عادت های خوبی که باعث افزایش طول عمر در سالمندان می شود

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افزایش عمر سالمند مستلزم رعایت موارد گوناگونی است. بسیاری از مردم بر این باورند که امید به زندگی تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود. با این حال، ژن ها نقش بسیار کم رنگ تری را نسبت به آن چه که در ابتدا تصور می شود، دارند. عوامل محیطی و سبک زندگی فرد نقش بسیار زیادی در کاهش یا افزایش طول عمر افراد و خصوصا سالمندان دارد. عادت های مختلف رفتاری می تواند همواره بر کیفیت سلامت جسمی و روحی موثر باشد.

اگرچه ممکن است دوره میانسالی و سالمندی برای تغییر دادن عادات نادرست و توسعه الگوهای صحیح کمی دیر به نظر برسد اما به خاطر داشته باشید که حتی تغییرات کوچک نیز می تواند سلامت افراد سالمند را بهبود ببخشد. در طی این مسیر، رژیم غذایی و ورزش از مهم ترین فاکتورهای دستیابی به تغییرات در جهت بهبود است و پیروی از انواع مناسب آن در هر رده سنی به طور چشم گیری موثر است حتی اگر در طی سال های زندگی، عادت به تغذیه سالم و یا ورزش کردن اصولی نداشته باشید.

افزایش عمر سالمند
عادت های خوبی که باعث افزایش طول عمر در سالمندان می شود.

چرا که این راهکار ها می تواند باعث تقویت عضلات شده و صدمات جدی ناشی از بروز آسیب های جسمی در سالمندان را کاهش دهد. در این مقاله به بررسی روش ها و عادت های خوبی که برای افزایش عمر سالمندان و سلامت آن ها ضروری است، خواهیم پرداخت.

تغییرات در رژیم غذایی به جهت افزایش عمر سالمند

 • از پرخوری خودداری کنید:

بین میزان کالری دریافتی روزانه و افزایش عمر سالمند، تناسب وجود دارد. مطالعات پزشکی صورت گرفته نشان می دهد کالری دریافتی متعادل، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد.

علاوه بر این، محدودیت کالری می تواند به کاهش وزن اضافی و نیز کم شدن چربی دور شکم که از عوامل زمینه ساز طول عمر کوتاه هستند، کمک کند. البته محدویت بیش از حد در دریافت کالری نیز می تواند مشکل ساز باشد و بهتر است در مورد میزان دقیق کالری دریافتی روزانه با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • آجیل بخورید:

آجیل و دانه های روغنی از مفیدترین منابع غذایی و سرشار از پروتئین، فیبر، آنتی اکسیدان و ترکیبات مفید گیاهی اند. هم چنین این دانه ها منابع خوبی برای دریافت ویتامین های B6 و E و مواد معدنی مانند مس، منیزیم و پتاسیم هستند.

مطالعات نشان می دهد مصرف آجیل می تواند از بروز بیماری های قلبی، فشار خون بالا، التهاب، دیابت، سندرم متابولیک و برخی سرطان ها پیشگیری کند. یک بررسی جامع پزشکی نشان می دهد افرادی که در هفته حداقل سه وعده آجیل مصرف می کنند، در حدود 40 درصد، خطر مرگ زودرس را کاهش می دهند.

 • از مواد غذایی گیاهی استفاده کنید:

مصرف طیف گسترده ای از غذاهای گیاهی مانند میوه، سبزیجات و غلات می توان خطر بروز بیماری های مختلف را کاهش داده و باعث افزایش عمر سالمند شود. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی گیاهی، خطرات بروز مرگ زودرس و نیز ریسک ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و زوال مغز را کاهش می دهد.

 • زردچوبه مصرف کنید:

وقتی صحبت از راه حل های ضد پیری می شود، زردچوبه گزینه بسیار مناسبی است. زیرا این ادویه حاوی یک ترکیب فعال زیستی به نام کورکومین است که به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی به حفظ عملکرد مغز، قلب و ریه ها کمک می کند و نیز از سرطان ها و بیماری های مرتبط با سنین افراد سالمند پیشگیری می کند.

ورزش و افزایش عمر سالمند
تغییرات در رژیم غذایی به جهت افزایش عمر سالمند

 تغییراتی در میزان و نوع فعالیت های سالمند

 • میزان تحرک جسمی را افزایش دهید:

ورزش روزانه حداقل به مدت 15 دقیقه می تواند در نشاط و شادابی افراد سالمند بسیار تاثیر گذار باشد. هم چنین بر طبق یافته های متخصصان، به ازای هر 15 دقیقه ورزش و فعالیت جسمی به طور مداوم و روزانه، خطرات ناشی از مرگ زودرس به میزان 4 درصد کاهش می یابد.

 • استعمال دخانیات را قطع کنید:

مصرف سیگار و دخانیات با بروز بیماری های مختلف و نیز مرگ زودرس رابطه مستقیم دارد. به طور کلی افرادی که سیگار می کشند، سه برابر بیشتر از سایر افراد با خطر مرگ زودرس روبرو هستند.

افرادی که سیگار کشیدن را در حدود 35 سالگی ترک می کنند، در حدود 8 سال به متوسط عمر طبیعی شان افزوده می شود. با این حال، تغییر سبک زندگی و قطع مصرف دخانیات در دهه های بعدی عمر نیز می توان نتایج خوب و مثبتی در افزایش عمر سالمند به همراه داشته باشد.

 • مصرف نوشیدنی های الکل دار را به شدت محدود کنید:

مصرف بیش از حد الکل می تواند بیماری های کبد، قلب و لوزالمعده را به همراه داشته باشد که ریسک بروز مرگ زودرس را افزایش می دهد.

پیشنهاد مقاله : پرستار سالمند سلامتی و افزایش طول عمر سالمند در دستان اوست

کمک به سالمند و پرستار
 تغییراتی در میزان و نوع فعالیت های سالمند
 • شادمانی را در اولویت قرار دهید:

احساس شادمانی و به دنبال آن خوشبختی، می تواند طول عمر انسان را به طور چشم گیری افزایش دهد. افرادی که دارای روحیات شاد و مثبت هستند، به طور متوسط بیشتر از سایر افراد عمر می کنند و نیز آمار مرگ و میر زودرس به دلیل بروز بیماری های قلبی و عصبی در این افراد به شدت پایین است.

 • خواب شبانه روزی کافی سبب افزایش عمر سالمند داشته باشید:

خواب کافی در طی شبانه روز به تنظیم عملکرد سلول ها و سلامت کلی بدن کمک می کند. بررسی های پزشکی نشان می دهد خوابیدن کمتر از پنج ساعت، ریسک بروز مرگ زودرس را افزایش می دهد و با ایجاد زمینه برای بیماری هایی مانند چاقی و مشکلات قلبی می تواند طول عمر طبیعی سالمندان را کاهش دهد.

این در حالی است که پرخوابی نیز می تواند به دنبال مشکلاتی نظیر افسردگی، میزان فعالیت های جسمی افراد را کاهش دهد و سبب کاهش طول عمر شود.

 • با دوستان و افراد مورد علاقه خود در ارتباط باشید:

دیدار اعضای خانواده و دوستان از عوامل افزایش امید به زندگی است. به میزانی که افراد سالمند با افراد مورد علاقه خود ارتباط صمیمانه تری داشته باشند، سلامت روانی بهتری دارند.

زیرا آن ها به دلیل این روابط مثبت، کمتر دست به اقدامات مخاطره آمیز می زنند و تلاش بیشتری برای مراقبت از خود خواهند کرد. ضروری است اطرافیان افراد سالمند، برای وقت گذراندن و هم صحبتی با آن ها زمان بگذارند و تلاش کنند ارتباط پیوسته با آن ها داشته باشند.

افزایش عمر سالمند و فعالیت بدنی
دیدار اعضای خانواده و دوستان از عوامل افزایش امید به زندگی است.
 • از درگیر شدن با هیجان های منفی و تنش ها خودداری کنید:

مواجهه دائمی با استرس و هیجان های منفی، در کنار آسیب ها و خطرات جسمی مانند بیماری های قلبی و مشکلات اعصاب، می تواند روحیه و امید به زندگی در سالمندان را کم رنگ کند. لازم است اطرافیان شخص سالمند برای محافظت کردن آن ها در برابر تنش های روزمره در زندگی تلاش کنند.

 • روزانه از نخ دندان استفاده کنید:

این واقعیت که استفاده از نخ دندان باعث افزایش  عمر می شود، ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد اما بهتر است بدانید که نخ دندان با جلوگیری از ایجاد بیماری های لثه و نیز بیماری های قلبی می تواند به افزایش عمر سالمند کمک کند.

از آن جایی که التهاب لثه سبب انتقال عفونت های مزمن باکتریایی به شریان های اصلی می شود، می تواند عملکرد قلب را با مشکل همراه کند که برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی استفاده از نخ دندان به طور جدی به سالمندان توصیه می شود.

پرستاری زندگی برتر اکسین با کادری حرفه ای و باتجربه آماده ارئه خدمات پرستاری سالمندان گرامی است.

منبع : increase the elderly life

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.