زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک, کودک

پرستار کودک در منزل و تاثیر آن بر رشد و تکامل روانی کودک

برای والدین به ویژه والدین شاغل و کسانی که مدت زمان طولانی را به دور از فرزندان خود هستند هیچ موضوعی به اندازه مراقبت و پرستاری از کودک دارای اهمیت نیست. زیرا در زمان مراقبت از کودک توسط پرستار کودک دلبستگی کودک به مراقب خود و جنبه های آموزش و پرورش کودک بارزتر هستند و باید  چهارچوب فکری و تربیتی والدین توسط مراقب نیز رعایت شود تا کودک دچار دوگانگی در شیوه تربیتی نشود.

والدینی که به صورت مداوم پرستار کودک خود را تغییر میدهند و یا از مراقبین غیر حرفه ای  استفاده می کنند، کودک خود را در معرض اضطراب، رفتارهای پرخاشگرانه و رفتارهای ضد اجتماعی قرار می دهند.

پرستار کودک

نقش مراقب و یا پرستار کودک در سال های اولیه زندگی غیر قابل چشم پوشی است. زیرا رشد مغز کودک طی سالهای اولیه زندگی بسیار سریع تر بوده و بر سال های آتی کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود. از این رو مراقب و پرستار کودک باید بر مهارت های مربوط به رشد و تکامل کودک تسلط کافی داشته باشد.

عوامل موثر بر رشد وتکامل کودک

رشد و تکامل کودک بر اساس نظر سازمان بهداشت جهانی به سه فاکتور اساسی وابسته است :

1. مراقبت پیوسته و پایدار از کودک و پاسخگو بودن.

2. تامین محیط امن و حمایتی برای کودک.

3. تغذیه مناسب کودک یک پرستار کودک مسولیت تامین این سه نیاز ویژه کودک را برعهده خواهد داشت.

سطح خدمات مراقبتی به کودک بر زندگی کودک تاثیر گذار خواهد بود. برخی از پرستاران بر این باورند که زمان خوشی را با کودک داشته باشند و بتوانند از این طریق کسب درآمد کنند. اما در واقع حضور پرستار و رفتار و گفتار او در کنار کودک بر زندگی آینده او و همچنین شکل گیری شخصیت کودک تاثیر گذار است. سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که رشد و تربیت و پرورش کودک از طریق برنامه های مراقبتی و آموزشی با کیفیت برروی میزان موفقیت و روند زندگی او در آینده بسیار موثر است.

مطالعه کنید
عفونت آسکاریس در کودکان چه علایمی دارد و روشهای کنترل و درمان این بیماری چیست

پرستار کودک

 

مزایای استخدام پرستار کودک

  • به همین دلیل نقش پرستار کودک و تاثیر ماندگار آن بر زندگی کودک غیر قابل انکار است. یک مراقب و پرستار کودک حرفه ای تاثیر مثبتی بر رشد شناختی و اجتماعی کودک خواهد داشت. وقتی کودک خدمات باکیفیتی را در خانه دریافت می کند استرس کمتری را نیز تجربه خواهد کرد.

 

  • استخدام پرستار کودک باعث افزایش رفاه کودکان با نیازهای ویژه نیز می شود. همچنین وقتی یک پرستار زمان خود را به یک کودک اختصاص می دهد تغییرات رفتاری و بروز مشکلات بسیار جزئی را نیز با دقت و سرعت بیشتری متوجه خواهد شد که این موضوع به سلامت کودک کمک خواهد کرد.

 

  • استفاده از خدمات پرستار کودک در منزل همچنین بر جامعه تاثیرات گسترده ای درد. والدین بر اقتصاد کشور ها و جهان از طریق اشتغال خود تاثیر گذارند اما مراقبت از کودک نیز یک کار تمام وقت است و زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل والدین با استخدام یک پرستار کودک می تواند زمان بیشتری را به مشاغل خود بپردازند و در این زمان نگرانی از جهت مراقبت فرزند خود نداشته باشند. زیرا جامعه به مشاغلی مانند کادر درمانی و پلیس یا اتش نشان ها و … بسیار نیاز دارد پس باید زمانی که این افراد مشغول به کار هستند نگرانی از جهت پایان زمان کاری مهد کودک و رفت و آمد کودک خود نداشته باشند.

 

  • همچنین کودکانی که تحت مراقبت پرستارکودک بوده اند به بزرگترها راحت تر اعتماد می کنند و برای ورود به مدرسه و یا سایر فعالیت های خارج از منزل آمادگی کسب می کنند.
مطالعه کنید
انکوپرزیس یا بی اختیاری مدفوع در کودکان

به طور کلی حضور مراقب کودک در منزل با جنبه های حمایتی و همچنین روش های تربیتی علمی به رشد و پرورش کودک کمک می کند و از طریق کاهش سطح استرس و اضطراب والدین و همچنین کودک به جامعه در داشتن افرادی سالم تر و کارامد تر کمک می کند.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند