اثرات یوگا در سالمندان | 3 تاثیر مهم یوگا بر سلامت سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در مقاله پیش رو به مسئله یوگا پرداخته و در مورد اثرات یوگا در سالمندان توضیحاتی ارائه خواهیم داد. دوران سالمندی را می توان دوران کم کاری و فشار بر عضلات و ضعف استقامتی بدن نامید.

یک فرد سالمند خواسته یا ناخواسته دچار افت قدرت و نیرو شده و توانایی لازم در انجام کارها را ندارد. ضمن این که توانایی انجام برخی حرکات و کارهای بدنی را نیز از دست خواهد داد. در این زمینه توصیه کارشناسان امر سلامت انجام ورزش های متناسب با سن و نیروی بدنی فرد سالمند می باشد.

یکی از این ورزش ها که ضمن راحتی انجام آن به مرور می تواند کمک مؤثری در حفظ سلامت جسمی و روحی فرد سالمند داشته باشد انجام نرمش های “یوگا “می باشد.

یوگا چیست؟

در مورد تعریف یوگا می توان گفت که مجموعه نرمش هایی است که احساس آرامش خاصی به انسان وارد می کند. ضمن این که بر روی تک تک اعضای بدن تاثیر مثبت خواهد گذاشت. در واقع می توان گفت انجام ورزش یوگا راهی برای رسیدن به آرامش می باشد.

در معنی لفظی یوگا می توان گفت که به معنی اتحاد می باشد و انجام این حرکات اتحاد بین تن و جسم را تقویت خواهد نمود. ورزش یوگا از قدیمی ترین ورزش های شناخته شده می باشد که در طول زمان نیز تکامل زیادی یافته است. با استخدام پرستار سالمند ماهر می توان تمرین های یوگا را به فعالیت های روزانه اضافه کرد.

اثرات یوگا در سالمندان

همانگونه که می دانیم با بالا رفتن سن انجام خیلی از حرکات برای افراد دشوار خواهد بود و به همین خاطر احتمال بروز خیلی از بیماری ها نیز افزایش خواهد یافت. برای حفظ سلامت و آرامش در افراد سالمند توصیه به این می باشد.

یوگا در سالمندان

برخی ورزش ها که فشار جسمی زیادی بر بدن وارد نخواهد نمود و حتی کمک مفیدی به سلامت فرد خواهد نمود را انجام دهند.  انجام حرکات نرمشی یوگا برای فرد سالمند می تواند تاثیرات بسیار مفیدی را برجای بگذارد. برخی از اثرات یوگا در سالمندان عبارتند از:

  • انجام منظم، صحیح و مداوم ورزش یوگا می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند
  • انجام منظم و مداوم ورزش یوگا در جلوگیری از آرتروز،  دردهای ماهیچه ای و عضلانی در افراد سالمند بسیار مؤثر و کارآمد می باشد. به گونه ای که اگر این ورزش صحیح و منظم انجام گردد حتی امکان بهبودی کامل نیز وجود دارد.
  • به دلیل تحلیل رفتن عضله ها و بافت بدن به مرور زمان سالمندان رفته رفته دچار مشکل حرکتی خواهند شد که انجام نرمش های منظم یوگا تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکرد این عضلات و اندام را داشته و پیرشدن این اندام را کندتر خواهد نمود.

اثرات یوگا در سالمندان و بی حرکتی در آنها

متاسفانه با افزایش سن بی حرکتی و کندی در افراد مسن به سندروم و بیماری تبدیل شده که عوارضی را به همراه خواهد داشت. از جمله اختلال تعادلی در سالمندان که به خطراتی نیز مواجه خواهد گردید. نتیجه این بی حرکتی و یا کندی حرکات متاسفانه عارضه های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی،  حرکتی و حتی برخی تظاهرات روانی را بدنبال خواهد داشت.

از لحاظ حرکتی بالا رفتن سن‌ بیشترین ضعف حرکتی را در قسمت پایینی بدن و پاها مشاهده خواهید نمود. خصوصا در مفاصل کمر و زانوها که با انجام منظم نرمش های یوگا تا حدود بسیار زیادی این مشکل برطرف خواهد گردید.

بهترین راه بر ای گریز از بی حرکتی در سالمندان را می توان در نرمش های منظم و صحیح یوگا دید که با انجام آن این سندروم بی حرکتی کنترل گردیده و حتی از بین خواهد رفت.

اثرات یوگا در سالمندان و آموزش حرکات

انجام حرکت های ورزشی یوگا در صورتی که آموزش درستی ببینند برای سالمندان در منزل نیز امکان پذیر خواهد بود.  در ورزش یوگا یک سری تمرینات تنفسی وجود دارد که در صورت انجام صحیح آن کمک موثری به تقویت ریه ها خواهد شد و در امر تنفس فرد سالمند بسیار موثر خواهد بود.

انجام منطم و اصولی حرکات یوگا باعث سلامتی جسم و روح شده ضمن این که در صورت ادامه ورزش تناسب اندام را حتی برای سالمندان به همراه خواهد داشت.

نکته مهم در مورد انجام ورزش یوگا در سالمندان شناخت توانایی و نیروی بدنی توسط خود شخص سالمند می باشد. برای این کار به هیچ وجه نباید فرد سالمند به بدن خود فشار بیاورد. زیرا ممکن است نتیجه بر عکس بدهد.

سخن آخر

همانگونه که یوگا فواید بسیار زیادی برای سالمندان دارد عدم انجام صحیح این ورزش ممکن است آسیب هایی به شما برساند. اما مطمئن باشید که اگر اصولی و صحیح این ورزش را انجام دهید در صورت تداوم به نتیحه شگفت انگیز آن پی خواهید برد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.