نکات مهم تعویض لباس سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از وظایف پرستار و مراقبت کنندگان از سالمندان که از ناتوانی جسمی و در برخی موارد از ناتوانی ذهنی رنج می برند تعویض به موقع لباس این عزیزان می باشد. یک پرستار سالمند با توجه به آموزش هایی که دیده است و رعایت اخلاق و کرامت انسانی و در نهایت حفظ بهداشت و سلامتی فرد سالمند باید به موقع نسبت به تعویض لباس سالمندان اقدام کنند. در مقاله پیش رو از وب سایت زندگی برتر به مسئله تعویض لباس سالمندان و نکات مهم تعویض لباس سالمندان پرداخته و در این مورد توضیحاتی خدمت شما خواهیم داد‌.

نکات مهم تعویض لباس سالمندان

از مهم ترین نکاتی که هنگام پوشاندن لباس سالمند بایستی مد نظر قرار گیرد این که که فرد سالمند احساس راحتی کند و با او رفتار محترمانه صورت پذیرد.

نکته دیگر این که مراقب باشید به هیچ وجه بدن سالمند را نکشید یا فشار ندهید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از فشار به بدن و درد احتمالی انجام دهید. در چنین موقعی بهتر است با شخص سالمند صحبت کنید تا از راحت بودن او مطمئن شوید.

نکته مهم دیگر هنگام تعویض لباس شخص سالمند این که توصیه می شود فرد را نسبت به تعویض لباس و همکاری تشویق کنید و سعی کنید کار را به خود او بسپارید. تنها در صورت ضرورت به او کمک کنید.

چگونه از زمین خوردن فرد سالمند هنگام تعویض لباس جلوگیری کنیم؟

نکات مهم تعویض لباس سالمندان شامل مراقبت های خاصی می شود. یکی از نکات مهمی که پرستار سالمند نسبت به آن بایستی دقت لازم را انجام دهد این است که بداند فشار خون فرد سالمند در هنگام نشستن و ایستادن متفاوت می باشد.

مطمئن گردد که دچار پایین بودن فشار نیست. نکته مهم دیگر این است که پرستار این ارزیابی را انجام دهند که قدرت و تعادل ایستادن و راه رفتن را دارد. در صورت وجود مشکل پرستار سعی کند با نرمش و انجام تمرینات طراحی شده در این مسئله او را کمک کند.

خیلی از سالمندان موافق نیستند که همیشه کفش بپوشند در چنین مواقعی پرستار بایستی به اوکمک کند تا با دمپایی های ضد لغزش رفت و آمد کند. خصوصا هنگام استفاده از سرویس بهداشتی که احتمال لیز خوردن فرد بالا می رود.

کمک نمودن به فرد سالمند برای پوشیدن لباس بدون وارد شدن آسیب جسمی

رفع آسیب جسمی یکی از نکات مهم تعویض لباس سالمندان است. در مرحله اول هنگام لباس پوشیدن به فرد سالمند استقلال عمل بدهید و سعی کنید در صورتی که احتیاج به کمک دارد به او کمک کنید. هر چند فرد سالمند در اوایل برای تعویض لباس احتیاج به کمک شما داشته باشد. اما با آموزش تدریجی اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید.

از نکات دیگری که می تواند کمکی به سالمند در پوشیدن لباس محسوب گردد خصوصا توسط خود فرد استفاده از دکمه های آسان لمسی و آهنربایی به جای دکمه ها و زیپ های معمولی می باشد. این امکانات به ظاهر ساده و ناچیز می تواند کمک بزرگی به سالمند در پوشیدن لباس و کوتاه نمودن زمان تعویض لباس باشد.

تعویض لباس سالمندان

نکته مهم دیگر این است که تعویض لباس ممکن است برای فرد سالمند فرایندی طولانی و خسته کننده به نظر برسد در چنین مواقعی لازم است. مرتبا مواظب سالمند باشید تا اطمینان حاصل کنید که فرد سالمند در فواصل کوتاه استراحت می کند.

تعویض لباس فرد سالمند مبتلا به زوال عقل

نکات مهم تعویض لباس سالمندان نشان می دهد که این مسئله برای بیماران زوال عقل نیاز به دقت بیشتری دارد. در مورد افرادی که دچار زوال عقل هستند ذکر این نکته ضروری است که هرگز از این افراد نخواهید از میان لباس های متنوع خودیکی را انتخاب کنند. ممکن است اعصاب بیمار را بهم بریزد و بر روی رفتار وی تاثیر منفی بگذارد. یکی از کارهایی که می تواند به چنین افرادی کمک کند استفاده از برچسپ بر روی کشوهای کمد برای پیدا نمودن لباس های خودشان است.

در مورد این افراد قبل از تعویض لباس اطمینان حاصل کنید که فضای اتاق گرم است. سعی کنید جهت حفظ حریم خصوصی پرده ها را بکشید. این افراد ممکن است برای تعویض لباس احتیاج به یک صندلی داشته باشند که برای آنان تهیه کنید. اگر این افراد برای پوشیدن لباس اعتماد به نفس ندارند می توانید با راهنمایی های لازم به انها در این کار کمک کرده و سعی کنید کاری کنید خودشان این کار را انجام دهند.

از نکات مهم تعویض لباس سالمندان برای این افراد این که راهنمایی نمودنشان برای پوشیدن لباس شان کمک خوبی است. استفاده از اشاره به قسمت های مختلف بدن به منظور کمک به این افراد برای این که کدام لباس برای چه قسمت می باشد ممکن است مفید باشد. در مورد این افراد لازم است که اصلا عجله ای به کار نبرده و فرصت کافی برای پوشیدن لباس به آنها بدهید‌.

حفظ کرامت انسانی هنگام تعویض لباس سالمند

یکی از نکات مهم تعویض لباس سالمندان حفظ حرمت وی است. یک فرد سالمند تصوری قوی دارد و حق این انتخاب را دارد که چه لباسی را بپوشد. بنابراین بهتر است توانایی انتخاب را در این افراد متوقف نکنید و به عنوان پرستار به او کمک کنید. ضمن این که به عنوان پرستار به فرد سالمند کمک می کنید می توانید برای سرعت بخشیدن به کارها آنها را راهنمایی کنید‌.

به عنوان پرستار به سالمند کمک‌کنید تا خودش به سراغ کمد لباس رفته و لباس مورد نظر خود را انتخاب کند. بدین وسیله احساس استقلال بیشتری کند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی نکات مهم تعویض لباس سالمندان پرداختیم. اما نکته پایانی این که بهتر است برای کمک به سالمند از پرستاران متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر احتیاج به نوع خاصی از لباس می باشد با طبق نظر پزشک این کار را انجام دهید. در صورتی که پزشک صلاح را بر استفاده از پوشینه ویژه بزرگسالان بداند حتما استفاده از آن را در دستور کار قرار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.