چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در جواب سوال “چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟” باید گفت: امروزه خصوصا در شهرهای بزرگ نگهداری از کودکان به دلیل مشغله های کاری یکی از دغدغه‌های والدین می باشد. خیلی از خانواده ها از بزرگ‌ترها مانند مادربزرگ می خواهند که در نگهداری کودکان کمک شان کنند. اما برخی نیز امکان این که از مادربزرگ و یا دیگر افراد فامیل کمک بگیرند را ندارند. به همین جهت اقدام به استخدام پرستار کودک می کنند.

در نوشته پیش رو به به این مسئله خواهیم پرداخت که پرستار کودک دارای چه ویژگی هایی باشد و  چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟

تعریف پرستار کودک

در مورد تعریف پرستار کودک بایستی بگوییم به شخصی که در مراقبت و نگهداری کودک به والدینش کمک می کند پرستار کودک می گویند. البته ذکر این نکته ضروری است که پرستار کودک از قدیم در زندگی خیلی از افراد بوده و به او دایه نیز می گفتند.

پرستاری از کودکان شغل بسیار حساسی است و پرستاران علاوه بر حرفه‌ای بودن، باید واجد شرایط نیز باشند.
هر چه مدرک پرستار بالاتر باشد و آموزش‌های بیشتری را با فرزندتان کار کند، هزینه پرستار کودک در منزل بیشتر خواهد شد

در برخی تعاریف از ماما و قابله نیز به عنوان پرستار کودک نام برده شده که به مادر در نگهداری کودک کمک می کردند.

امروزه پرستار کودک از جنبه سنتی خارج گردیده و به صورت علمی و آموزشی این امر صورت می گیرد. بدین معنی که کسانی که قصد دارند به عنوان پرستار کودک فعالیت کنند بایستی در مؤسسه هایی که به همین منظور فعالیت می کنند آموزش های لازم را ببینند. اما در ادامه می خواهیم بدانیم چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟ پس در این مقاله با زندگی برتر اکسین همراه باشید.

وظایف یک پرستار کودک چیست؟

شرح وظیفه های یک پرستار خوب را می‌توان در موارد خلاصه نمود؛ که با ید در زمان پیدا کردن پرستار کودک، آنان را مدنظر قرار دهیم:

بازی با کودک

از جمله وظایف یک پرستار کودک می توان به مسئله بازی با کودک اشاره نمود.‌ بایستی پرستار با بازی های کودکانه آشنا باشد و بتواند با کودک در کمال آرامش بازی های گوناگونی انجام دهد.

نگهداری از کودک در منزل به صورت ایمن

وظیفه اصلی و مهم پرستار نگهداری از کودک در نبود والدین می باشد. پرستار بایستی بداند که از کودک به خوبی مراقبت نموده و مواظب باشد که آسیب جسمی و عاطفی به کودک نرسد.

تعویض پوشک و لباس کودک

پرستار کودک موظف می باشد که در طول روز و مدت فعالیت خود در صورت نیاز لباس کودک را تعویض نموده و در صورت لزوم پوشک کودک را تعویض نموده و پای او را به خوبی شستشو دهد. برای اینکه بدانیم چگونه یک پرستار خوب کودک باشم این نوات اهمیت دارند.

تهیه غذای کودک

پرستار کودک بایستی در امور تهیه غذا کودک خصوصا غذای مکمل مهارت کامل داشته و بتواند این کار را به خوبی انجام دهد. غذاهای مکمل مانند انواع سوپ حریره بادام و فرنی در برنامه تغذیه کودک نقش بسزایی ایفا می کند.

ارائه گزارش منظم و روزانه به والدین

پرستار کودک بایستی در پایان کار روزانه گزارش کاری خود شامل چگونگی نگهداری، تغذیه کودک، وضعیت جسمی کودک و دیگر موارد را در اختیار والدین قرار دهد.

کمک به مسائل آموزشی کودک

در صورتی که کودک در مدرسه و یا مهد آموزش می بیند پرستار کودک بایستی در زمینه انجام تکالیف و دروس به کودک کمک های لازم بکند.

چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟

اگر قصد دارید به عنوان پرستار کودک مشغول به کار شوید بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

دیدن دوره های آموزشی لازم

اگر می خواهید به عنوان یک پرستار کودک فعالیت کنید بهتر است دوره های آموزشی را به صورت کامل بگذرانید. ضمن این که تنها به دوره های آموزشی بسنده نکرده و مطالعات جانبی خود را افزایش دهید. اگر دوره های آموزشی و کلاس های فوق العاده نیز برگزار می شود حتما جهت افزایش اطلاعات خود در آنها شرکت کند.یک پرستار کودک بایستی برای مواقع اضطراری آموزش کافی دیده باشد و دوره‌های آموزشی مانند کمک‌های اولیه و (CPR) یا همان احیای قلبی و ریوی را دیده باشد.

چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟ سن کودک

اگر می خواهید یک پرستار خوب و موفق کودک باشید بهتر است هنگام شروع به کار در پرستاری در انتخاب سن کودک دقت نمایید. این نکته را در نظر بگیرید که کار بانوزاد امری سخت می باشد و احتیاج به تجربه کاری بالایی دارد.

زیرا نوزاد توانایی گفتن مشکل و یاخواسته خود را ندارد و آن را به صورت گریه بیان می کند. این می تواند برای شما به عنوان یک پرستار کودک خصوصا پرستار تازه کار سختی هایی به همراه داشته باشد.

فراگیری آشپزی

اگر می خواهید یک پرستار در منزل کودک خوب باشید حتما آشپزی را به خوبی یاد بگیرید. چرا که به عنوان یک پرستار شاید وظیفه درست کردن غذای کودک و یا غذاهای مکمل را برعهده شما بگذارند. به همین خاطر بهتر است برای موفقیت بیشتر در کار خود آشپزی را یاد بگیرید.

بازی با کودک

می خواهید بدانید چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟ بازی را فراموش نکنید.

به عنوان یک پرستار خوب کودک بایستی توانایی تعامل با کودک را داشته باشید و یکی از راه‌های آن بازی کردن با کودک می باشد. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین مولفه‌های پدر مادرها جهت استخدام پرستار در منزل، اعتماد و اطمینان به شخص پرستار یا شرکت پرستاری می‌باشد.

هر چه اختلاف سنی کودک و پرستار کمتر باشد، امکان برقراری ارتباط کودک با او بالاتر می‌رود.
پرستاری از کودکان شغل بسیار حساسی است و پرستاران علاوه بر حرفه‌ای بودن، باید واجد شرایط نیز باشند. داشتن زمینه علمی یا دانشگاهی می‌تواند در این زمینه کمک‌ کننده باشد. همچنین تجربه زیاد، عاملی برای موفقیت در این شغل و افزایش قیمت پرستار کودک در منزل خواهد بود

انجام بازی های سرگرم کننده می تواند ضمن دادن روحیه شاد به کودک خاطره ی خوبی از خود در ذهن کودک برجای بگذارید. به گونه ای که نبودن شما را احساس کرده و دلتنگتان شود.

عاشق کودکان باشید

به عنوان یک پرستار خوب سعی کنید در کنار فعالیت های محوله عاشق کار و کودکان باشید. به آن‌ها چنان عشق بورزید و دوست داشتن تان را نشان دهید که دلتنگ تان شوند.

پرستار خوب باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا بر آموخته های خود در زمینه کاری تان و چگونگی کار با کودک بیافزایید. ارتباط پیوسته با زندگی برتر اکسین، در هر ساعت از شبانه‌روز

با توجه به هزینه‌هایی که باید در امور تربیتی فرزند خود مصرف کنید، استخدام یک پرستار کاملا به‌ صرفه است و می‌تواند مزایای زیادی برای فرزند شما داشته باشد.
کودکان به توجه نیاز دارند و اگر والدین در منزل نباشند، می‌تواند در روحیه آن‌ها تاثیرگذار باشد. یک پرستار که رابطه خوبی با کودک دارد، می‌تواند به او کمک زیادی کند.

در کار پرستاری کودک حفظ آرامش و حوصله دو نکته اساسی می باشند. در طول ساعات کاری ممکن است کودک لجبازی هایی کند و این یک امر طبیعی است. اما شما به عنوان یک پرستار خوب بایستی آستانه تحمل خود را بالا ببرید. در عین حفظ آرامش بهترین گزینه را در تعامل با کودک برگزینید. نکته مهم دیگر برای افرادی که می‌گویند “چگونه یک پرستار خوب کودک باشم؟“این است که، از تجربه اساتید خود و حتی والدین تان در کار پرستاری از کودک استفاده کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.