زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستاری, پرستار سالمند, مقالات

ایمن سازی خانه برای سالمندان از چه روش هایی قابل انجام می باشد؟

 ایمن سازی خانه برای افراد مسن  اhome safety tips for seniors به معنای مراقبت از سالمند درمنزل است. دراین مقاله به تغییراتی که می توان در این راستا در منزل ایجاد کرد می پردازیم.
بسیاری از سالمندان از امکانات رفاهی جامعه رضایت دارند ، اما اکثر آن ها تمایل دارند که در خانه نیز امکانات رفاهی لازم برای انجام امور شخصی خود راداشته باشند. اگر می خواهید در مورد راه های امن تر شدن خانه خود بیش تر بدانید ، این مقاله به شما نشان می دهد چگونه تغییرات خانه و هم چنین فن آوری های پیشرفته را در منزل خود به کار بگیرید.

ایمن سازی خانه سالمند
House in human hands

زندگی در جامعه ی مدرن امروزی راحت و لوکس است وتحرک کم تری می طلبد. همراه با افزایش امید به زندگی و بالاتر رفتن سن جمعیت غالب جامعه، هزینه های مراقبت از سالمندان به طور مداوم در حال افزایش است که این امر در برخی مناطق کم برخوردار ممکن نیست .

با در نظر گرفتن افزایش سن اگر خانه برای مراقبت ازسالمند طراحی نشده باشد کمی خطرآفرین است ، اما گزینه های بسیاری ، هم موقتی و هم دائمی ، وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا بعد از بازنشستگی در خانه خود بمانید.

پنج تغییر جهت ایمن سازی خانه برای سالمندان

درها را باز کنید

اگر یک سالمند برای حرکت در خانه خود به وسایل کمک حرکتی مانند واکر یا صندلی چرخدار متکی باشد ، تعریض درب منازل یک تغییر ضروری در خانه است. بسته به عایق بندی و قرارگیری سوئیچ ها و پریزهای برق در خانه ، هزینه های تعریض دهانه درب بسیار متفاوت است.

رمپ نصب کنید

استفاده از پله ها ممکن است برای سالمندانی که از لحاظ بدنی ضعیف هستند و یا مشکلات تعادلی دارند بسیار مشکل باشد ، بنابراین نصب رمپ یک تغییر سازنده در خانه است. پیمانکاران برای ساخت و نصب رمپ با ارتفاع صحیح برای سالمندان آموزش دیده اند.

رمپ سطح شیب داری است که در فضای داخلی انتقال صاف از یک سطح به سطح دیگر را فراهم می کند ، و حرکت در خانه را ایمن تر می کند وغالباً از لاستیک ساخته شده است ، بنابراین به راحتی قابل تنظیم است.

گزینه دیگر ایمن سازی خانه افزایش ایمنی راه پله است به این صورت که به پله ها و سطوح مرتفع نوار کشی اضافه کنید.

تغییرات آشپزخانه

با بالا رفتن سن ، سالمندان متوجه می شوند که وسایل موردنیاز آن ها دیگر در دسترس نیستند مثلا ارتفاع کابینت برای آن ها بسیار بالا است ، به خصوص اگر روی صندلی چرخدار باشند. پیمانکاران حرفه ای نیاز به ورود و تنظیم ارتفاع پیشخوان و پایین آوردن سینک دارند تا امکان دسترسی راحت تر برای سالمند درحالت نشسته فراهم شود.

مطالعه کنید
ویژگی های پرستار کودک ، نکات کاملا کاربردی جهت مراقبت کودک

ایمن سازی دستشویی برای سالمندان

تغییرات دوش و وان

یک شخص سالخورده که ترجیح می دهد بدون کمک دیگران استحمام کند باید تغییرات خانه را برای حمام ، به ویژه وان لحاظ کند. یک راهکار این است که وان را با دوش حمام جایگزین کنید ، که ورود و خروج آن نسبت به وان بسیار راحت تر و ایمن تر است. اگر سالمند عادت به استفاده از وان دارد می توانید وان حمام سنتی را جایگزین کنید.

اگرسالمندی می خواهد وان موجود در منزل خود را نگه دارد یا توانایی تعویض آن را ندارد، می تواند تغییرات کم هزینه تری برای جلوگیری از لغزش و سقوط در وان پیش بگیرد، به عنوان مثال میله ایمنی را به وان اضافه کند ، یا ازنصب نوارهای ایمنی استفاده نماید . این تغییرات ساده می توانند از لغزش و افتادن سالمند در وان جلوگیری کنند.

با این وجود تغییر دیگری در وان که هزینه کمتری نسبت به تعویض وان یا دوش دارد ، خرید نیمکت انتقال وان است . نیمکت های انتقالی در کنار وان قرار دارند که سالمند را قادر می سازد تا هنگام ورود به وان با خیال راحت روی نیمکت بنشیند. قرار گرفتن در وان در حالت نشسته خطر لغزش و سقوط خطرناک برای سالمندان را تا حد زیادی کاهش می دهد. برخی از سالخوردگان که نمی توانند فضای کف حمام را برای پایه های نیمکت وان اختصاص دهند، صندلی های وان را انتخاب می کنند ، صندلی هایی که کاملا در داخل وان قرار می گیرند وبدین طریق بدون هیچ گونه کمکی به داخل وان وارد شوند.

کف پوش مناسب برای سالمندان

تغییرات کفپوش

کفپوش یکی دیگر از مواردی است که افراد مسن باید آن را در خانه خود تغییردهند. اولین قدم ارزیابی طبقات موجود در خانه است. کفپوش منزل باید برای حرکت سالمند خصوصا سالمندانی که با واکر یا صندلی چرخ دار حرکت می کنند آماده سازی شود.

کف های چوب سخت و کاشی و وینیل صاف هستند و ممکن است مانور آسان تری روی صندلی های چرخدار را فراهم کنند ، اما هم چنین لغزنده تر از موکت هستند. درواقع باید به گونه ای باشد که سالمند بتواند به راحتی روی آن حرکت کند وخطر زمین خوردن نیز نداشته باشد.

 

بهترین اقدام برای انجام اصلاحات در خانه برای سالخوردگان مسن، اصلاح درتمام قسمت هایی است که بیشترین امکان خطر را دارند. گاهی اوقات نیزدسترسی به سطح میز یا کلید برق برای آن ها دشوار است. تمام مواردی که با خطرسقوط سالمند همراه است باید اصلاح گردد. ایمن سازی خانه به این معناست که سالمندان می توانند به طور مستقل و به تنهایی در منزل خود زندگی کنند در حالی که عزیزانشان نیز از نظر سلامتی این سالمندان خاطر جمع و آسوده خاطر هستند.

مطالعه کنید
مراقبت از بیمار در منزل! چرا باید از این خدمات استفاده کنیم؟

علاوه بر بسیاری از اصلاحات خانگی که امروزه انجام می شود به کار گرفتن  فناوری های امروزه نیز می تواند یک راه حل عالی باشد که اجرای آن آسان تر است و نیازی به تغییر دائمی در خانه شما نیست. از سیستم های نظارت بر خانه مانند هشدار پزشکی ، نظارت بر خانه و دوربین های مداربسته گرفته تا دستگاه های کمکی برای صندلی های کمکی استفاده نمایید ، تعداد زیادی از ابزارهای مقرون به صرفه برای شخصی که مایل است ایمنی خود را در دوران پیری افزایش دهد وجود دارد.

ایمن سازی محل زندگی سالمندان

سیستم های هشدار پزشکی

یکی از با ارزش ترین ابزارهای موجود برای سالمند ، سیستم هشدار پزشکی است که رسیدگی به سالمند در هنگام خطر را ممکن می سازد و در صورت زمین خوردن سالمند با فشار دادن دکمه هشدار ، با خدمات اضطراری از پیش تعیین شده تماس گرفته می شود.

این سیستم های هشدار به عنوان برنامه های کاربردی تلفن های هوشمند آسان و دستگاه های قابل حمل مانند گردنبند یا دستبند در دسترس هستند  که البته ممکن است برخی از آن ها در حاضر در کشور ما موجود نباشد.

در بسیاری از آن ها بلندگوهای دو طرفه وجود دارد که امکان برقراری ارتباط مستقیم بین فرد استفاده کننده و تماس اضطراری آنها را فراهم می کند و برخی از آنها مانند زنگ درب کار می کنند و با فشار دادن دکمه زنگ هشدار را در خانه به صدا در می آورند.
سیستم هشدار پزشکی یک ابزار ارزان قیمت اما نجات دهنده است ، چه در خانه مراقب داشته باشید ، و چه تنها زندگی کنید.

دستگاه های هوشمند  برای ایمن سازی خانه برای سالمندان 

روشنایی هوشمند یکی دیگر از راه های ایمن سازی خانه است. اگرشب ها برای رفتن به سرویس بهداشتی از خواب بیدار می شوید ، روشنایی اتوماتیک استرس زمین خوردن را تا رسیدن به کلید برق از بین می برد. چراغ های اتومات بی سیم دیواری که به راحتی نصب می شوند در بازار موجود هستند که هنگام راه رفتن روشن می شوند.

با سال ها تجربه و تخصص در خصوص مراقبت از سالمندان گرامی آماده ارائه خدمات به سالمندان می باشد. کافی است با کارشناسان این در ارتباط باشید و از  خدمات شبانه روزی پرستاران این بهره مند گردید.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در مراقبت از سالمندان آماده ارائه خدمات به سالمندان گرامی می باشد.

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند