عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در مقاله پیش رو به مسئله عوامل مؤثر در رشد قد کودکان پرداخته و در این مورد توضیحاتی ارائه خواهیم داد. یکی از دغدغه های برخی از والدین نسبت به کودک رشد جسمی و قد آنان می باشد. والدین دوست دارند که دارای فرزندی با قد بلند و اندامی خوب باشند و تا حد زیادی نسبت به این مسئله از خود حساسیت نیز نشان می دهند.

تا حدی که دچار وسواس بیش از حد شده و به دکتر و درمان دارویی و مواردی دیگر پناه می برند. ما باید بپذیریم که در رشد کودکان یکسری عوامل وجود دارند که در مسئله رشد جسمی و حتی ذهنی کودک  تاثیر گذار می باشند.

عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

اگر بخواهیم در این مورد کلامی بگوئیم بایستی در اولین مرحله به مسئله ژنتیک بپردازیم. بدین معنی که مهمترین و اصلی ترین عامل در رشد جسمی و قدی کودکان عامل ژنتیکی می باشد. اما عوامل دیگری نیز در مسئله فرایند رشد کودک مؤثر می باشد که عبارتند از:

تغذیه

وجود یک برنامه غذایی کامل و برنامه ریزی شده از همان ماه های اول تولد می تواند به افزایش قد کودکان کمک کند. نوزادان و کودکان دارای فرایند رشد در استخوان های پاها، بازوها و دست ها هستند که صفحه شفاف غصروفی بین استخوان های بدن در این امر تاثیر زیادی دارد.

هر چند این نکته را یاداور شویم که بر اساس تحقیقات علمی و ثابت شده رشد کودکان در 9 ماهه اول زندگی بیشترین مقدار بوده و این روند رشد به مرور و تا سن 18 سالگی ادامه خواهد. داشت.

بعد از 18 سالگی این روند رشدی کاهش و رو به توقف خواهد رفت. به همی دلیل به جرأت می توان کفت استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که شامل کلسیم، پروتئین ها و ویتامین ها نقش بسزایی در عوامل مؤثر در رشد قد کودکان دارند. البته اگر قصد دارید که از برنامه غذایی و دارویی و مکمل ها برای رشد قدی کودک استفاده کنید حتما زیر نظر پزشک تغذیه این کار را انجام داده و خودسرانه این کار را انجام ندهید.

عامل ژنتیکی از عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

از دیگر عوامل مؤثر در رشد قدی کودکان می توان به عامل ژنتیکی اشاره نمود که از والدین به فرزندان انتقال می یابد. این مسئله نیز از لحاظ علمی ثابت گردیده که بیش از هفتصد ژن مؤثر در رشد قدی کودک وجود دارند که از والدین به کودک منتقل می شوند. برخی از این ژن ها بر روی هورمون های رشد تاثیر مستقیم خواهند گذاشت.

عامل ژنتیکی از عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

هورمون ها

هورمون ها نیز در رشد قد کودک تاثیر مستقیم و بسزایی دارند. چرا که وظیفه ساخت صفحات رشد بین استخوانی استخوانها را خواهند داشت. هورمون های موثر در بدن عبارتند از:

هورمون رشد که در غدد هیپوفیز ساخته شده و مهمترین عوامل مؤثر در رشد قد کودکان می باشند. بایست این نکته را متذکر شویم که برخی از بیماری ها و یا عوامل ژنتیکی باعث عدم ترشح این هورمون گردیده و اختلالات رشدی را بوجود می آورند. در این مورد می توان به بیماری مادرزادی کمبود هورمون رشد در کودک اشاره نمود که در رشد قدی کودک تاثیر گذار خواهد بود.

برخی بیماری ها از عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

وجود برخی از بیماری ها نیز در قد کودکان مؤثر خواهد بود. به عنوان مثال بیماری سندروم مارفان باعث بلندی بیش از حد قد در کودکان خواهد شد. در طول دوران رشد افزایش قدی بیشتری خواهند داشت و یا بیماری هایی مانند آرتریت، سلیاک و برخی از انواع سرطان ها وجود دارند که باعث کوتاهی قد و عدم رشد کودکان خواهد گردید.

لازم به ذکر است که مصرف برخی از داروها مانند کورتیکو استروئیدها برای مدت طولانی منجر به کوتاهی قد می شوند.

نکات مهم درباره عوامل مؤثر در رشد قد کودکان

  • اگر نگران کوتاهی قد کودک خود هستید لازم است چند نکته را رعایت نموده و بر اساس ان عمل کنید:
  • اولین نکته که هر اقدامی در این زمینه می خواهید انجام دهید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشد و خودسرانه کاری را انجام ندهید.
  • از دادن داروهای تقویتی و تبلیغاتی جدا پرهیز کنید. این داروها بیشتر از این که به رشد کودک کمک کنند ممکن است خطر آفرین باشند. ضمن این که هزینه های بیخودی را بر شما تحمیل می کنند.
  • انجام برخی از ورزش ها مانند بسکتبال و والیبال در رشد قدی کودک مؤثر می باشد. البته این امر بایستی با نظر پزشک و تحت نظر مربی ورزشی صورت پذیرد. انجام منظم و مداوم برخی تمرینات و ورزش ها می تواند در رشد قدی کودک موثر باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی عوامل مؤثر در رشد قد کودکان پرداختیم. موارد بسیار زیادی بر رشد کودکان تاثیر دارد. از این رو باید در تغذیه و سایر عوامل دقت زیادی شود. با حضور و استخدام پرستار کودک می توان فعالیت های بسیاری را در این زمینه پیگری نمود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.