موسسه پرستاری زندگی برتر

شرایط نگهداری سالمندان در منزل

شرایط.نگهداری.سالمندان.در.منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

شاید شلوغی روزهایمان باعث شود وجود سالمندان در منزل را تنها یک زحمت اضافه بدانیم اما این تصور کاملا اشتباه و غیرمنصفانه است. سالمندان عزیز و محترم افرادی باتجربه و مهربان هستند که می‌توانیم از وجود ایشان بهره‌های زیادی ببریم. البته در قبال این عشق و محبت و گنجینه‌ای از تجربه مسئولیت‌هایی نیز داریم. در وهله اول باید شرایط مساعدی را برای نگهداری از سالمند فراهم کنیم تا بتواند از لحاظ روحی و جسمی در آرامش باشد.

اما آیا می‌دانید که به‌راستی شرایط نگهداری از سالمند در منزل چگونه است؟ و چطور می‌توانیم زندگی باکیفیتی را برای ایشان ایجاد کنیم؟ یکی از بهترین و پربازده‌ترین راه‌ها برای ایجاد شرایط ایده‌آل برای زندگی سالمند، استخدام پرستار سالمند در منزل است؛ فردی متخصص و باتجربه که بهتر از هر فردی می‌داند که سالمند چه نیازهای روحی و جسمی دارد. در ادامه این نوشته از زندگی برتر با ما همراه باشید.

خدمات مهم برای سالمندان در خانه

برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان در منزل کارهای زیادی می‌توان انجام داد. اما حداقل‌هایی وجود دارد که هر خانه دارای سالمند باید آن‌ها را رعایت کند و پرستار سالمند در منزل نیز به آن‌ها توجه ویژه دارد. از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد محیطی آرام و به‌دور از سروصدا که سالمند در آن احساس آرامش و صمیمیت دارد.
 • نظارت بر خواب کافی و مناسب
 • فراهم کردن تغذیه کافی و متناسب با وضعیت سلامت سالمند خصوصا تغذیه‌ای که پزشک آن‌ را پیشنهاد می‌کند و شامل مقدار قابل توجهی میوه و سبزیجات است.
 • تهیه داروهای مورد نیاز سالمند و نظارت بر مصرف دقیق و به‌موقع آن‌ها
 • برخورداری سالمند از خدمات مناسب بهداشت و درمان از جمله بررسی منظم قند خون، فشار خون، علائم حیاتی، چربی خون، تعویض پانسمان و سوند، کشیدن بخیه و تزریق داروهای مورد نیاز و…
 • کمک به سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره از جمله شستن لباس‌ها، استحمام، کوتاه کردن موها، کوتاه کردن ناخن و…
 • ایجاد شرایط مناسب و ترغیب سالمند برای تحرک و ورزش کافی که هم در روحیه وی تاثیر مثبت دارد و هم از مشکلات حرکتی و زخم بستر جلوگیری می‌کند.
 • فراهم کردن شرایط تعاملی با سالمند تا از بروز آلزایمر، اضطراب و افسردگی جلوگیری شود.

خدمات.مهم.برای.سالمندان.
سعی کنید شرایط متعادلی به دور از هرگونه محیط آزاردهنده برای سالمند ایجاد کنید.

موارد فوق از جمله شرایطی هستند که پیش از نگهداری از سالمند در منزل باید برای فراهم کردن آن اقدام کنید. همراهان و اعضای خانواده سالمند و پرستار سالمند در منزل بهترین افرادی هستند که می‌توانند چنین شرایطی را برای وی ایجاد کنند. پرستاران متخصص زندگی برتر با سال‌ها تجربه و مهارتی که در این کار دارند، بهترین شرایط را برای نگهداری از سالمند فراهم می‌آورند.

پیشنهاد مقاله: راهنمای انتخاب بهترین پرستار سالمند در منزل؛ مراقبت‌های جامع و نکات کاربردی

شرایط نگهداری سالمند در منزل

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم شرایط نگهداری از سالمند در منزل شامل موارد متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نظم، بهداشت و آرامش خانه
 2. فراهم کردن شرایط مناسب برای حرکت سالمند
 3. تخت خواب مناسب برای خواب باکیفیت سالمند
 4. داروها و مواد غذایی در نگهداری از سالمند در منزل
 5. امنیت محیط را برقرار سازید

در ادامه به توضیح کامل تری از این موارد می پردازیم.

1. نظم، بهداشت و آرامش خانه

اولین و مهمترین شرط برای حفظ سلامت روحی و جسمی سالمند، حفظ نظم، بهداشت و آرامش خانه است. محیطی که برای نگهداری از سالمند درنظر گرفته‌اید، باید تمیز و خلوت باشد و سالمند بتواند در آن احساس آرامش داشته باشد. سروصدای اضافه، رفت‌وآمدهای زیاد و پی‌درپی، شلوغی و کثیفی محیط همه از عواملی هستند که آرامش و سلامت روحی و جسمی فرد سالخورده را برهم می‌زنند.

اگر می‌خواهید محیطی را به نگهداری از سالمند اختصاص دهید، موظف هستید سروصداها اضافه را کم کنید، در فواصل منظم اقدام به نظافت محیط نمایید و حتما حتما در فواصل کوتاه روتختی و روبالشتی‌های سالمند را تعویض و شستشو نمایید. روبالشتی‌ها از منابع آلودگی محیط هستند که باید زودبه‌زود شسته شوند. همچنین برای نگهداری از سالمند دارای آلرژی، از گردوغبار هوای محیط بکاهید و فضا را از وجود هرگونه باکتری و قارچ و عامل آلرژی‌زا ضد عفونی نمایید.

2. فراهم کردن شرایط مناسب برای حرکت سالمند

سالمندان به‌دلیل سن بالا و ضعف حرکتی خود، به سختی حرکت می‌کنند و احتمال سقوط‌شان بالاست. بنابراین برای نگهداری از ایشان باید شرایطی را فراهم کنید که ساده‌تر امکان جابجایی داشته باشند و کمتر به زمین بخورند. برای این کار بهتر است موکت‌ها را در جای خود ثابت کنید و از استفاده از فرش‌های لیز و لغزنده بپرهیزید.

شرایط.نگهداری.از.سالمند.در.منزل
برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان در منزل کارهای زیادی می‌توان انجام داد.

همچنین اگر ناهمواری خاصی در محیط است که حرکت را برای سالمند سخت می‌کند، آن را برطرف نمایید و به‌طورکلی چیدمان وسایل منزل را به‌نحوی تغییر دهید که امکان حرکت راحت سالمند فراهم باشد. از طرفی برای رفت‌وآمد راحت‌تر سالمند بهتر است منزلی را انتخاب کنید که کمترین تعداد پله را داشته باشد و اگر هم پله دارد، نرده‌های محکم و استانداردی را در اختیار فرد قرار دهد که به کمک آن بتواند به آسانی حرکت کند.

پیشنهاد مقاله: اصول مراقبت و نگهداری از سالمندان که پرستاران سالمند باید به آن عمل کنند

3. تخت خواب مناسب برای خواب باکیفیت سالمند

یک تخت باکیفیت در وهله اول دارای تشکی راحت و مناسب است که سلامت کمر و پاهای فرد را حفظ می‌کند. همچنین ارتفاع و ساختار تخت خواب باید به‌نحوی باشد که سالمند بتواند به‌راحتی در آن حرکت کند و از آن بالا و پایین برود. ارتفاع مناسب و جنس ایده‌آل بالشت از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید و همچنین در نظافت به‌موقع ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها دقیق و منظم باشید.

4. داروها و مواد غذایی در نگهداری از سالمند در منزل

داروهای تجویز شده و مواد غذایی مورد نیاز سالمند از جمله لبنیات و میوه‌ها و سبزیجات را تهیه نمایید و در یخچال قرار دهید. توجه کنید که به‌هیچ عنوان مواد غذایی را در کنار الکل، مواد شوینده و شیمیایی قرار ندهید. بسیاری از سالمند توانایی خواندن ندارند؛ چشمان ضعیفی دارند و یا حواس‌پرت هستند. پس بهتر است خودتان با هوشیاری بیشتر، از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری نمایید. حتما تاریخ انقضای مواد خوراکی مختلف را مورد بررسی قرار دهید و داروهای سالمند را دسته‌بندی کرده و در جایی مناسب بگذارید.

5. امنیت محیط را برقرار سازید

نرده‌ها و پله‌ها را محکم و مقاوم سازید و حتما در محیطی دردسترس سالمند، یک کپسول آتش‌نشانی داشته باشید. همچنین با تهیه و دردسترس قرار دادن جعبه کمک‌های اولیه در اختیار سالمند می‌توانید در مواقعی که در خانه حضور ندارید نیز مراقب وضعیت سالمند باشید.

رسیدگی به بیماری‌های خاص سالمند

در سنین سالمندی به‌دلیل تحلیل رفتن توان روحی و جسمی فرد، بیماری‌های زیادی بروز پیدا می‌کنند و برحسب فاکتورهای ژنتیکی و محیطی که هر فرد از آن برخوردار بوده، نوع و شدت بیماری‌ها متفاوت خواهد بود. از جمله شایع‌ترین بیماری‌های سنین سالمندی می‌توان به آرتروز، فشار خون، دیابت، نابینایی، زوال عقل، پوکی استخوان، چربی خون بالا یا کلسترول، برونشیت مزمن، آسم، بیماری قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. هر یک از این بیماری‌ها شرایط خاصی را برای سالمند ایجاد می‌کنند و نیازهای خاصی را برای زندگی سالمند به‌وجود می‌آورند. بهتر است با مشورت و راهنمایی پزشک و پرستار سالمند از نیازهای هر سالمند مطلع شوید و شرایط مورد نیاز وی را فراهم آورید.

پیشنهاد مقاله: وظایف پرستار سالمند در منزل؛ خدمات حرفه‌ای پرستار سالمند در خانه

استخدام پرستار سالمند در منزل

یکی از بهترین اقداماتی که می‌توانید برای مراقبت از سالمند و پاسخگویی به نیازهای وی انجام دهید، استخدام پرستار سالمند در منزل است. پرستاران مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر به‌خوبی با نیازهای ویژه‌ سالمندان مختلف آشنایی دارند و می‌توانند با همکاری خانواده، بهترین شرایط را برای فرد فراهم آورند.


سوالات متداول

مهمترین نیازهای مشترک سالمندان چیست؟

نیاز به خواب کافی، محیط آرام و ایمن، خدمات بهداشت و درمان، تغذیه و دارو.

بهترین اقدامی که می‌توان برای نگهداری از سالمند انجام داد چیست؟

استخدام پرستار سالمند در منزل بهترین و تاثیرگذارترین اقدامی است که می‌توانید برای نگهداری از سالمند انجام دهید. پرستار سالمند به‌خوبی با نیازهای سالمند آشنایی دارد و می‌تواند نیازهای تغذیه‌ای، دارویی و روحی سالمند را پاسخ دهد.

چه بیماری‌هایی در میان سالمندان شایع هستند؟

آرتروز، فشار خون، دیابت، نابینایی، زوال عقل و آلزایمر، پوکی استخوان و افسردگی از بیماری‌های شایع سالمندان هستند.

چگونه همراه بیمار در بیمارستان استخدام کنیم؟ 

اگر عزیز بیمار شما نیاز به مراقبت‌های پرستاری دارد ولی شما به دلیل کمبود وقت یا نداشتن تجربه کافی قادر به نگهداری از او نیستید، شرکت زندگی برتر با کادری مجرب و آموزش دیده آماده‌ی ارائه‌ی خدمات همراه بیمار به شما و عزیزانتان می‌باشد.

هزینه استخدام پرستار سالمند چقدر است؟

همواره قیمت‌ پرستار سالمند به شرایط جسمی سالمند، نیاز مراقبتی وی و همچنین محیط ارائه خدمت بستگی دارد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان