موسسه پرستاری زندگی برتر

مدیریت و پیشگیری از بیماری های عفونی در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری‌های عفونی از جمله بیماری‌های واگیردار هستند که به خاطر وجود میکرو ارگانیسم‌هایی همچون باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها به وجود می‌آیند. انواع بیماری‌های عفونی بار مالی زیادی را بر خانواده‌ها  و کشورها تحمیل کرده و کیفیت زندگی افراد را کاهش داده است. برای درمان این نوع از بیماری‌ها معمولا از دو روش داروهای شیمیایی و درمان‌های خانگی استفاده می‌شود. شاید بپرسید که نحوه مدیریت و پیشگیری از بیماری‌های عفونی در منزل چگونه باید باشد؟‌ برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از خدمات پرستاری زندگی برتر با ما همراه باشید.

 

انواع بیماری های واگیردار و راه‌های پیشگیری

پرستار بیماری عفونی

همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، وجود میکرو ارگانیسم‌ها باعث به وجود آمدن بیماری در افراد می‌شوند. البته قرار گرفتن در معرض افراد بیمار یا محیط آلوده مانند پرستار بیمار که در معرض خطر است نیز از جمله عوامل ابتلا به انواع بیماری های واگیردار است.

با توجه به نوع بیماری ویروسی در هر فرد، علائم ابتلای به بیماری در هر مورد متفاوت خواهد بود. بنابراین شناخت انواع بیماری‌ های واگیردار و راههای پیشگیری از ابتلا به آن‌ها، اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. در ادامه با لیستی از انواع بیماری های واگیردار در جهان آشنا می‌شویم:

 

ردیفبیماریردیفبیماریردیفبیماری
1سرما خوردگی10ذات الریه19مونونوکلئوز عفونی
2آبله مرغان11فلج اطفال20ژیاردیا
3سرخک12سل21عفونت سالمونلا
4مالاریا13هپاتیت22سندروم شوک سمی
5اوریون14اشرشیاکلی23دیفتری
6کزاز15سرخچه24مننژیت
7زونا16سیاه سرفه25سارس
8آنفولانزای ویروسی17ویروس نیل غربی26بیماری‌های مقاربتی
9ایدز18تب نقطه‌ای27بیماری لایم

 
پیشنهاد مقاله : 5 بیماری عفونی شایع در دوران سالمندی

راه های پیشگیری از بیماری های واگیردار

راه های پیشگیری از بیماری های واگیردار

حالا که با انواع بیماری‌های عفونی و عوامل ایجاد آن‌ها آشنا شدیم، لازم است تا راه های پیشگیری از بیماری‌ های واگیردار را نیز بشناسیم. در ادامه مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های واگیردار را بیان می‌کنیم:

شستشوی مداوم دست‌ها

شستشوی مداوم دست‌ها از مهم‌ترین راه های پیشگیری از بیماری های واگیردار است. در واقع با شستشوی به موقع دست‌ها، می‌توان از ابتلا به بسیاری‌ از بیماری‌های عفونی جلوگیری کرد. از جمله مواقعی که باید حتما دست‌های خود را شستشو دهیم، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

  • پس از عطسه یا سرفه کردن
  • لمس کردن حیوانات یا در آغوش گرفتن آن‌ها
  • دست زدن به گوشت، پوسته تخم مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های نشسته
  • پس از رفتن به سرویس بهداشتی
  • پس از دست دادن و مراقبت از افراد

داشتن برنامه تغذیه مناسب

استفاده از موادغذایی سالم و متناسب با نیاز بدن، تاثیر بسیار زیادی برای در امان ماندن از ابتلا به انواع بیماری‌های واگیردار دارد.

مصرف آب بهداشتی

اساسی‌ترین نیاز هر موجود زنده‌ای، مصرف آب است. استفاده از آب سالم تاثیر زیادی در سلامت افراد و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود.

مراقبت از خود در برابر نیش انواع حشرات

نیش حشرات می‌تواند عامل ابتلای انسان به بیماری‌های واگیرداری چون مالاریا و سالک شود. برای در امان ماندن از ابتلای به این نوع از بیماری‌ها باید از پشه‌بندها یا مواد دافع حشرات استفاده کرد.

رعایت بهداشت در مواقع تماس با حیوانات

تا به حال بیش از 200 بیماری که توسط حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود، شناسایی شده است. تب مالت، تب کریمه کونگو و هاری از جمله مهم‌ترین بیماری‌های منتقل شده از حیوانات به انسان‌ها به شمار می‌روند.

نکته بسیار مهمی که باید بگوییم این است که بسیاری از افراد از انتقال بیماری از حیوانات به انسان‌ها بی‌خبرند. بنابراین با اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی درست در این مورد، باید نگهداری از حیوانات در خانه را به حداقل رساند.

پیشنهاد مقاله : عفونت چشم در نوزادان

جلوگیری از انجام رفتارهای پرخطر

انجام رفتارهای پرخطر از جمله عوامل آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌روند. رفتارهایی همچون استفاده از مشروبات الکلی، انواع مواد مخدر، روان‌ گردان‌ها و همچنین تماس‌های جنسی محافظت نشده باعث بروز بیماری‌های واگیردار و عفونی می‌شود.

علاوه بر این استفاده از ابزار برنده و تزریقی مشترک و همچنین سوزن‌های خالکوبی مشترک نیز به عنوان رفتارهای پرخطر به حساب می‌آیند. بیماری‌های همچون ایدز، سوزاک، هپاتیت و سیفلیس از جمله بیماری‌هایی هستند که در اثر انجام رفتارهای پرخطر افراد را مبتلا می‌کنند.

اقدام به موقع برای انجام واکسیناسیون

واکسیناسیون باعث ریشه کن شدن یا به حداقل رساندن موارد ابتلا به بیماری‌های واگیردار شده است. تا به حال بیماری‌هایی همچون آبله با انجام واکسیناسیون به موقع به طور کامل در جهان ریشه کن شده‌اند. بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز مثل سیاه سرفه، کزاز، دیفتری، سرخک و فلج اطفال نیز با تزریق سراسری واکسن به حداقل مبتلایان رسیده‌اند.

غربالگری بیماران و جدا کردن آن‌ها از افراد سالم

جدا کردن افراد مبتلا به بیماری‌های واگیردار از دیگر افراد در دوران سرایت بیماری، باعث جلوگیری از ابتلای تعداد بیشتری از افراد شده است.

علاوه بر آموزش اصول پیشگیری که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیردار باید رعایت کرد، باید فرهنگ‌سازی لازم برای آن در جامعه نیز صورت بگیرد. به عنوان مثال با به نمایش گذاشتن نقاشی پیشگیری از بیماری های واگیردار برای کودکان، اطلاعات لازم برای پیشگیری را به آن‌ها آموزش دهیم.

پیشنهاد مقاله : عفونت آسکاریس در کودکان چه علایمی دارد و روشهای کنترل و درمان این بیماری چیست

کلام پایانی

در این مقاله از سایت زندگی برتر در مورد نحوه مدیریت و پیشگیری از بیماری های عفونی در منزل را بیان کردیم. گفتیم که اهمیت آموزش اصول جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی به خاطر تحمیل هزینه‌های درمانی بسیار زیاد است. علاوه بر این مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری‌های واگیردار را نیز بیان کردیم. با آشنایی با اصول پیشگیری از این نوع از بیماری ها، می‌توانیم از خود در برابر ابتلا به این نوع از بیماری‌ها محافظت کنیم.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان