مشکلات رانندگی سالمندان | بررسی 3 مشکل مهم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مشکلات رانندگی سالمندان می تواند ناشی از شرایط پزشکی و درمان های خاص، مشکلات شنوایی و بینایی و کاهش زمان واکنش باشد. به همین دلیل در این نوشته از وب سایت زندگی برتر، مشکلات رانندگی سالمندان را برر سی می کنیم.

آیا والدین سالخورده برای رانندگی در ایمنی هستند؟

رانندگان مسن تر به همان اندازه افراد جوان می توانند رانندگی کنند و طبق آمار ایمنی جاده، دارای رفتار ایمن تر در جاده هستند. با این حال، خطر تصادف در آنها پس از سن 70 سالگی افزایش می‌یابد. این خطر در رانندگان بالای 80 سال حتی بیشتر می‌شود. هیچ الزام قانونی برای والدین سالخورده شما برای توقف رانندگی در سن خاصی وجود ندارد. روند پیری برای همه متفاوت است، یک نفر در 80 سالگی برای رانندگی ایمن است در حالی که دیگری باید در 60 سالگی رانندگی خود را رها کند.

جمعیت در حال پیر شدن است و درصد زیادی از بزرگسالان تا دهه 70 و 80 زندگی خود رانندگی می کنند. پس مهم است که جنبه های جسمی و ذهنی بالا رفتن سن را در نظر بگیرید که بر توانایی های رانندگی هر فرد تأثیر می گذارد. مشکلات رانندگی سالمندان می تواند چالش های زیادی برای آن ها به همراه داشته باشد.

چگونه افزایش سن بر رانندگی تاثیر می گذارد؟

با افزایش سن، بینایی و شنوایی ما بدتر می شود. ماهیچه ها ضعیف می شوند، سفت و دردناک می شوند. آرتریت در افراد مسن شایع است. انعطاف پذیری و هماهنگی به خوبی نیست و زمان واکنش ما کند می شود. ممکن است برخی از اختلالات شناختی نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، عدم تمرکز، حافظه ضعیف یا کاهش توانایی انجام چند کار. کاهش دید محیطی همچنین می‌تواند مشکلی با اختلال بینایی، تأثیر بر تخمین فاصله و شناسایی اشیایی باشد که از ناحیه کناری میدان بینایی وارد می‌شوند.

افزایش سن و مشکلات رانندگی سالمندان

افزایش سن منجر به مشکلات رانندگی سالمندان خصوصا در شب می شود. این موارد عبارتند  از:

  • ناتوانی در شنیدن و دیدن ترافیک روبرو
  • مشکلات در چرخاندن گردن
  • کند بودن در واکنش به تغییرات سرعت سایر وسایل نقلیه
  • ناتوانی در کنار آمدن با علائم متعدد، خط کشی های جاده و سایر موارد جاده

راننده سالمند ممکن است یک بیماری مزمن داشته باشد که عملکردهای فیزیکی و شناختی آنها را ضعیف کرده است. آنها همچنین ممکن است از داروهای تجویز شده استفاده کنند که اغلب دارای عوارض جانبی مانند خواب آلودگی است. این می تواند اثرات خطرناکی بر سطح غلظت و زمان واکنش داشته باشد.

اصلی ترین مشکلات رانندگی سالمندان

تغییرات در سلامت ممکن است به مرور زمان بر مهارت های رانندگی شما تأثیر بگذارد. در ادامه اصلی ترین مشکلات مربوط به سن را بیان می کنیم:

مفاصل و ماهیچه های سفت

با افزایش سن، مفاصل شما ممکن است سفت شوند و عضلات شما ضعیف شوند. آرتریت، که در بین افراد مسن شایع است، ممکن است بر توانایی شما در رانندگی تأثیر بگذارد. این تغییرات می تواند چرخاندن سر برای نگاه کردن به عقب، چرخاندن سریع فرمان یا ترمز ایمن را دشوارتر کند.

مشکل دیدن

بینایی شما می تواند با افزایش سن تغییر کند. ممکن است دیدن افراد، اشیا و حرکات خارج از خط دید مستقیم شما دشوارتر باشد. خواندن علائم خیابان یا راهنمایی و رانندگی یا حتی تشخیص مکان های آشنا ممکن است بیشتر طول بکشد. در شب، ممکن است در دیدن واضح چیزها مشکل داشته باشید. تابش خیره کننده چراغ های جلو یا چراغ های خیابان می تواند مشکل ساز باشد.

مشکل شنوایی از مشکلات رانندگی سالمندان

با بالا رفتن سن، شنوایی شما تغییر می کند و باعث می شود که متوجه بوق، آژیر یا حتی صداهایی که از ماشین شخصی شما می آیند سخت تر شود. از دست دادن شنوایی می تواند یک مشکل باشد زیرا این صداها به شما هشدار می دهند که چه زمانی ممکن است لازم باشد خود را کنار بکشید یا از مسیر خارج شوید.

مقابله با اثرات پیری بر رانندگی

آخرین کاری که ممکن است بخواهید انجام دهید این است که والدین سالخورده خود را از رانندگی منع کنید، اما شرایطی وجود دارد که باید به خاطر ایمنی این تصمیم را بگیرید. در واقع باید به بررسی و ر فع مشکلات رانندگی سالمندان بپردازید.

اگر متوجه شدید که رانندگی والدین سالخورده شما به طور فزاینده ای برایشان مشکل است، وقت آن است که به گزینه های جایگزین نگاه کنید.

این همیشه به معنای کنار گذاشتن رانندگی نیست: ممکن است خودرویی انتخاب کنید که رانندگی راحت‌تر باشد یا از رانندگی در شب، در هوای بد یا مسافت‌های طولانی اجتناب کنید. گزینه دیگر دوره تکمیلی در مهارت های رانندگی است.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر به بررسی مشکلات رانندگی سالمندان پرداختیم. گاهی اوقات، درک اینکه او دیگر راننده ایمن نیست، برای یک فرد مسن دشوار است.  از این رو نیاز به کمک شما است. حتی می توانید با استخدام پرستار سالمند شرایط او را بهبود بخشید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.