مدیریت خواب نوزاد | 3 روش اصلی مدیریت خواب

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

به نظر می رسد افراد زیادی در مدیریت خواب نوزاد صاحب نظر هستند. اگر کودکی به اندازه کافی بزرگ است که بتواند در طول شب بخوابد اما همچنان از خواب بیدار می شود و استراحت سایر اعضای خانواده را بهم می زند، آموزش مدیریت خواب می تواند کمک کننده باشد.

محققان و متخصصان پزشکی چندین روش آموزش خواب نوزاد را ارائه کرده اند تا به کودکان و مراقبان آنها کمک کنند تا یک شب کامل بخوابند. در این زمینه زمانی که برای استخدام پرستار کودک اقدام می کنید، می توانید شرایط را بهتر مدیریت نمایید.

چگونه بفهمیم که کودک شما از آموزش خواب سود می برد؟

اکثر نوزادان سالم در سنین 4 تا 6 ماهگی می توانند حدود 6 ساعت متوالی بخوابند، اما این بدان معنا نیست که شما باید احساس کنید مجبور به خوابیدن هستند و باید نوزادی که فقط ۴ ساعت می خوابد را آموزش داد. رویکردهای زیادی برای فرزندپروری وجود دارد و تصمیم‌گیری در مورد اینکه مدیریت خواب نوزاد چگونه باشد، به عهده مراقب اصلی است.

20 تا 30 درصد از والدین کودکان خردسال می خواهند به کودک خود کمک کنند تا در طول شب بخوابد. اما این آموزش زمانی مهم خواهد شد که نوزاد شرایط زیر را داشته باشد:

  • شش ماه به بالا
  • شرایط افزایش وزن مناسب
  • عدم مشکلات گوارش یا سو تغذیه

اصلی ترین روش های مدیریت خواب نوزاد

محبوب ترین روش های آموزش خواب نوزاد را در این بخش ارائه می کنیم. اگرچه کتاب ها و منابع زیادی برای آموزش خواب در بازار وجود دارد، اکثر آنها به این سه روش آموزش خواب خلاصه می شوند:

  • روش CIO
  • تکنیک فربر
  • مدیریت خواب تدریجی

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که به تمرینات خواب پایبند هستند، احتمالاً بعد از یک هفته شرایط مثبتی را مشاهده می کنند. در ادامه به بررسی روش های ارائه شده می پردازیم.

روش CIO

این روش بسیار ساده است. شما در را می بندید و اجازه می دهید کودک گریه کند تا زمانی که بخوابد. برخی از مراقبان با CIO مخالفت می کنند زیرا می گویند احساس می کند کودک را رها می کند. با این حال، والری کرابتری، رئیس خدمات روانی اجتماعی در بیمارستان تحقیقاتی کودکان، می‌گوید هیچ مدرکی مبنی بر اینکه CIO هنگام استفاده برای نوزادانی که از نظر رشدی آماده هستند (معمولاً تا 6 ماهگی) و تحت مراقبت قرار می‌گیرند، آسیب روانی ایجاد می‌کند وجود ندارد. بعضی از والدین راحت نیستند که به نوزادشان اجازه دهند گریه کند. هیچ ایرادی ندارد. برای مدیریت خواب نوزاد تکنیک های دیگری نیز وجود دارد.

تکنیک CIO به آموزش استقلال کمک می کند. اما برای نوزادان با سابقه تروما یا اختلال در رابطه مراقب و کودک توصیه نمی شود.

روش فربر برای مدیریت خواب نوزاد

دکتر ریچارد فربر، مدیر مرکز اختلالات خواب کودکان، در بیمارستان کودکان بوستون، یک روش آموزش خواب را پیشنهاد می‌کند که نسخه‌ای از CIO است که به تدریج منتشر می‌شود. مهم نیست چقدر طول می کشد تا کودک در حال گریه در جای خود  به خواب می رود. این رویکرد رها کردن در زوش قبل توسط دکتر فربر توصیه نمی شود. به جای آن ایده روش جدید چک کردن است. یک مراقب به طور دوره‌ای گریه‌های نوزاد را بررسی می‌کند و فاصله زمانی بین چک‌ها را تا زمانی که کودک به خواب می‌رود افزایش می‌دهد.

اما نکته مهم تر این است که مراقب باید از بیرون بردن نوزاد در دوره های چک کردن خودداری کند. این تکنیک باید بسیار کوتاه باشد. کودک را در حالی که خواب آلود است، نه در خواب، در گهواره قرار دهید. اتاق را ترک کنید و سه دقیقه دور بمانید. برگردید و یک تا دو دقیقه کودک خود را آرام کنید. ترک کنید و پنج دقیقه دور بمانید. یک تا دو دقیقه چک کنید. ترک کنید و هفت دقیقه دور بمانید. بررسی را با افزایش هفت دقیقه ای ادامه دهید تا نوزاد به خواب رود. در این تکنیک مراقبان باید صبر و انرژی داشته باشند تا به آن پایبند باشند.

مدیریت خواب نوزاد به روش تدریجی

روش تدریجی، بر حذف موارد خارجی تمرکز دارد. تکنیک هایی آهسته و ملایم برای پاداش در بیداری های شبانه کودک. به جای ترک اتاق برای دوره‌های مشخص، در حال حاضر می‌مانید و به تدریج اقدامات راحتی را محدود می‌کنید. بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی خواب بالینی، این به مراقبین اجازه می دهد تا اطمینان حاصل کنند که کودک سالم است و هیچ نیاز فیزیکی ندارد و در عین حال “شرایطی را برای کودک برای یادگیری خودآرامشی” ایجاد می کند.

به طور مثال شب اول، دستت را روی شکم آنها می گذاری و با آنها صحبت می کنی. آنها شما را می شنوند، شما را می بینند و شما را احساس می کنند. در شب دوم یکی از احساسات را حذف کنید. اگرچه ممکن است انتخاب کنید که تماس های فیزیکی یا تسکین دهنده کلامی را حذف کنید، کودک شما هنوز می داند که شما آنجا هستید.

شب سوم کمی دشوار است. چون باید از تکنیک اول استفاده کنید. شما در اتاق می ایستید بدون اینکه با کودکتان صحبت کنید یا به او دست بزنید، حتی اگر اشک در بیاید.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی مدیریت خواب نوزاد پرد اختیم. برخی از نوزادان به طور طبیعی خواب خوبی دارند. برای مراقبین کودکانی که برای به خواب رفتن مشکل دارند، آموزش خواب می تواند کمک کننده باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.