زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار سالمند, مقالات

اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

افراد سالمند به علت ناتوانی جسمی و ضعف بدن احتیاج به مراقبت های ویژه دارند. خصوصا اگر از بیماری خاصی رنج می برند. حتما این مراقبت بایستی زیر نظر پزشک متخصص و با حضور پرستار بیمار آموزش دیده در این امر باشد. اما مراقبت از سالمندان اگر به صورت اصولی صورت نگیرد احتمال این که اشتباهاتی در امر مراقبت صورت گیرد. در ادامه و در مقاله پیش رو از وب سایت زندگی برتر اکسین در مورد اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان توضیحاتی خواهیم داد.

اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

در مورد نگهداری از سالمندان هر شخصی حتی پرستار مخصوص هم ممکن است دچار اشتباه شود. به هیچ وجه نمی توان همه کارها را بدون کوچک ترین نقصی انجام داد. اما این نکته را یادآور می کنیم که برخی از اشتباهات غیرقابل جبران می باشد. بنابراین لازم است برای نگهداری و مواظبت بهتر از سالمندان موارد زیر حتما رعایت گردد. این موارد عبارت است از:

تاخیر در حضور مراقب و پرستار در کنار سالمند

این مشکل همیشگی نبوده و ممکن است هرازگاهی رخ دهد. این امکان وجود دارد که پرستار سالمند بخاطر مشکل پیش بینی نشده ای دیرتر به محل خدمت خود برسد. بهتر است اگر این تاخیر قابل میش بینی می باشد قبلا به اطلاع خانواده سالمند برسد. ذکر این نکته ضروری است که بخاطر حساسیت و اهمیت مراقبت از سالمند بهتر است این تاخیرها به حداقل برسد. توجه داشته باشید که اگر این تاخیرها سریالی و زیاد شود کنترل اوضاع از دست خارج شده و این مسئله نشکل ساز خواهد شد. بنابراین در صورت بوجود آمدن این مشکل و تکرار در تاخیر بهتراست این موضوع را به صورت جدی با پرستار و یا مؤسسه ای که این وظیفه را برعهده دارد در میان گذاشته که درصورت اثر نداشتن به فکر تعویض پرستار سالمند باشید.

مطالعه کنید
بیماری قلبی چه تاثیراتی بر سایر قسمت های بدن می گذارد؟

بی نظمی در انجام کارها و مسئولیت پرستار مراقب

یکی دیگر از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان بی نظمی در کار پرستار مراقب می باشد. وقت شناسی پرستار مراقب برای کارهای سالمند مانند رسیدگی به وضعیت بهداشتی، حمام کردن، تعویض البسه، تغذیه به موقع و مصرف داروها مهم است. این اشتباهات برای فرد سالمند خصوصا اگر دارای بیماری خاصی باشد حتما مشکل ساز خواهد شد. گاهی ممکن است با فراموشی یک وعده دارو اتفاق ناخوشایند و جبران ناپذیری برای سالمند بوجود بیاید. بنابراین بهتر است دقت کنیم تا این اشتباهات از سوی پرستار یا مراقب سالمند اتفاق نیافتد. چرا که بروز این اشتباهات هر چند جزئی خطرات جدی را متوجه سالمند خواهد کرد. در صورتی که این اشتباهات رخ داد اگر با تذکر این مشکل حل نگردید حتما نسبت به تعویض پرستار و مراقب اقدام نمائید.

 

بداخلاقی و بی حوصلگی از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

یکی از اشتباهاتی که امکان دارد از سوی مراقب یا پرستار رخ دهد بی حوصلگی و بد اخلاقی است. این رفتار به مرور زمان موجب کاهش کیفی زندگی سالمند خواهد شد. اولین نکته یک پرستارسالمند خوب، اخلاق خوب و صبر در مقابل رفتار سالمند می باشد. چرا که یک فرد سالمند به راحتی تحمل یک فرد جوان را ندارد. بنابراین بهترین راهکار این است که هر چند وقت یک بار در خلوت اطلاعاتی از وضعیت فرد سالمند و رفتار مراقب از وی پرسیده شود. گاهی یک فرد سالمند در این مورد سکوت می کند و از ترس بدتر شدن وضعیت چیزی نمی گوید. اما بایستی به فرد سالمند این نکته را یادآوری کرد که دارای حقوقی می باشد. بنابراین در صورت امکان با حضور ناگهانی می توانید نسبت به کار پرستار و مراقب دقت عمل بیشتری داشته باشید.

مطالعه کنید
چرخه های قاعدگی چه تاثیراتی بر روی پوست می گذارد؟

عدم مراقبت های روانی از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

نظارت بر رفتار روانی سالمند از وظایف پرستار سالمند در منزل است. همانگونه که رسیدگی و مراقبت جسمانی مهم می باشد مراقبت های روانی نیز دارای اهمیت بوده و بروز اشتباه در این زمینه باعث بوجود آمدن مشکلاتی خواهد شد‌. از اشتباهات اساسی در این مورد می توان به داد و فریاد و پرخاشگری نسبت به سالمند اشاره داشت. این کار می تواند تاثیر منفی داشته باشد. یک فرد سالمند به دلایلی چون تغییرات جسمی و ناتوانی و وابسته شدن در امور روزانه به دیگران بیش از سایرین در معرض افسردکی قرار خواهند گرفت. از این رو مراقبت از سالمند در این زمینه نیز مهم می باشد. پرستار مراقب بایستی با صبر و تحمل نسبت به برخی رفتارهای فرد سالمند حتی پرخاشگری با ابراز محبت در این مورد به سالمند کمک کند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت زندگی برتر اکسین ما به بررسی اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان پرداختیم. اما نکته پایانی این که در مورد رفتار پرستار مراقب سالمند خانواده ها بایستی حساسیت به خرج داده و اوضاع را تحت کنترل داشته باشند. در صورت برخورد نامناسب از سوی پرستار مراقب بهتر است نسبت به تعویض پرستار اقدام گردد.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند