارد مختلفی می شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • آموزش نظم و انضباط فردی و جمعی در محیط های اجتماعی به صورت ساده
 • آموزش های بهداشت فردی و جمعی در محیط های اجتماعی و خانه
 • آموزش حروف الفبا به صورت ساده
 • آموزش نقاشی جهت فراگیری اشکال، اعداد و کلمات و دیگر موارد.

در مهد کودک این آموزش ها به صورت بازی های مختلف و شعر و سرود به کودک آموخته می شود.

نقش مربی مهد کودک

در مهد کودک ها نقش مربی ها در چگونگی آموزش خیلی مهم است. چرا که بیشترین وقت کودک در مهد با مربی سپری می شود. بخاطر همین نحوه عملکرد و توانایی انجام کار یک مربی بسیار مهم است‌.

یک مربی موفق در مهد بایستی توانایی آن را داشته باشد که در موقعیت های مختلف واکنش های مختلفی نشان دهد. نکته مهم این که همه کودکان را جداگانه از لحاظ رفتار شناخته و برای هر کدام برنامه خاصی را به اجرا درآورد.

به گونه ای که نه به کودک لطمه ای وارد شود و نه به دیگر کودکان.  نکته مهم دیگر که مربی مهد بایستی به آن توجه خاصی داشته باشد. این نکته مهم و حیاتی می باشد که هر یک از کودکان با تربیت و فرهنگ خاصی پرورش یافته و پا به محیط مهد می گذارند.

مربی بایستی توانایی آن راداشته باشد که با تک تک کودکان ارتباط برقرار نموده و به تناسب ضریب هوشی آنان آموزش های لازم را در اختیار قرار دهد.

پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟

بعد از توضیحات داده شده بایستی  این نکته را نیز بررسی کنیم که پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک برای هرکدام می توان مزایا و معایبی در نظر گرفت. پرستاری از کودک در منزل این مزیت ها را دارد:

 • والدین بهتر و بیشتر می توانند از سلامت جسمی و روانی کودک خود مطلع گردند.
 • پرستار کودک در منزل از هر لحاظ مورد تایید بوده و تحت نظارت والدین می باشد.
 • خطر بیمار شدن کودک کمتر است. از لحاظ ارتباط با افراد ناشناس خانواده اطمینان بیشتری دارند.

در کنار این مزایا می توان معایبی نیز برای پرستار کودک در منزل در نظر گرفت که عبارتند از:

مهمترین عیب پرستاری از کودک در منزل تحت تعلیم بودن کودک توسط یک نفر می باشد. در صورتی که در مهد این امکان را دارد که تحت آموزش چند مربی باشد و هر کدام در رشته آموزشی خود تخصص کافی را دارند.

پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟ – مزایا و معایب مهد کودک

در مورد مزیت ها و معایب مهد نیز بایستی گفت که به علت شلوغی امکان این که فرزند شما به درستی و به طور کامل آموزش ببیند ممکن است بوجود نیاید.

امکان درگیری بابیماری های گوناگون به علت اجتماعی بودن محیط زیاد می باشد. هرچند تلاش مربیان مهد در سطح بالایی باشد اما عدم نظارت والدین ممکن است سطح آموزش را دور از دید آنها قرار دهد.

سخن آخر

در این نوشته از موسسه پرستاری زندگی برتر ما به این سوال پاسخ دادیم که پرستاری از کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟ در مورد استخدام پرستار یا حضور در مهد کودک نظر اصلی با والدین است. باید بر مبنای شرایط تصمیم گرفت.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.