نحوه انتخاب پرستار مناسب برای نگهداری کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در جامعه امروزی نحوه انتخاب پرستار مناسب برای نگهداری کودک به عنوان یکی از مشاغل ضروری در سال‌های اخیر تلقی می‌گردد و از تقاضای بالایی برخوردار است. پرستار کودک یک متخصص غیرپزشکی است که خدمات پرستاری را به کودکان سنین مختلف ارائه می‌دهد. پرستار کودک در کنار خانواده تاثیر مستقیمی بر شکل گیری شخصیت کودکان دارد. به همین سبب انتخاب پرستار کودک مناسب بسیار مهم است.

ویژگی پرستار مناسب کودک یکی از مولفه‌ها و پارامترهای موثر در ایجاد راحتی کودک با پرستار است و بررسی تمامی ویژگی‌های او بهترین راه انتخاب پرستار کودک است. همچنین بهتر است خدمات پرستار کودک را از موسسات معتبر تقاضا کنید تا با آرامش خاطر کودک خود را به او بسپارید.

ما در این مقاله در رابطه با پرستار کودک، وظایف پرستار کودک، ویژگی پرستار مناسب کودک و بهترین راه انتخاب پرستار کودک صحبت خواهیم نمود. پس تا انتهای این مقاله همراه مرکز پرستاری زندگی برتر باشید.

پرستار کودک کیست

در سال‌های اخیر با گسترش آمار اشتغال افراد علی‌الخصوص بانوان در محیط‌های خارج منزل و عدم داشتن زمان کافی برای رسیدگی به امورات کودکان، نگهداری کودکان به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. از سوی دیگر کودکان در سنی قرار گرفته اند که نیازمند توجه و مراقبت هستند و نمی‌توان آن‌ها را برای ساعتی تنها رها کرد. تمامی این چالش‌ها و دغدغه مندی والدین باعث گسترش خدمات پرستاری کودک شد.

پرستار کودک به شخصی اتلاق می‌گردد که خدمات پرستاری، مراقبتی و آموزشی به کودکان ارائه می‌کند و دارای تخصص غیرپزشکی می‌باشد. این شغل بصورت پاره وقت است و حقوق پرستاران کودک بصورت ساعتی محاسبه می‌گردد. پرستار کودک یکی از تاثیرگذارترین افراد در شخصیت کودک است و انتخاب آن ملزم به داشتن توجه و حساسیت بالا می‌باشد.

انتخاب پرستار کودک مناسب یکی از مهم‌ترین مسئولیت والدین در برهه خاصی از زمان است و در نظر گرفتن ویژگی پرستار مناسب کودک پیش از آغاز فعالیت او امری ضروری است. توجه به خصوصیات اخلاقی پرستار مناسب در این مرحله بسیار مهم و حائز اهمیت است.

پیشنهاد مقاله : درمان بیماری ‌های تنفسی کودکان در منزل

وظایف پرستار کودک
نحوه انتخاب پرستار مناسب برای نگهداری کودک

وظایف پرستار کودک

پرستاران کودک دارای وظایف مختلفی می‌باشند و شرح وظایف آن‌ها بر اساس تقاضای والدین و شرایط کودک در نظر گرفته می‌شود. طبیعتا انتظارات ایجاد شده برای دریافت خدمات از پرستار بر اساس سن کودک و نیازهای او متفاوت است و اغلب این وظایف از سوی خانواده و بر اساس توانایی پرستار در نظر گرفته می‌شود.

پرستار نوزاد وظیفه ی رسیدگی به تغذیه و بهداشت کودک را دارد و اموراتی نظیر تعویض پوشک، استحمام نوزاد، گرفتن آروغ نوزاد، تعویض لباس و … به پرستار نوزاد محول می‌شود. از سوی دیگر پرستار نوزاد در زمان استراحت والدین مسئولیت نگهداری از نوزاد را عهده دار است. ممکن است والدین از پرستار نوزاد تقاضای رسیدگی به امورات منزل نظیر نظافت، پختن غذا و … را داشته باشند.

پرستار کودک مدرسه ای یا مهدکودکی وظایفی جدا از پرستار نوزاد دارد. این افراد اغلب مسئول رسیدگی به امور آموزشی، تربیتی و سرگرمی کودکان هستند و علاوه بر خدمات مراقبتی، خدمات آموزشی را نیز به کودکان ارائه می‌دهند. رسیدگی به امورات درسی کودکان و کمک به آنها در تکالیف، رسیدگی به تغذیه ی کودکان در مدرسه و خانه، رفت و آمد کودک به مدرسه و … از جمله وظایفی است که پرستاران کودک عهده دار آن هستند. انجام امور نظافتی اتاق کودک و امور بهداشتی نظیر استحمام کودک و شستن لباس‌های او از دیگر خدماتی است که پرستار کودک ارائه می‌دهد.

برای پیشگیری از بروز هرگونه مشکل و اختلاف احتمالی میان والدین و پرستار، بهتر است پیش از هر چیز یک قرارداد کتبی میان طرفین منعقد شود و شرح وظایف مورد انتظار و دستمزد مورد نظر در آن قید شود.

ویژگی پرستار مناسب کودک

انتخاب پرستار کودک مناسب یکی از حساس‌ترین اقدامات است که ملزم به داشتن دقت و تجربه ی بالا است. توجه به ویژگی پرستار بچه در کنار انتخاب موسسه معتبر بهترین راه انتخاب پرستار در تهران یا هر شهر دیگری است و در بسیاری از موارد بازخورد مثبت دارد. ویژگی‌های بارزی که از پرستاران کودک انتظار می‌رود، عبارتست از:

 • متعهد
 • مهربان و خوش برخورد
 • علاقمند به کودک
 • قابل اعتماد
 • دارای مهارت ارتباطی و گفتاری بالا
 • مهارت سرگرم کردن کودک
 • دارای حداقل تحصیلات دیپلم
 • دارای تجربه کافی
 • صبور در برابر شرایط خاص
 • خونسرد در برابر بروز حوادث غیر منتظره
 • وجدان کاری
 • توجه به جوانب مختلف نظیر رشد کودک، تغذیه، خواب، بهداشت و … .

در ادامه به بررسی بهترین راه انتخاب پرستار کودک می‌پردازیم.

بهترین راه انتخاب پرستار کودک

انتخاب پرستار کودک یکی از چالش‌های خانواده‌ها در سال‌های اخیر است. راه پیدا کردن پرستار مناسب کودک تحت عنوان موارد مختلف مطرح می‌شود. بررسی چک لیست انتخاب پرستار نمونه یکی از راه‌های انتخاب پرستار کودک مناسب است. مصاحبه با پرستار و انجام تحقیقات لازم پس از بررسی رزومه او بهترین راه انتخاب پرستار کودک است.

برای اطمینان از صحت انتخاب خود می‌توانید تحت یک دوره آزمایشی، فعالیت و عملکرد پرستار را در نظر بگیرید.

پرستار کودک یکی از مهم‌ترین شخصیت‌ها در زندگی کودکان است که روح و شخصیت آن‌ها را پرورش می‌دهد و تاثیر مستقیمی بر رفتار کودک دارد. در نظر گرفتن ویژگی پرستار مناسب کودک و پیدا کردن پرستار کودک مناسب علاوه بر راحتی کودکان، باعث اطمینان خاطر والدین در طول شبانه روز می‌شود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.