زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار سالمند, مقالات

شرایط نگهداری سالمندان در منزل

وجود سالمند در منزل یکی از نعمت های خداوند می باشد که انسان بعد از نبودن آنها قدرشان  را بیشتر می داند. در برخی موارد خصوصا در سنین بالا مواظبت و نگهداری از سالمند شرایط خاص خود را دارد. در نوشته پیش رو می خواهیم در مورد شرایط نگهداری سالمندان در منزل توضیحاتی ارائه کنیم.

خدمات مهم برای سالمندان در خانه

خدماتی که در خانه می توان برای سالمند انجام داد اهمیت و تنوع بسیاری دارند. این خدمات توسط پرستار سالمند نیز بررسی و ارائه می شوند.  این خدمات عبارتند از:

  • ایجاد محیطی ایمن و آرام برای سالمند در خانه
  • سعی در واداشتن سالمند به تحرک بیشتر تا ضمن جلوگیری از مشکلات بی حرکتی عضلات بدن در حد معمول فعال شوند
  • توجه به مصرف به موقع دارد و تعذیه سالم خصوصا مصرف سبزیجات و میوه
  • تنظیم ساعت خواب
  • انجام ‌به موقع خدمات بهداشتی و پزشکی در سالمندان بیمار مانند فشار خون، قند خون و علائم حیاتی

این خدمات را می توان به عنوان  شرایط نگهداری سالمندان در منزل در اختیار سالمند قرار داد. انجام این خدمات می تواند به صورت تخصصی توسط پرستار و یا توسط اعضای خانواده انجام می گردد. اما انجام این خدمات  بایستی شرایط خاص خود را داشته باشد که در ادامه در مورد این شرایط توضیح خواهیم داد.

مطالعه کنید
دلایل اصلی تغییرات رفتاری سالمندان

شرایط نگهداری سالمند در منزل

همانگونه که گفتیم برای نگهداری از سالمند بایستی محیطی آرام و سالم را در مرحله اول در نظر بگیریم. این شرایط عبارتند از:

تمیزی و خلوتی خانه

اولین شرط برای نگهداری از سالمند حفظ آرامش، تمیزی و خلوتی خانه می باشد. افراد سالمند به خلوتی و تمیز بودن اطراف شان حساسیت دارند و معمولا از محیط شلوغ گریزان می باشند.

جهت جلوگیری از بوجود آمدن آلرژی و حساسیت در افراد سالمند سعی کنید محیط خانه گرد و غباری نباشد و از محل هایی که ممکن است گرد و غبار وارد منزل شود مثل پنجره ها به خوبی مراقبت شود. محلفه تخت و روبالشتی های فرد سالمند به صورت مرتب تمیز شده و حتی ضد عفونی شود تا احتمال بروز بیماری های قارچی در فرد سالمند کاهش یابد.

تمیزی و خلوتی خانه

محکم کردن موکت ها از شرایط نگهداری سالمندان در منزل

از دیگر شرایطی که بایستی جهت نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل اجرا گردد چسپاندن موکت ها و محکم نمودن فرش ها می باشد تا احتمال لیز خوردن فرد سالمند کاهش یابد.

حتی بهتر است چیدمان منزل به گونه ای باشد که سالمند به راحتی در منزل رفت و آمد داشته باشد‌. اگر در کف ساختمان و یا حیاط منزل سطح ناهمواری وجود دارد بهتر است ترمیم شود تاخطر افتادن فرد سالمند را تهدید نکند.

تنظیم تخت خواب

تخت خواب سالمند به گونه ای تنظیم شود تا فرد سالمند به راحتی بتواند به بستر برود و برای پایین آمدن از تخت نیز مشکلی نداشته باشد.

دارو ها و مواد غذایی در شرایط نگهداری سالمندان در منزل

این نکته را حتما جدی بگیرید که داروها و اقلام خطرناک دیگر مانند ضدعفونی کننده ها و یا الکل را در کنار مواد غذایی قرار ندهید‌. ممکن است فرد سالمند دچار اشتباه شده و آنها را مصرف کند.

مطالعه کنید
آنچه پرستار سالمند باید بداند ، تجربیات یک پرستار سالمند

موادغذایی که در منزل نگهداری می کنید از تاریخ مصرف شان مطمئن باشید. خصوصا لبنیات که تاریخ مصرف کمی دارند و افراد سالمند معمولا زیاد مصرف می کنند.

امنیت منزل

از محکم بودن نرده ها و پله ها مطمئن باشید. حتما در درون ساختمان خصوصا در داخل آشپزخانه یک کپسول آتشنشانی نگهداری کنید. در محلی امن جعبه کمک های اولیه با حداکثر تجهیزات نگهداری کنید.

بررسی بیماری فرد در شرایط نگهداری سالمندان در منزل

از دیگر نکاتی که بایستی به عنوان جزئی از شرایط نگهداری سالمند در منزل به حساب آورد در نظر گرفتن بیماری سالمند می باشد. از جمله فشارخون، دیابت، آرتروز ، نابینایی ، پوکی استخوان و دیگر موارد که بر حسب نوع بیماری بایستی حداقل تدارکات اضطراری را در نظر بگیرید.

سخن آخر

هر چند امکانات خوبی فراهم می باشد اما از لحاظ روحی فرد سالمند را آسیب پذیر می کند. شما برای بهبود شرایط سالمند می توانید با استخدام پرستار بیمار و یا پرستار سالمند هم در این زمینه اقدام کند.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند