زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک, پرستار سالمند, مقالات

نگهداری از سالمندان در شرایط شیوع ویروس کرونا و هر آنچه پرستار سالمند باید بداند

نگهداری از سالمندان در شرایط شیوع ویروس کرونا  Coronavirus Pandemic یکی از مسائل چالش برانگیر برای اعضای های خانواده و پرستاران سالمندان می باشد .

سالمند و کرونا

در دوران شیوع کرونا ویروس که مشکلات و بیماری های زیادی را برای تمام گروه های سنی ایجاد نموده است  ، مقامات اعلام کردند که افراد سالمند در این شرایط از سایر افراد آسیب پذیر تر هستند.

نگهداری از سالمندان در منزل یا خانه سالمندان :

 

سالمندانی که در مراکز مراقبت از سالمندان به صورت گروهی نگهداری می شوند بیش از سایرین در معرض ابتلا به این ویروس ها هستند . به عنوان مثال در یک خانه سالمندان در ایالات متحده که به ویروس کرونا الوده شده بود  19 سالمند جان خود را از دست دادند . اکنون دیگر خانه های سالمندان و مراکز مراقبت طولانی مدت محدودیت های شدیدی را برای محدود کردن خطر ابتلا به کووید برای ساکنان خود در نظر گرفته اند. اما در این شرایط سالمندانی که در خانه های خود نگهداری می شوند در شرایط سالم تری هستند و احتمال آلوده شدن آنها به این ویروس کاهش می یابد .

 

بسیاری از اقدامات قرنطینه ای اقداماتی احتیاط آمیز است ،و لازم است از طرف سالمند و سایر اطرافیان او رعایت گردند . اما افراد خانواده که مشتاق برقراری ارتباط و مراقبت از سالمند عزیزشان هستند نه تنها نگران سلامتی سالمند هستند بلکه نگران این موضوع هستند که در ملاقات های خود با سالمند او را به صورت ناخواسته به ویروس آلوده نمایند و این موضوع فشار و استرس بزرگ برای سالمند و خانواده او به همراه خواهد داشت . کارشناسان بیان می دارند که روشهایی برای برقراری ارتباط و مراقبت از افراد سالمند وجود دارد بدون اینکه آنها را در معرض Covid-19 قرار دهد.

مراقبت از سالمند در شیوع کرونا

سالمندان چگونه می توانند از خود در برابر Covid-19 محافظت کنند؟

 

جدا از پیروی از دستورالعمل های کلی در مورد شستن منظم دست ها ، پرهیز از ازدحام جمعیت و انجام فاصله های اجتماعی ، بسیار مهم است که افراد سالمند در مورد دیدار با دوستان و اعضای خانواده خود بیشتر فکر کنند ، به خصوص اگر کسی در خانواده بیمار باشد.

پرستار سالمند باید  احتیاط بیشتری انجام دهند و خانواده باید در صورت بیمار شدن  پرستار سالمند ، برنامه مراقبتی جایگزین برای عزیزانشان داشته باشند.

داشتن برنامه ریزی به کاهش وحشت و استرس سالمند و اطرافیان کمک می کند ، بنابراین یک برنامه مراقبت از سالمند را بین اعضای خانواده مشخص نمایید تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه کنید
بیماری قلبی چه تاثیراتی بر سایر قسمت های بدن می گذارد؟

همچنین باید [مواد غذایی و دارویی] کافی در خانه سالمند وجود داشته باشد که حداقل دو هفته یا شاید بیشتر بتواند دوام بیاورد.

در بسیاری از موارد ، می توانید دارو و اقلام مورد نیاز را به صورت پستی سفارش دهید و از خدمات تحویل مواد غذایی استفاده کنید و جلوی بیرون رفتن پرستار سالمند و احیانا سالمند گرفته شود.

سالمندان و تماس تلفنی در دوران شیوع کرونا

چگونه برای چکاپ های دوره ای سالمند در دوران شیوع به بیمارستان برویم ؟

 

این موضوع می تواند بسته به مکان و شرایط جامعه بر اساس میزان شیوع ویروس کرونا متفاوت باشد. در صورت نگرانی  از حضور یافتن در بیمارستان لازم است با پزشک خود تماس گرفته و در مورد اینکه آیا می توان این چکاپ را به زمان دیگری موکول نمود پرسش نمایید . قطعا پزشک بهترین انتخاب را برای وضعیت سالمند خواهند نمود

در شرایطی که میزان شیوع در جامعه نسبتا شدید باشد قطعا کل  کارکنان مراقبت های بهداشتی نیز با تمام توان مشغول مراقبت از بیماران  مبتلا به کووید هستندو بهتر است از مراجعات غیر ضروری به مراکز بهداشتی خودداری گردد.

 

آیا در دوران شیوع ویروس کرونا سفر کردن سالمند کار درستی است ؟

 

بدن تمام افراد تا  حد خاصی توانایی مقاومت در برابر ویروس ها را دارد اما سیستم ایمنی بدن سالمندان از سایر افراد جامعه ضعیف تر است علی الخصوص سالمندانی که مشکلات جسمی زمینه ای دارند دراین میان از سایرین آسیب پذیر تر هستند و لازم است برای تصمیم به سفر مخصوصا با هواپیما کمی تردید نمایند .

بهتر است سالمند در این شرایط  از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده ننماید زیرا جمعیت زیادی با این وسایل مسافرت می نمایند و احتمال انتقال ویروس در آنها چند برابر می گردد.

خانه سالمندان در دوران شیوع کرونا

آیا خانواده ها باید سالمندان خود را از خانه های سالمندان خارج نمایند ؟

 

هر چه از شیوع ویروس کرونا در دنیا بیشتر می گذرد اطلاعات بیشتری در مورد روشهای کنترل و درمان آن بدست می اید . در این شرایط اگر سالمند شما در خانه سالمندان قرار دارد بهتر است  با مراقبتی انها  تماس بگیرید  و از اقدامات احتیاطی که در مورد سالمندان  دارند مطلع شوید .

دستور العمل های مشخصی برای  کنترل ویروس  وجود دارد که هر خانه سالمندانی باید آنها را رعایت کند

در شهرهای خاص که در آن شیوع ویروس بیشتری وجود دارد ، راهنمایی هایی از طرف وزارت بهداشت در امور  نگهداری از سالمندان وجود دارد ، که به صورت دستور العمل هایی به تمام این مراکز ارسال گردیده است .

اما در بهترین حالت در صورتی که بتوان سالمند را به خانه برده و در یک فضای سالم تر از او مراقبت گردد احتمال آلودگی او به ویروس قطعا کاهش خواهد یافت .

 

چگونه اعضای خانواده در شیوع ویروس کرونا می توانند با سالمند ارتباط برقرار کنند؟

 

داشتن ارتباطات اجتماعی در بهبود روحیه و کاهش استرس سالمندان بسیار مهم است اما در شرایط شیوع ویروس کرونا این ارتباطات حضوری ممکن است زمینه ساز بروز مشکلات جدی برای سالمندان گردد .

مطالعه کنید
تزریقات در منزل

اما روش های دیگری نیز برای برقراری ارتباط وجود دارد.  به عنوان مثال استفاده از تماس تلفنی برای برقراری ارتباط با سالمند از بهترین روش ها در این دوران است

خوشبختانه برقراری تماس تصویری و  به اشتراک گذاری عکس ها از طریق رسانه های اینترنتی در این دوران در دسترس است ، بنابراین می توانید به صورت مداوم با سالمندان در تماس باشید و جلوی احساس انزوا یا تنهایی را در آنها بگیرید.

ارسال پیامک برای سالمندانی که کم شنوایی  دارند نیز روش موثری برای ایجاد ارتباط است .

اینکه در شرایط کرونا نمی توانید از عزیزانتان دیدن کنید ، به این معنی نیست که نمی توانید با آنها در ارتباط باشید.

سرگرمی سالمند در قرنطینه

چگونه یک سالمند در دوران شیوع ویروس کرونا می تواند در خانه سرگرم شود ؟

 

حتی اگر به عنوان یک سالمند در خانه حضور داشته باشید ، می توانید در راهروها و  اتاق های خانه قدم بزنید. واقعاً مهم است که در طول روز فقط در حالت نشسته و دراز کشیده نباشید .

یک سالمند باید به خوبی حرکت نماید تا جریان خون به درستی درتمام بدن او به حرکت در آید و این موضوع برای سلامت کلی  بدن او مفید است.

حتی کارهای کوچک خانه نیز نوعی ورزش محسوب می شود .  همچنین دوران خانه نشینی فرصت خوبی برای بازبینی فیلم های قدیمی است . در حقیقت ، شما می توانید خانواده خود را  در فیلم ها تماشا کنید و در مورد خاطرات شیرین گذشته با اعضای خانواده گفتگو نمایید .

دوران قرنطینه همچنین ممکن است زمان مناسبی برای انجام کارهایی باشد که همیشه می خواستید انجام دهید اما وقت آن را نداشته اید. در مورد یادگیری یک زبان جدید به صورت  [آنلاین] ، یا یادگیری نقاشی و غیره می توانید گام های موثری بردارید

شیوع کرونا و سالمندان

در هنگام احتمال ابتلای سالمند به ویروس چه اقداماتی می توان انجام داد ؟

 

نکته مهمی که باید بدانید این است که ، اگر بیمار نیستید اما می ترسید که توسط فرد دیگری در معرض آلودگی به ویروس قرار گرفته باشید ، مجبور نیستید در دوران شیوع ویروس کرونا برای کمک گرفتن به بیمارستان بروید و میتوانید از سرویس های پزشکی و مراقبتی در منزل استفاده نموده تا ارزیابی های دقیق از وضعیت شما به عمل اورده شود.

واضح است که اگر تب ، سرفه ، تنگی نفس دارید ، احتمال ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد و ممکن است شرایطی بوجود آمده باشد که توصیه  شود در بیمارستان یا خانه بستری شوید . بهتر است در تمام این شرایط آرامش خود را حفظ نموده و با رعایت کامل دستورات پزشک نسبت به درمان سریعا اقدام نمایید .

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن سال ها تجربه گرانقدر در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند