شرایط فرستادن پرستار کرونا در منزل | 4 مرحله مراقبت ویژه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در مقاله پیش ضمن توضیح مختصر پیرامون بیماری کرونا به شرایط فرستادن پرستار کرونا در منزل خواهیم پرداخت. از دیرباز بیماری‌های متفاوت و زیادی بوده و هستند که متاسفانه به علت عدم شناخت علت و سرمنشاء آن تلفات زیادی را به همراه دارند.

بیماری‌هایی مانند وبا، سرخک، آبله، طاعون و غیره به علت عدم آگاهی که بر روی آنها بود تلفات انسانی بسیاری را به همراه داشتند. امروزه نیز بیماریهایی در سطح جامعه و جهان گسترش می‌یابد که احتیاج به مراقبت ویژه و باصطلاح قرنطینه دارند.

حال ممکن است این امر در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها انجام پذیرد و یا در منزل. در هر دو مورد نیاز به کادر متخصص و پرستار ویژه این امر می‌باشد.

بیماری کرونا

یکی از بیماری‌های ناشناخته که در سالهای اخیر متاسفانه به صورت همه گیر واپیدمی‌درآمد و جان هزاران انسان را گرفت کرونا بود.

این بیماری ناشناخته که طبق اظهارات دانشمندان ویروسی و سرمنشاء حیوانی داشت به سیستم داخلی بدن و ریه‌ها حمله می‌کند. سپس آنرا از کار می‌اندازد. نکته مهم و اساسی در مورد این بیماری سرایت سریع آن می‌باشد.

به همین دلیل دستور قرنطینه کامل اولین دستور کار درمان می‌باشد. بخاطر همین مسئله بیمارانی که به کرونا مبتلا می‌شوند حتما بایستی تحت مراقبت خاص قرنطینه ای و دریافت داروهای خاص خود باشند.

شرایط ارسال پرستار کرونا در منزل در این راستا بررسی می‌شود. پرستار بیمار می‌تواند اقدامات مهمی‌انجام دهد. با توجه به توضیحات داده شده و احتیاج به قرنطینه این فرایند به دو روش صورت می‌پذیرد.

  • قرنطینه و درمان در بیمارستان و مراکز درمانی
  • قرنطینه و درمان در منزل

قرنطینه بیمارستان

در مورد قرنطینه در بیمارستان بایستی گفت که این امر در بخش‌های ویژه و کاملا بهداشتی و ضدعفونی شده صورت می‌پذیرد. در طی دوره مشخص شده فرایند درمان تحت نظر پزشک و کادر آموزش دیده صورت می‌پذیرد. کار بستری و درمان در بیمارستان و مراکز درمانی فرایند خاص خود را داشته که بایستی اصولی و برمبنای آموزه‌ها و تجربه‌های پزشکی صورت پذیرد.

قرنطینه و درمان در منزل

در این نوشته هدف ما بررسی شرایط فرستادن پرستار کرونا در منزل می‌باشد. در برخی موارد خیلی از افراد به دلیل شرایط خاص خواستار درمان در منزل می‌باشند که نیاز به محیط جداگانه و کاملا بهداشتی و مراقبت تخصصی دارند. این مراقبت توسط پرستار آگاه دراین امر صورت می‌پذیرد.

بعد از توضیحات مختصر در مورد بیماری کرونا به شرایط نگهداری و مراقبت در منزل و فرستادن پرستار کرونا در منزل خواهیم پرداخت‌.

مراقبت ویژه(قرنطینه) بیمار کرونایی در منزل

همانگونه که گفته شد این بیماری به دلیل ناشناخته بودن و درمان خاص احتیاج به مراقبت ویژه نیز دارد. برای انجام این کار در منزل قبل از هر چیز با مشورت پزشک معالج بایستی محیطی را که برای نگهداری و مراقبت از بیمار در منزل در نظر گرفته ایم را به صورت ایده ال درآورده و آماده کنیم. برای این کار انجام مراحل زیر ضروری  می‌باشد.

  • تعیین محل نگهداری از بیمار به صورت مجزا و جدا از دیگر اعضای خانواده
  • جدا نمودن کلیه لوازم مصرفی بیمار اعم از ظرف، لباس ملحفه و دیگر ملزومات.
  • ضدعفونی کردن محیط محل نگهداری بیمار به صورت ویژه و کل منزل
  • شروع درمان زیر نظر پزشک معالج با همکاری پرستار و اعضای خانواده.

و دیگر موارد که بستگی به شرایط بیمار و نظریات پزشک معالج دارد.

پیشنهاد مقاله : چه نکاتی باعث به وجود آمدن یک پرستار بیمار خوب می شود؟

شرایط ارسال پرستار کرونا در منزل

در ادامه توضیحات این نکته بایستی را بایستی متذکر گردیم که برای مراقبت و پرستاری بیمار کرونایی در منزل حتما بایستی از پرستاری که در این مورد آموزش‌های لازم را دیده استفاده نمود. برای این کار می‌توان از طریق مؤسسه‌هایی که در آموزش و ارسال پرستار مورد نیاز بیمار فعالیت می‌کنند درخواست فرستادن پرستار به منزل نمود. در این مورد پرستار اعزامی‌بایستی شرایط خاص خود را داشته باشد. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد شرایط اعزام پرستار کرونا در منزل خواهیم پرداخت.

اعزام پرستار کرونا در منزل

این شرایط عبارتند از:

پرستار بیمار کرونایی بایستی آموزش‌های کامل و لازم در زمینه مراقبت از بیمار را دیده باشد. بدین معنی که بایستی به صورت کامل و علمی‌نحوه مراقبت از بیمار و نحوه ارتباط با دیگر افراد خانواده را دانسته و آن را به دقت اجرا کند.

پرستار بیمار کرونایی در منزل با توجه به اطلاعات و آموزش‌هایی که دیده است و با توجه به دستورات پزشک بایستی ضمن انتقال این اطلاعات به بیمار و دیگر اعضای خانواده زمینه مراقبت از بیمار را فراهم نماید.

پرستاری که جهت مراقبت از بیمار کرونایی به منزل استخدام می‌شود بایستی اطلاعات کاملی در مورد وضعیت بیمار کسب نماید.

در صورتی که بیمار کرونایی دارای بیماری زمینه ای خاصی مانند دیابت، ناراحتی‌های قلبی و ریوی می‌باشد از این مسئله مطلع گردیده و با راهنمایی پزشک در کنار درمان کرونا نسبت به کنترل بیماری اقدامات لازم را انجام دهد.

شرایط فرستادن پرستار کرونا در منزل وی را موظف می‌کند که نظارت کاملی بر مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک را داشته باشد‌.

ضمن اینکه پرستار مربوطه آموزش لازم جهت تزریق سرم را داشته و نسبت به داروهای تجویز شده از لحاظ مقدار دوز تزریقی در سرم، زمان تزریق و دیگر موارد اطلاعات دقیق را کسب نموده و اجرا کند.

مراقبت‌های مهم

پرستار استخدام شده برای مراقبت از بیمار کرونایی بایستی اطلاعات کامل از محل نگهداری بیمار داشته و نسبت به مسائلی مانند وضعیت محل، شرایطی مانند نور، جریان هوا،  پاکیزگی و دیگر موارد را بررسی نموده و در صورت احتیاج به تغییر آن‌ها را انجام دهد.

پرستار بیمار کرونایی ضمن این که از وضعیت خاص این بیماری اطلاع دارد بایستی اطلاعات لازم را در اختیار دیگر اعضای خانواده رسانده و نسبت به همکاری و کمک گرفتن از انها برای مراقبت از بیمار اقدام نماید.

از وظایف دیگر پرستار کرونایی اطلاع کامل از وضعیت تمیزی و ضد عفونی بودن ملزومات مورد احتیاج بیمار مانند ظروف، البسه، ملحفه و دیگر چیزها می‌باشد که بایستی به صورت دقیق و کاملا بهداشتی این فرایند‌ها صورت پذیرد.

شرایط ارسال پرستار کرونا در منزل و روند استخدامی

پرستار استخدامی‌جهت مراقبت از بیمار کرونایی به دو صورت می‌تواند در خدمت بیمار باشد و خدمات مورد لزوم را ارائه دهد.

خدمات پرستاری نیمه وقت

در این گونه از خدمات رسانی پرستار در ساعات معین جهت انجام کارها و خدمات پزشکی مانتد تزریق سرم و تجویز دارو به منزل مراجعه و بعد از انجام امور مربوط به بیمار محل نگهداری بیمار را ترک می‌کند.

اینگونه مراقبت می‌تواند توسط پرستارهایی که در مراکز درمانی فعالیت می‌کنند و اطلاعات کاملی در مورد این بیماری دارند نیز صورت پذیرد. البته ذکر این نکته ضروری است که ارائه این خدمات بایستی در ساعات غیر کاری پرستار باشد.

پرستار مراقب بیمار کرونایی به صورت تمام وقت

شرایط فرستادن پرستار کرونا در منزل به صورت تمام وقت هم ممکن است. معمولا در چنین شرایطی پرستار خصوصی بوده و به صورت تمام وقت در خدمت بیمار می‌باشد. این پرستارها بیشتر برای بیمارانی که از قبل مشکل و یا بیماری زمینه ای داشته لازم می‌باشد.

معمولا پرستارهای تمام وقت از طریق مؤسسات خصوصی استخدام شده و در طول خدمت رسانی فقط برای انجام کارهای ضروری و شخصی محل خدمت را ترک می‌کنند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی شرایط اعزام پرستار کرونا در منزل پرداختیم. کلام پایانی این که به علت وضعیت خاص بیماری و مراقبت‌های خاصی که در پرستاری از این بیماران مدنظر می‌باشد بهتر است اطرافیان و خانواده بیمار نیز همکاری‌های لازم در این زمینه را فراهم کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان