سلامت چشم در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از مشکلاتی که گریبان افراد سالمند را می گیرد مشکلات بینایی و چشم می باشد. برای اینکه افراد سالمند کمتر دچار مشکل بینایی گردند بایستی اطرافیان نکاتی را رعایت و به فرد سالمند در این کار کمک کنند. در مقاله پیش رو در مورد سلامت چشم در سالمندان توضیحاتی خواهیم داد.

نکات مهم سلامت چشم در سالمندان

یکی از نکات مهمی که بایستی در مورد فرد سالمند در نظر گرفته شود و حتما انجام گردد مسئله معاینه دوره ای توسط متخصص چشم می باشد. با انجام این کار به راحتی می توان در همان مراحل اولیه اگر فرد سالمند از لحاظ بینایی دچار مشکلی می باشد تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

مشکلات رایج سلامت چشم در سالمندان

بروز برخی مشکلات چشمی در افراد سالمند امری طبیعی بوده که در ادامه به این مشکلات خواهیم پرداخت.

پیر چشمی

یکی از مشکلات رایج که سلامت چشمی افراد سالمند را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد پیر چشمی می باشد. بروز این مشکل به گونه ای است که دیدن اجسام ریز و بسیار نزدیک را برای فرد سالمند مشکل می کند. بهترین راه برای از بین بردن این مشکل استفاده از عینک البته تحت نظر و با صلاح دید و تشخیص پزشک متخصص می باشد.

اشک ریزی بیش از حد چشم

یکی دیگر از مواردی که سلامت چشم در سالمندان را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است سلامت چسم را به خطر بیاندازد ریزش بیش از حد اشک از چشم است. علت های متعددی می تواند باعث این امر گردد‌.

این علت ها عبارتند از: آلودگی هوا خصوصا در شهرهای بزرگ، وجود گرد و غبار، حساسیت به نور، تغییرات ناگهانی دما و خشکی چشم.

تشخیص علت بایستی  حتما توسط پزشک متخصص باشد. در این مورد اقدامات خودسرانه منجر به آسیب بیشتر به چشم باشد.

استفاده از عینک های آفتابی و مخصوص با تجویز و اجازه پزشک می تواند کمک موثری در سلامت چشم سالمند باشد. همچنین استفاده از قطره اشک البته تحت نظر پزشک متخصص. در این مورد اگر سالمند پرستار دارد، باید اطلاعات دقیق به پرستار سالمند داده شود.

بیماری ها و اختلالات موثر بر سلامت چشم در سالمندان

برخی از بیماری ها در سلامت چشم سالمندان تاثیر گذار هستند‌. از جمله رایج ترین آنها فشار خون بالا و دیابت می باشد. عوارض ناشی از آن بر روی چشم تاثیر گذار می باشد.

بهترین راه حل برای این مشکل و حفظ سلامت چشم مراقبت های پزشکی و مراجعه منظم به پزشک می باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل اینچنیتی سریعا نسبت به درمان آن اقدام گردد.

بیماری ها و اختلالات موثر بر سلامت چشم در سالمندان

اختلالات پلک در سلامت چشم در سالمندان

در سالمندان یکی دیگر از مشکلاتی که سلامت چشم را به خطر می اندازد اختلالات مربوط به پلک می باشد. عملکرد پلک ها به گونه ای است که اگر مشکلی در پلک ها رخ دهد محافظت از چشم ها و پخش کردن اشک را مختل می کند‌.

درد، خارش و اشک ریزش از علائم رایج مشکلات مربوط به پلک می باشد. برای درمان این ناراحتی مراجعه سریع به چشم پزشک، استفاده از دارو و جراحی توصیه می گردد. زیرا مشکلات مربوط به پلک منجر به افزایش خطر نابینایی می شود.

کم بینایی در سالمندان

با بالا رفتن سن و کهولت چه خواسته و چه ناخواسته کم بینایی به سراغ این افراد می آید. اما درمان مشکلات کم بینایی بستگی به علت آن دارد. برای مثال اگر یکی از عوارض دیابت ، کم بینایی باشد، درمان و کنترل دیابت به حفظ یا بازیابی مجدد بینایی کمک بسیاری می کند.

برای درمان کم بینایی استفاده از عینک تلسکوپی، لنز های فیلتر کننده نور، عینک ذره بینی و حتی استفاده از ذره بین نیز توصیه می گردد.

عادت های ناسالم روزانه و سلامت چشم در سالمندان

یکی از عواملی که بر روی سلامت جشم افراد سالمند تاثیر گذار می باشد عادات روزانه شخص است‌. نگاه طولانی مدت به صفحه نمایشگر و یا تلویزیون حتما برای جشم مشکلاتی را فراهم می کند.

بهترین کار استراحت دادن چشم بعد از حداقل 15 الی 20 دقیقه تماشای تلویزیون یا صفحه نمایشگر می باشد. یا اگر به مطالعه علاقه مند هستید حتما این کار را در محیطی روشن و با نور کافی انجام دهید.

سخن آخر

اگر دچار بیماری خاص مانند دیابت یا فشارخون هستید حتما داروهای مخصوص به بیماری را به صورت منظم و تحت نظر پزشک انجام دهید.

یکی از روش هایی که در سلامت چشم افراد سالمند بسیار موثر می باشد انجام ورزش های مخصوص چشم می باشد که با دستور پزشک می  توانید در منزل انجام دهید.

به هیج عنوان برای هیچ کاری به چشم خود فشار زیاد وارد نکنید. اگر می دانید که انحام کاری ممکن است به چشم تان آسیب وارد کند به هیج وجه خود را موظف به انجام آن ندانید. سلامتی چشم تان بر هر چیزی ارجحیت دارد‌.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.