چه زمان به پرستار سالمند نیاز داریم؟ | نیاز به پرستار سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در جوامع امروزی و با پیشرفت شهرنشینی  مواردی پیش می آید که احتیاج به مراقبت از سالمند در منزل توسط پرستار ضروری می شود. شاغل بودن اعضای خانواده در خیلی موارد باعث تنهایی سالمندان در منزل شده و لزوم وجود یک پرستار به عنوان مراقب را طلب می کند‌. اما این که چه زمان برای حضور پرستار ضروری می باشد موضوعی است که در مقاله پیش رو در مورد آن توضیحاتی را خدمت شما خواهیم داد. هدف این است که بدانیم نیاز به پرستار سالمند چه زمان لحساس می شود؟

چه زمان به پرستار سالمند نیاز داریم؟

خیلی از افراد سالمند هستند که توانایی انجام کارهای روزمره خودشان را دارند و هیچ مشکلی ندارند. اما بعضی از آنها متاسفانه به هر دلیلی مشکل دارند‌. نکته مهم تر این که حاضر نیستند به خانه سالمندان بروند. بخاطر همین نیاز به پرستار سالمند برای رسیدگی در منزل احساس می شود.

امروزه مؤسسات و مراکز زیادی در سراسر کشور وجود دارند که ظیفه آموزش دادن پرستار ویژه رسیدگی به سالمندان در منزل را برعهده دارند. معمولا این پرستارها به گونه ای آموزش دیده اند که نیازمندی های سالمندان را به راحتی برطرف می کنند و حتی از لحاظ روحی نیز با ارتباط صمیمانه ای که با فرد سالمند برقرار می کنند نسبت به همراهی آنها در روابط بهتر روانی و اجتماعی مؤثر هستند‌. بنابرابن در چنین مواردی یک پرستار مجرب و دوره دیده به راحتی می تواند به فرد سالمند و خانواده او در نگهداری اش کمک کند.

چه زمانی فرد علائم سالمندی را دارد؟

برای اطلاع از نیاز به پرستار سالمند علائم سالمندی را چک می کنیم.  یک فرد را زمانی به عنوان سالمند ناتوان می توان گفت که علائم زیر را داشته باشد:

علائم جسمی

تمامی افراد وقتی به سن سالمندی می رسند یک سری ناتوانی جسمی در آنها ظهور کرده و نمودار می گردد‌. ازجمله وجود برخی بیماری ها، ناتوانی جسمی و حرکتی، زود رنج شدن، احساس خستگی و کوفتگی دائمی در بدن و یا احسا س کمبود های عاطفی که از جمله علائم سالمندی هستند. در برخی موارد این مشکلات و علائم به گونه ای می شود که حتما به وجود پرستار جهت مراقبت نیاز می باشد.

ضعف جسمی و بروز کبودی و زخم در بدن

این موارد هم از جمله دلایلی هستند که نشان می دهد سالمند با مشکل مواجه شده و نیاز به مراقبت تخصصی توسط پرستار را دارد. در واقع نیاز به پرستار سالمند در این مورد احساس می شود. در کنار این رسیدگی پرستار مجرب و آموزش دیده می تواند نسبت به رژیم غذایی فرد سالمند نیز کمک و راهنمای خوبی باشد‌.

دلایل احتیاج استخدام پرستار برای فرد سالمند

برای وجود نظم و رسیدگی به سالمند به دوصورت می توان نسبت به استخدام پرستار اقدام نمود.

  • استخدام پرستار سالمند نیمه وقت
  • استخدام پرستار تمام وقت

با توجه به نیاز به پرستار سالمند هر مورد شرایط خاص خود را دارد.

دلایل احتیاج استخدام پرستار برای فرد سالمند

استخدام پرستار سالمند نیمه وقت

در این مورد سالمند به دلیل موارد زیر احتیاج به پرستاری در کنار خود دارد که این دلایل عبارتند از:

کاهش تحرک

یکی از معضلاتی که دامنگیر افراد سالمند می گردد کاهش تحرک، عدم انجام کارهایی مانند رفت و آمد و استحمام می باشد. درچنین مواقعی وجود یک پرستار برای چندین ساعت که فرد سالمند را وادار به تحرک مانند پیاده روی و انجام برخی حرکت های نرمشی کند ضروری است. کمک به فرد سالمند برای استحمام ونظافت شخصی هم باعث می گردد که وجود یک پرستار نیمه وقت احساس گردد.

کاهش سطح بهداشت و نظافت

این نیز یکی از دلایلی است که وجود یک پرستار نیمه وقت را می طلبد. بدین طریق کار استحمام که اصلی ترین امر نظافت می باشد، انجام اصلاح و آرایش موی سر و صورت، نظافت و پاکیزگی به بهترین شکل صورت می گیرد. پس نیاز به پرستار سالمند که در طول هفته حداقل دوبار این کارها را انجام دهد ضروری می باشد. اما تحرک و حرکت جسمی حتما بایستی روزانه انجام پذیرد.

استخدام پرستار تمام وقت

در برخی موارد استخدام پرستار تمام وقت ضروری بوده. چرا که به دلایلی فرد سالمند اصلا توانایی و قدرت اصلی و جسمی رسیدگی به امور خود را ندارد. این دلایل عبارتند از:

فراموشی

متاسفانه برخی از افراد سالمند به مرور دچار فراموشی می شوند و کاهش سطح شناختی و شناسایی موقعیت اطراف خود را نیز ندارند. به همین دلیل وجود یک پرستار تمام وقت در کنار این افراد لازم و ضروری ای است. البته توصیه می شود درکنار پرستاری، دستگاه جی پی اس همراه نیز همیشه به این افراد نصب باشد که درصورت گم شدن احتمالی بتوان از طریق ردیاب به کمک او شتافت.

عدم توانایی مدیریت کارها و نیاز به پرستار سالمند

متاسفانه برخی از افر اد سالمند به هیج وجه توانایی مدیریت کارهای خود را ندارند. خصوصا اگر دچار بیماری خاص باشند و احتیاج به مصرف دارو داشته باشند. در چنین مواقعی نیز وجود پرستار تمام وقت در کنار فرد سالمند ضروری است.

تمیزی و نظافت محل زندگی

در خیلی مواقع فرد سالمند توانایی انجام کارهای شخصی و حتی رسیدگی به امور منزل را نیز ندارد. به همین دلیل وجود پرستار تمام وقت ضروری می باشد تا ضمن رسیدگی و انجام امور شخصی به نظافت و تمیزی محل زندگی فرد نیز بپردازد.

عدم تحرک و فعالیت  و سرگرمی با نیاز به پرستار سالمند

سالمندان علاوه بر بهبود وضعیت جسمانی احتیاج دارند که به وضعیت روحی شان نیز رسیدگی شود. یک پرستار تمام وقت می تواند موقعیت هایی فراهم کند که فرد سالمند را سرگرم نموده و در این راه کمک موثری باشد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین ما به بررسی نیاز به پرستار سالمند پرداختیم. در صورتی که احساس کردید فرد سالمند احتیاج به پرستار دارد چه نیمه وقت و چه تمام وقت کوتاهی نکرده و حتما از طریق مؤسساتی که کارشان همین مسئله یعنی آموزش پرستار جهت سالمندان می باشد جهت استخدام یک پرستار اقدام کنید. فقط پرستارانی را که آموزش های لازم را دیده اند در اولویت قرار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان