پرستار بیمار کرونا در خانه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از بیماری های ناشناخته ای که در چند سال اخیر متاسفانه جان بسیاری را گرفت کرونا می باشد. این بیماری واقعا ناشناخته با جنبه ویروسی بر پایه حیوانی می باشد که درمان قطعی خاصی برای آن پیدا نشده. هرچند در یکی دو سال اخیر با ساخت واکسن تا حدود زیادی جلو مرگ و میر گرفته شده است. اما هنوز هم در میان مبتلایان به این بیماری افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند مشکلاتی بوجود می آورد. هنوز هم این بیماری افرادی را مبتلا می کند که نیاز به پرستاری خاص خود دارند‌.  در ادامه و درنوشته پیش رو در مورد پرستار بیمار کرونا در خانه توضیحاتی خواهیم داد.

بیماری کرونا چیست؟

بیماری کرونا که به نام کرونا ویروس و کووید شناخته می شود، باعث اختلالات تنفسی گردیده و با عفونت شدید ریه ها مواجه می شود. در انتها ریه ها را از کار انداخته و موجب مرگ افراد خواهد شد. این بیماری ویروسی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است.

انواع مختلف بیماری کرونا

پرستار بیمار کرونا در خانه باید انواع مختلف بیماری را بداند. در طول مدتی که ویروس کرونا وارد جامعه شده، جهش های گوناگونی یافته و انواع مختلفی از آن تکثیر گردیده. برخی از آنها عبارتند از:

 • آلفا
 • بتا
 • گاما
 • اومیکرون
 • دلتا

تفاوت اصلی گونه های کرونا در شدت بیماری است. شدت بیماری در برخی انواع خفیف و در برخی از انواع آن بصورت شدید می باشد. آخرین نوعی که به تازگی شناسایی شده و از شدت کمتری نسبت به بقیه برخوردار می باشد نوع اومیکرون بوده که به بیماری سرماخوردگی شبیه و خیلی از لحاظ عوارض و درگیر کردن فرد ضعیف می باشد. اما با همین وجود باز هم احتیاج به مراقبت دارد.

پرستار بیمار کرونا در خانه

در طی چند سال گذشته همه ما به نوعی با بیماری کرونا درگیر بوده ایم یا خودمان و یا یکی از نزدیکان و آشنایان درگیر این بیماری شده اند. ذکر این نکته ضروری است که چیزی حدود هفتاد الی هشتاد درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند با بستری شدن در منزل و رعایت موارد بهداشتی و  نظارت دکتر بهبود پیدا می کنند. تعداد کمی احتیاج به بستری شدن در بیمارستان دارند.

در دوران اوج بیماری کرونا با توجه به تعداد زیاد بیماران و عدم آمادگی و وضعیت بیمارستان ها خیلی از بیماران دوران قرنطینه و درمان را در منزل می گذراندند. چرا که کمبود جا و سختی کار کادر درمان کار را برای بستری نمودن بیماران در بیمارستان سخت می کرد.

پرستار بیمار کرونا

ضمن این که محیط بیمارستان کاملا آلوده به این ویروس گردیده بود. از طرفی برخی از این بیماران علائم خفیفی داشته و نیازی به بستری در بیمارستان نداشتند. بامراقبت درمنزل دوران درمان را می گذراندد. از این رو استخدام پرستار بیمار کرونا در خانه بسیار کار درستی بود.

مطالب مفید : راههای مراقبت از کودک در دوران کرونا

بیمارانی که علایم آنها خفیف بوده مثلا تب پایین، سرفه، بی حالی، گلو درد بدون علائم هشداردهنده مانند مشکلات تنفسی دارند، نیازی به مراقبت های ویژه و بستری شدن در بیمارستان را نخواهند داشت. در چنین شرایطی نیاز به مراقبت در منزل است. در واقع استخدام پرستار بیمار کرونا در خانه ضروری می باشد.

چه بیمارانی نیازمند به پرستاران کرونایی در منزل هستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند بهتر است در منزل و با حضور مراقبت پرستار تحت درمان و مراقبت باشند. در صورتی که همه افراد خانواده به صورت همزمان به این بیماری مبتلا شده باشند پرستار بیمار کرونا در خانه جهت مراقبت ضروری می باشد. افراد سالمندی که در خانه تنها زندگی می کنند و به این بیماری مبتلا شده اند  حتما بایستی پرستار مراقب داشته باشند.

پرستار بیمار کرونا در خانه با مشکلات پیش زمینه ای

استخدام پرستار برای افرادی که دچار بیماری کرونا شده ضمن این که بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی یا ریوی دارند بسیار مهم است. برخی از افرادی که دچار بیماری شده و افراد خانواده و یا نزدیکان به هر دلیل قادر به مراقبت و پرستاری از بیمار نیستند. مثلا در بیرون از منزل شاغل هستند و یا حضور کودک در منزل باعث می گردد که مراقبت و پرستاری خاص و بیمار تحت قرنطینه باشد.

وظیفه پرستار بیمار کرونایی در منزل

پرستار بیمار کرونا در خانه وظایفی دارد که عبارتند از:

 • پرستار بیمار کرونایی موظف است که هنگام تماس با بیمار به صورت مرتب دست خود را با آب وصابون به مدت 30 ثانیه بشوید.
 • هم بیمار و هم پرستار بیمار کرونایی بایستی به صورت مرتب ماسک زده باشند.
 • بیمار کرونایی موظف می باشد که هنگام سرفه و یا عطسه کردن به صورت کامل جلوی دهن و صورت خود را بپوشاند.
 • پرستار مراقب بیمار به هیچ وجه نباید دست خود را به صورت و چشمان بزند.
 • پرستار بیمار کرونایی موظف است به طور مرتب محیط و اتاق بیمار را با مواد بهداشتی و مخصوص ضدعفونی و نظافت کامل کند.
 • پرستار بیمار کرونا در خانه موظف است هنگام انجام کار و تماس با بیمار از دستکش استفاده کند.
 • در ایام مراقبت بیمار بایستی ممنوع الملاقات باشد و فقط پرستار با بیمار در تماس باشد.

مزیت پرستار کرونایی در منزل

مراقبت و استخدام پرستار بیمار کرونا در خانه مزیت هایی دارد که عبارتند از:

 • پرستار با تجربه در بهبود بیمار کرونایی نقش بسیار موثری داشته و راهنمایی ها و کمک او می تواند حتی در روحیه بیمار تاثیر گذار باشد.
 • از مزیت دیگر پرستار بیماران کرونا در منزل نظارت خانواده بر روند درمان و بهبود بیمار کرونایی و نکته دیگر این که از روند بهبودی و درمان بیماری اطلاع کامل خواهد داشت.
 • استخدام پرستار برای مراقبت از بیمار کرونایی در منزل نسبت به بیمارستان مقرون به صرفه تر می باشد و برای خانواده هزینه کمتری دارد.
 • پرستار در زمان تعیین شده موظف به حضور در منزل و رسیدگی به بیمار کرونایی می باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی استخدام پرستار بیمار کرونا در خانه پرداختیم. اگر بیمار کرونایی در منزل دارید که نیاز به پرستار دارد حتما از مراکز مجاز و تحت نظر وزارت بهداشت پرستار را استخدام نمایید. تجهیزات جانبی مانند دستکش، ماسک ، ملحفه یکبار مصرف و مواد ضد عفونی کننده را تامین کنید. قرنطینه بیمار قوانین خاص خود را دارد که بهتر است به دقت آنها را رعایت نمائید‌.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان