با 9 فایده روغن نارگیل برای سلامتی آشنا شوید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

روغن نارگیل Coconut Oil یک روغن پخت و پز است که به طور فزاینده ای محبوب است. بسیاری از مردم آن را به خاطر مزایای سلامتی آن، از جمله خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، بهبود سلامت پوست و دهان و کاهش وزن می ستایند.

در اینجا 10 فایده روغن زیتون برای سلامتی بیان شده است که می توان با درک این فواید از این روغن گیاهی شگفت انگیز در رژیم غذایی خود استفاده نمایید

1.خاصیت چربی سوزی روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع غنی از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) است که این ماده نوعی چربی اشباع شده است. به طور کلی چربی های اشباع شده به سه زیر گروه تقسیم می شوند که هر کدام اثرات متفاوتی در بدن شما دارند.

زنجیر بلند
زنجیره متوسط
زنجیره کوتاه

دانشمندان در حال مطالعه تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) هستند. به دلیل مزایای سلامتی این نوع از چربی ها دانشمندان تحقیقات زیادی را بر روی روغن نارگیل انجام داده اند.

مزایای روغن نارگیل
روغن نارگیل منبع غنی از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) است.

به عنوان مثال، برخی شواهد نشان می دهد که مصرف MCT ممکن است تعداد کالری هایی را که بدن  می سوزاند افزایش دهد و این پدیده ممکن است به روند کاهش وزن کمک کند.

از آنجایی که چربی های موجود در روغن نارگیل 65٪  با زنجیره متوسط هستند ، ممکن است خواص چربی سوزی مشابه روغن اشباع شده خالص را داشته باشد. با این حال، در حال حاضر شواهد دقیقی وجود ندارد که اظهار کند خوردن روغن نارگیل به خودی خود تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانید را افزایش می‌دهد.

در واقع، مطالعات در مورد پتانسیل کاهش وزن چربی اشباع حتی در هنگام تفسیر نتایج به احتیاط نیاز دارد زیرا مطالعات بزرگتر و با کیفیت بالاتری هنوز مورد نیاز است .

در حالی که چربی های اشباع ممکن است میزان کالری سوزی افراد را افزایش دهند، به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل کالری بسیار بالایی دارد و اگر آن را در مقادیر زیاد مصرف کنید به راحتی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

2. روغن نارگیل به عنوان منبع سریع انرژی

چربی های اشباع موجود در روغن نارگیل منبع سریع انرژی را فراهم می کند. هنگامی که  تری گلیسیریدهای زنجیره بلند (LCT)  خورده می شود، مولکول های چربی از طریق خون به بافت هایی که به آنها نیاز دارند، مانند بافت ماهیچه ای یا چربی منتقل می شود.

از سوی دیگر، چربی های اشباع مستقیماً به کبد می روند و به همان روشی که کربوهیدرات ها استفاده می گردند ،به منبع انرژی سریع تبدیل می شوند.

در واقع، چربی های اشباع برای مدت طولانی است که در محصولات تغذیه ورزشی برای ورزشکارانی که به منبعی از انرژی با جذب سریع نیاز دارند ، استفاده می شود .

3. اثرات ضد میکروبی روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل محتوای بالای اسید های چرب اشباع به ویژه اسید لوریک دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است.اسید لوریک یک اسید چرب است که حدود 50 درصد از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده ممکن است اثرات ضد میکروبی در برابر میکروارگانیسم های ایجاد کننده بیماری داشته باشد. از مهم ترین این میکروارگانیسم ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استافیلوکوکوس اورئوس
استرپتوکوک موتانس
استرپتوکوک پیوژنز
اشریشیا کلی
هلیکوباکتر پیلوری

مطالعات نشان می دهد که اسید لوریک ممکن است به عنوان یک عامل باکتریواستاتیک عمل کند. اسید لوریک ماده ای است که از تکثیر باکتری های مضر بدون از بین بردن باکتری های مفید بدن ، جلوگیری می کند.

همچنین ممکن است به عنوان یک عامل باکتری‌کشی عمل کند که برخی از باکتری‌ها را از بین می‌برد. علاوه بر این، ممکن است از رشد میکروارگانیسم هایی که برای گیاهان مضر هستند نیز جلوگیری کند.

4. خاصیت سیر کنندگی روغن نارگیل

یکی از ویژگی های جالب اسید های چرب اشباع این است که ممکن است به کاهش خوردن میزان غذا کمک کنند. این کار ممکن است به نحوه تجزیه این روغن در بدن مرتبط باشد. بخشی از اسیدهای چرب اشباع در فرآیندی تجزیه می شوند که مولکول هایی به نام کتون تولید می کند.

کتون ها با اثر مستقیم بر پیام رسان های شیمیایی مغز یا تغییر سطح هورمون های گرسنگی مانند گرلین، اشتها را کاهش می دهند.  احتمالا به کلمه کتون در زمینه رژیم های کتوژنیک که این روزها بسیار محبوب هستند آشنا باشید.

افرادی که رژیم کتو دارند کربوهیدرات زیادی نمی خورند، اما اغلب چربی زیادی می خورند. به همین دلیل، بدن آنها تمایل دارد از کتون ها برای سوخت استفاده کند.

پیشنهاد مقاله: 4 اصل درباره ی ورزش و سلامتی

با این حال، اگرچه روغن نارگیل یکی از غنی ترین منابع طبیعی اسیدهای چرب اشباع  است، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه روغن نارگیل به خودی خود اشتها را بیش از سایر روغن ها کاهش می دهد وجود ندارد.

5. خاصیت ضد تشنج روغن نارگیل

بسیاری از افراد مدت‌هاست که از رژیم‌های کتو، که دارای کربوهیدرات بسیار کم و چربی بالایی است، برای درمان اختلالات مختلف از جمله مقاومت دارویی استفاده می‌کنند. این روغن می تواند باعث کاهش تشنج در بیماران گردد.

اثرات روغن نارگیل
روغن نارگیل همچنین می تواند از آسیب به مو محافظت کند.

7. اثرات روغن نارگیل بر سلامت مو

روغن نارگیل همچنین می تواند از آسیب به مو محافظت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که از آنجایی که روغن نارگیل عمیقاً به تارهای مو نفوذ می کند، آنها را انعطاف پذیرتر می کند و قدرت آنها را افزایش می دهد تا از شکستن آنها تحت فشار و کشش جلوگیری می کند.

به طور مشابه، مطالعه دیگری نشان داد که روغن نارگیل تارهای مو را تغذیه می کند و شکستگی را کاهش می دهد که باعث تقویت بیشتر مو می شود.

8. بهبود سلامت دهان با روغن نارگیل

شواهد نشان می دهد که استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهانشویه شیوه ای مقرون به صرفه برای ارتقا بهداشت دهان است.

روش انجام این کار شامل چرخاندن روغن نارگیل در دهان مانند دهان شویه است. انجام این کار به مدت پنج دقیقه غلظت و تعداد باکتری‌های مضر در دهان را در مقایسه با یک دهان‌شویه معمولی بیشتر کاهش می دهد.

تصور می شود که این امر به دلیل خواص ضد باکتریایی اسید لوریک باشد. علاوه بر این، اسید لوریک موجود در روغن نارگیل با بزاق واکنش نشان می‌دهد و ماده‌ای شبیه صابون ایجاد می‌کند که از ایجاد پوسیدگی دندان ها جلوگیری می‌کند و به کاهش تجمع پلاک دندانی و التهاب لثه کمک می‌کند.

با این حال، مطالعات اشاره می‌کنند که شواهد محدودی در مورد این موضوع وجود دارد و روغن نارگیل جایگزین درمان های دندان‌پزشکی نمی‌شود. تحقیقات بیشتری در مورد اثرات روغن نارگیل بر سلامت دندان مورد نیاز است.

9.  کاهش علائم بیماری آلزایمر با روغن نارگیل

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است. این وضعیت توانایی مغز را برای استفاده از گلوکز برای انرژی کاهش می دهد. با این حال، محققان بر این باورند که کتون ها می توانند با ارائه یک منبع انرژی جایگزین برای سلول های مغز، علائم اولیه بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط ​​را خنثی کنند.

به همین دلیل، غذاهای  حاوی روغن نارگیل برای نقش بالقوه آنها در مدیریت بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار گرفته است با این حال، برای اثبات این موضوع مطالعات بزرگتر در انسان مورد نیاز است.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان