اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

استخدام.پرستار.سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

استخدام پرستار سالمند در منزل یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید برای نگهداری از سالمند خود انجام دهید. اما همان‌قدر که این اقدام می‌تواند مثبت و کمک‌کننده باشد، اگر پرستار نامناسبی را استخدام کنید، می‌تواند در روح و روان سالمند و همچنین وضعیت جسمانی وی تاثیر منفی بگذارد. اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان در میان پرستاران ناواردی‌ که هیچ تخصص و مهارتی در کار خود ندارند، امری کم‌اهمیت است، اما همین اشتباهات درصورت انجام می‌توانند تاثیرات جبران‌ناپذیری را بر کیفیت زندگی افراد بگذارند. استخدام اصولی و دقیق پرستار می‌تواند از بسیاری از این موارد جلوگیری کند و خیال شما را از بابت سلامت روحی و جسمی سالمند راحت کند.

اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان را بشناسید

همه انسان‌ها دچار اشتباه می‌شوند، اما برخی اشتباهات رایجی که پرستاران سالمند انجام می‌دهند، از روی سهل‌انگاری و بی‌توجهی ایشان است. درهرصورت هرگونه اشتباهی در فرآیند نگهداری از سالمند ممکن است به آسیب روحی و جسمی وی منجر شود و آثار غیرقابل جبرانی را برجای بگذارد. به‌عنوان شایع‌ترین اشتباهات در نگهداری از سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در انجام امور سالمند افراط نداشته باشید
  2. تاخیر در حضور کنار سالمند و مراقبت از او
  3. بی‌نظمی و نداشتن حس مسئولیت‌پذیری در نگهداری از سالمند
  4. بی‌توجهی به شرایط روحی سالمند
  5. بداخلاقی و بی‌حوصلگی در ارتباط با سالمند
  6. همانند کودکان با سالمند رفتار کردن

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این فهرست می‌پردازیم.

اشتباهات.رایج.پرستار.سالمند
اگر نگهداری از سالمند را بر عهده دارید حداکثر استقلال را به او بدهید.

توجه کنید که بسیاری از این اشتباهات نه از روی سهل‌انگاری و کوتاهی در انجام وظیفه، بلکه حتی از روی دلسوزی بیش از حد هستند. پرستار سالمند باید بداند که حد و حدود وظایفش کجاست و برطبق آن از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان جلوگیری کند.

1. در انجام امور سالمند افراط نداشته باشید

برخی افراد و خصوصا برخی پرستاران به‌ظاهر وظیفه‌شناس و دلسوز عادت دارند در مراقبت از سالمند، همه کارها را خودشان به دوش بکشند و نگذارند سالمند حتی دست به سیاه و سفید بزند! این کار باعث می‌شود نه تنها سالمند از لحاظ روانی احساس نداشتن استقلال و ناتوانی کند؛ بلکه با این کار توان جسمانی سالمند نیز تحلیل می‌رود و بعد از مدتی واقعا مغز و بدن همکاری نمی‌کنند تا فرد کارهای ساده روزمره خود را نیز انجام دهد‌.

اگر خودتان مراقبت از سالمندتان را برعهده گرفته‌اید و یا از پرستاری متخصص برای این اقدام کمک می‌گیرید، حتما سعی کنید حداکثر استقلال سالمند را در انجام کارهای روزانه به‌کار بگیرید. در حد توان سالمند از او کار جسمانی و فعالیت ذهنی بخواهید و با این کار بر استقلال و احساس مفید بودن سالمند بیفزایید. در بسیاری از کارهای روزمره می‌توانید تنها از دور ناظر عملکرد سالمند باشید و در نهایت اگر نیاز به کمک داشتند، به ایشان کمک رسانید.

2. تاخیر در حضور کنار سالمند و مراقبت از او

 تاخیر در حضور پرستار کنار سالمند و مراقبت از او، مشکلی رایج و طبیعی است که ممکن است به‌ندرت پیش بیاید. البته که این اشتباه ممکن است بسیار خطرآفرین باشد؛ اما معمولا دیربه‌دیر اتفاق می‌افتد و در مواردی رخ می‌دهد که پرستار با اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی مواجه بوده. اما اگر احساس کردید که این اتفاق مکررا پیش آمده و به عادت پرستار سالمند تبدیل شده است، بهتر است با او جدا صحبت نمایید و اگر نتیجه نداد، این مشکل را با مرکز ارائه خدمات پرستاری در میان بگذارید. چراکه ممکن است در همین فاصله که پرستار تاخیر می‌کند، اتفاقات ناگواری پیش بیاید و اوضاع را بدتر از قبل کند.

3. بی‌نظمی و نداشتن حس مسئولیت‌پذیری در نگهداری از سالمند

در نگهداری از برخی سالمندان دارای شرایط خاص، حتی یکبار تاخیر در مصرف دارو نیز می‌تواند خطرآفرین و مشکل‌ساز باشد. گاهی یک بی‌دقتی کوچک در نگهداری از سالمند باعث عواقب جبران‌ناپذیری می‌شود. پرستاری که برای نگهداری از سالمند خود استخدام می‌کنید، باید حدالامکان از بروز هرگونه بی‌نظمی در روند نگهداری از سالمند جلوگیری کند و تمام برنامه‌های منظم استحمام، دارو و درمان، تعویض لباس، کوتاهی مو و اقدامات روزانه سالمند را به‌موقع انجام دهد.

4. بی‌توجهی به شرایط روحی سالمند

اشتباه بسیاری از ما این است که مشکلات جسمی را ده‌ها برابر مهمتر و حساس‌تر از مشکلات روحی می‌دانیم و به چشم یک ربات با سالمندان و کودکان و دیگر گروه‌های حساس رفتار می‌کنیم. اما واقعیت این است که روحیه افراد و خصوصا سالمندان نه تنها خود دارای اهمیت بالایی است، بلکه در وضعیت جسمانی ایشان نیز تاثیر زیادی می‌گذارد. بی‌توجهی به شرایط روحی سالمند از اشتباهات رایج پرستاران غیرحرفه‌ای و بی‌تجربه است.

بی‌توجهی.به.شرایط.روحی.سالمند
اشتباه بسیاری از ما این است که مشکلات جسمی را ده‌ها برابر مهمتر از مشکلات روحی می‌دانیم.

پرستار سالمند باید مهارت برقراری ارتباط موثر با افراد مسن را در خود تقویت کند و با ایجاد گفتگوهای موثر، سرگرمی‌های روزانه مفید و کارآمد و همچنین ترغیب سالمند برای برقراری ارتباط، از بروز افسردگی، آلزایمر، اضطراب و انزواطلبی جلوگیری به عمل آورد. توجه داشته باشید که کوچکترین ناراحتی و خشمی در رفتار پرستار، احساس گناه سالمند را بیشتر می‌کند و بر روحیه وی تاثیر منفی می‌گذارد. پرستار باید رفتار مناسبی داشته باشد؛ به‌طوری‌که حتی اگر سالمند به‌دلیل شرایط خاص روحی و جسمی خود بدرفتاری کرد، او با محبت و عشق به او خدمت‌رسانی کند.

5. بداخلاقی و بی‌حوصلگی در ارتباط با سالمند

بداخلاقی و بی‌حوصلگی پرستار به‌طور مستقیم و غیرمستقیم کیفیت زندگی سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پرستار سالمند باید با محافظت از روح و روان خویش، صبر و تحمل خود را افزایش دهد و در برابر شرایط ناملایم زندگی سالمند، پرانرژی و صبور باشد. بهتر است هرازگاهی سالمند را در جایی به دور از پرستار و خانواده ببرید و از او بپرسید که شرایط اخلاقی پرستار چگونه است؟ آیا او از خدمات پرستاری رضایت کافی را دارد؟

البته توجه کنید که ممکن است سالمند از ترس بدتر شدن اوضاع، اطلاعات درستی را به شما ندهد و رفتار پرستار را توجیه کند. پس قبل از وقوع این اتفاق، به او بگویید که همه این مسائل از حقوق او هستند و گفتن‌شأن قطعا به بهتر شدن اوضاع کمک خواهد کرد‌. اگر می‌بینید از این راه اطلاعات کافی به‌دست نمی‌آورید، کافیست یکبار سرزده وارد خانه شوید و رفتار پرستار را از نزدیک و به‌طور مستقیم زیر نظر بگیرید.

6. همانند کودکان با سالمند رفتار کردن

شاید ناتوانی سالمندان در بعضی حرکات باعث شود ایشان اشتراکات زیادی با کودکان داشته باشند اما این شباهت نباید در رفتار شما تاثیری بگذارد و به‌هیچ عنوان نباید با سالمندان مثل کودکان رفتار کنید. استقلال ایشان را در انجام اموری که توان انجامشان را دارند، سلب نکنید و همواره احترامشان را حفظ نمایید. مهمترین نکته در ارتباط با سالمندان رعایت همین خط قرمز احترام است. سعی کنید در هنگام صحبت با سالمند، مهارت شنیدن فعال را به کار بگیرید و با تکان دادن سر و تایید و همراهی ایشان، نشان دهید که درکشان می‌کنید و تجربیاتشان برایتان مهم و جالب است.

استخدام پرستار سالمند در منزل

استخدام پرستار سالمند حرفه‌ای و باتجربه که به‌خوبی نیازهای سالمندان را بشناسد و بتواند پاسخ مناسبی به آن‌ها بدهد، کار چندان ساده‌ای نیست. در اولین قدم باید مرکز معتبری را پیدا کنید که بتواند نیروهای‌متخصص و باتجربه را اعزام کند. همچنین داشتن مجوز رسمی و فعالیت مرکز تحت نظارت وزارت بهداشت، از ویژگی‌های مهمی است که به ارائه بهترین خدمات کمک می‌کند. برای استخدام پرستار سالمند در منزل با خدمات باکیفیت و حرفه‌ای تنها کافیست با کارشناسان مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر تماس حاصل فرمایید و از امکان مشاوره رایگان با متخصصان مجموعه بهره‌مند شوید.


سوالات متداول

پرخطرترین اشتباه رایج در نگهداری از سالمندان چیست؟

تاخیر در حضور کنار سالمند و بی‌نظمی در مصرف داروها، از پرخطرترین اشتباهات رایج پرستاران سالمند است.

درصورت تکرار اشتباهات پرستار سالمند چه کار می‌توان کرد؟

در صورت مشاهده مکرر اشتباهاتی مثل تاخیر در حضور کنار سالمند، ابتدا با پرستار صحبت کنید و سپس مسئله را با مجموعه ارائه خدمات پرستاری در میان بگذارید.

چگونه می‌توان از بروز اشتباهات رایج و پرخطر پرستار جلوگیری کرد؟

برخی اشتباهات به‌طور ناگهانی پیش می‌آیند و قابل پیشگیری نيستند. اما با استخدام پرستار از مرکزی معتبر،  و همچنین بررسی عملکرد وی به‌طور منظم می‌توانید از کیفیت کار اطمینان حاصل کنید.

چگونه پرستار سالمند مطمئن استخدام کنیم؟

اولین قدم باید مرکز معتبری را پیدا کنید که بتواند نیروهای‌متخصص و باتجربه را اعزام کند. همچنین داشتن مجوز رسمی و فعالیت مرکز تحت نظارت وزارت بهداشت، از ویژگی‌های مهمی است که به ارائه بهترین خدمات کمک می‌کند.

چگونه در انجام امور سالمند افراط نداشته باشیم؟

اگر خودتان مراقبت از سالمندتان را برعهده گرفته‌اید و یا از پرستاری متخصص برای این اقدام کمک می‌گیرید، حتما سعی کنید حداکثر استقلال سالمند را در انجام کارهای روزانه به‌کار بگیرید تا حتی از بیماری‌های روحی سالمند جلوگیری کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.