اصلاح شناختی و خاطره درمانی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دانشمندان هنوز در حال مبارزه برای یافتن درمانی برای زوال عقل هستند. به طرز ناامیدکننده ای، راهی برای معکوس کردن آسیب مغزی ناشی از آن هنوز مبهم باقی مانده است. با این حال، راه هایی برای بهبود عملکرد و رفاه وجود دارد. تکنیک‌های درمانی تخصصی توسعه داده شده‌اند که ممکن است به باز کردن قفل خاطرات، بهبود عملکرد و افزایش رفاه در افراد مبتلا به زوال عقل کمک کند. اصلاح شناختی و خاطره درمانی که در این نوشته از وب سایت زندگی برتر بررسی شده است یکی از این روش های درمانی می باشد.

درمان شناختی اصلاحی چیست؟

اصلاح شناختی نوعی توانبخشی است. درمانگران آموزش دیده از فرد حمایت می کنند تا تعدادی تمرین را انجام دهد که برای بهبود توجه، حافظه، ارتباطات و عملکرد موثر است. آنها می توانند به مدیریت فعالیت های روزانه برای افراد مبتلا به زوال عقل زودرس با هدف بهبود استقلال و کیفیت زندگی کمک کنند.

کاردرمانگران یا فیزیوتراپیست ها درمان را اغلب در آسایش فرد مبتلا به زوال عقل در خانه خود انجام می دهند. جلسات بر اساس توانایی ها و نیازهای آنها تنظیم می شود و بر روی نقاط قوت موجود آنها ایجاد می شود و اهدافی را که شخصاً می خواهند به آنها برسند تعیین می کنند.

توانبخشی اصلاح شناختی و خاطره درمانی می تواند بخش ارزشمندی از مراقبت و حمایت خانگی باشد که به افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند ارائه می شود. اهداف به چالش های خاصی که فرد با آن مواجه است بستگی دارد. درمانگر و فرد، اهدافی را انتخاب می کنند و برای رسیدن به این اهداف با هم کار می کنند. مهم است که هنگام تعیین اهداف واقع بین باشید، زیرا شکست می تواند افسرده کننده و بی انگیزه باشد. بسته به سطح عملکرد و مرحله زوال عقل، اهداف می تواند شامل مسواک زدن دندان ها، استفاده از تلفن همراه، تنظیم مایکروویو یا گرفتن پول از عابربانک باشد.

تحقیق خاطره پردازی شناختی

یک مطالعه گسترده که به اثرات توانبخشی شناختی هدف‌محور برای افراد مبتلا به زوال عقل زودرس می‌پردازد، در اوایل مارس ۲۰۱۹ منتشر شد که نتایج بسیار امیدوارکننده‌ای داشت. نویسندگان گفتند:

اصلاح شناختی و خاطره درمانی از نظر بالینی در توانمند ساختن افراد مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه برای بهبود عملکرد روزمره خود در رابطه با اهداف فردی که در جلسه درمانی مورد هدف قرار گرفته اند، مؤثر است.

خاطره درمانی چیست؟

خاطره درمانی فرآیندی برای تشویق به خاطره و حافظه است. فراموشی یکی از ویژگی های کلیدی زوال عقل است. با این حال، در مراحل اولیه بیماری، معمولاً بیش از یادآوری خاطرات گذشته بر حافظه کوتاه مدت تأثیر می گذارد. اغلب یک فرد می تواند وقایع دوران کودکی را به خاطر بیاورد، به خصوص اگر عکس ها، عطرها یا موسیقی حافظه او را تحریک کند. خاطره درمانی یادآوری و بیان تجربیات گذشته را تقویت می کند و اغلب از محرک هایی برای کمک به باز کردن خاطرات استفاده می کند.

گفتن داستان و به اشتراک گذاشتن تجربیات می تواند خلق و خوی را بهبود بخشد و عزت نفس را افزایش دهد. برای کسی که با فراموشی دست و پنجه نرم می کند، فرصتی برای کشف حافظه خود می تواند اعتماد به نفس را تقویت کند. ثابت شده است که مکالمه مغز را تحریک می کند زیرا به ترکیب پیچیده ای از مهارت ها نیاز دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گفتگوی چهره به چهره می تواند عملکرد شناختی افراد مسن را بهبود بخشد. خاطره درمانی را می توان به صورت تک به تک یا به عنوان بخشی از یک جلسه گروهی انجام داد. گروه درمانی می تواند به ویژه مفید باشد، زیرا تعامل اجتماعی را تقویت می کند و می تواند تنهایی و انزوا را کاهش دهد، که متاسفانه در افراد مبتلا به زوال عقل بسیار رایج است.

حمایت از عزیزان با کمک مراقب

اصلاح شناختی و خاطره درمانی در کنار استخدام پرستار در منزل می تواند به مدیریت شرایط خصوصا برای سالمندان کمک کننده باشد. هنگامی که فردی که از او مراقبت می کنید، مبتلا به زوال عقل تشخیص داده می شود، چالش ها می توانند طاقت فرسا به نظر برسند. زوال عقل یک وضعیت پیشرونده است که با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلاتی در کاهش حافظه، فکر و ارتباطات که در نهایت در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند. با این حال، برنامه‌های درمانی و تمرین‌هایی وجود دارند که ممکن است به کاهش روند زوال، بهبود عملکرد و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کمک کنند.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر به بررسی اصلاح شناختی و خاطره درمانی پرداختیم. برای راهنمایی و ارجاع به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، شما همچنین می توانید از برخی از تکنیک ها برای کمک به حمایت از عزیز خود استفاده کنید. مراقبان حرفه ای در خانه همچنین می توانند از روش های کاردرمانی به عنوان بخشی از مراقبت روزانه خود استفاده کنند تا فرد مبتلا به زوال عقل بتواند استقلال بالاتر، کرامت بیشتر و کیفیت زندگی بهتر را حفظ کند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.