انتخاب پرستار کودک

انتخاب پرستار کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از موارد سخت، انتخاب پرستار کودک است که، باید با دقت زیادی انجام شود. استخدام پرستار کودک با تجربه، همیشه یکی از چالش‌های افرادی است که نیاز به پرستار دارند. پرستار کودک در منزل می‌تواند از کودک، نگهداری و مراقبت کند تا والدین به کارهای شخصی و مشغله‌های کاری خود بپردازند.

ویژگی‌های پرستار کودک در منزل، شامل: مهربانی، خلاقیت، صبر و حوصله و ارتباط‌گیری است که، برای اینکه  بتوانید بهترین استخدام پرستار کودک با تجربه را داشته باشید، نیاز است که درباره تربیت کودک و وظایف پرستار اطلاعات کافی داشته باشید. تا انتهای متن همراه ما باشید تا با مهارت‌ها و ویژگی‌های اساسی پرستار کودک، بیشتر آشنا شوید.

چرا به پرستار کودک در منزل احتیاج داریم؟

بسیاری از خانواده‌ها به خصوص زوج‌های جوان که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، مشغله‌های کاری و فکری زیادی دارند. از طرفی هم به تربیت کودک خود اهمیت می‌دهند. این افراد، زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از کودک خود را ندارند و از این‌رو به فکر انتخاب پرستار کودک خواهند بود.

در برخی از موارد هم خانواده، برای اینکه راحت‌تر بتواند از کودک نگهداری کند، از مادریار بهره‌مند می‌شود. مادریار، فردی است که در نگهداری کودک و انجام کارهای خانه به مادر کمک می‌کند.

دقت کنید که شرایط استخدام پرستار بچه با تجربه، به صورت تمام وقت و نیمه وقت فراهم است و می‌توان با توجه به نیازها و اولویت‌های خود، بهترین گزینه را انتخاب کرد. تنها موردی که باید هنگام انتخاب پرستار کودک بدانید این است که، با ویژگی‌های پرستار کودک در منزل آشنا باشید تا علاوه بر نگهداری کودک، روش‌های تربیتی مناسب برای وی هم، انتخاب کنید.

اما سوالی که پرسیده می‌شود این است که چرا باید پرستار در منزل استخدام کرد؟

با توجه به نظریه روانشناس‌ها و پزشک‌های متخصص، بهتر است که کودک در محیط خانه مراقبت شود. زیرا خانه همیشه احساس امنیت را القا می‌کند و کودک آشنایی بیشتری نسبت به فضای خانه دارد.

هنگا‌می که این فرایند زمانی تمدید شود (مانند رفتن به محل کار)، می‌تواند حتی سخت‌تر نیز باشد. بخشی از آن سختی به خاطر این واقعیت است که، بسیاری از والدین، دیگر داستان‌هایی در مورد فریادهای فرزندشان هنگامی که آنها را ترک می‌کرده‌اند، شنیده‌اند. حتی اگر پرستار کودک به شما اطمينان ‌دهد که اين امر بهبود خواهد یافت، اما بسياری از ما، نگران این هستیم که برای اعتماد بين فرزندانمان و خودمان چه اتفاقی مي‌افتد.

چه می‌توان کرد؟ در اینجا قصد داریم به مراحلی که والدین می‌توانند برای کمک به انتقال فرزند خود به یک انتخاب پرستار کودک برای دوره طولانی مدت، از آن استفاده کنند، ارائه دهیم. ممکن است این پیشنهادات برای همه کار نکند، به ویژه اگر کودک در معرض اضطراب جدایی جدی قرار بگیرد. در آن زمان، هر خانواده، با در نظر گرفتن نیازهای خود و فرزندش باید تصمیم بگیرد که کدام روش برای آنها مناسب است.

در این مراحل فرض شده که شما انتخاب پرستار کودک در منزل دارید یا از یک مهد کودک استفاده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد تا بعد از چند هفته فرزندتان به ماندن در کنار پرستار کودک عادت کند. اما متاسفانه همه مراکز مراقبتی این امکان را ندارند. اگر فرزندی دارید که با جدایی مبارزه می‌کند، بهتر است به دنبال مراکزی باشید که این امکان را به شما می‌دهد.

مرحله اول: تقسیم کارها با انتخاب پرستار کودک

یکی از مهمترین اقدامات برای ایجاد راحتی کودک شما این است که اطمینان حاصل شود، تماس بین پرستار کودک، شما و فرزندتان وجود دارد. همزمان که انتخاب پرستار کودک در زندگی فرزند شما پایدار می‌شود، احتمال بیشتری وجود دارد که زمانی که شما در اطراف آن نیستید، فرزندتان با او احساس راحتی داشته باشد. البته، این زمان برای کودکان متفاوت است، بنابراین هرچه زودتر این کار را شروع کنید، بهتر است.

تغذیه، یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با کمک آن، این انتقال را شروع کنید. به خصوص اگر پرستار کودک این کار را انجام دهد. می‌توانید در حالی‌که شما کنار فرزندتان هستید، ببینید که پرستار کودک، چگونه به فرزندتان غذا (با ظرف یا  شیشه شیر) می‌دهد، حتی اگر دوست دارید، می‌توانید فرزندتان را نگه دارید تا پرستار به او غذا بدهد یا برعکس.

انتخاب پرستار کودک
انتخاب پرستار کودک در منزل

سایر مواردی که کمک می‌کند: زمانی که پرستار کودک حضور دارد، پوشک فرزندتان را عوض کنید یا اینکه با انتخاب پرستار کودک در حضور شما، پوشک فرزندتان را عوض کند.

در حالی که خودتان حضور دارید، تا زمانی‌که فرزندتان اجازه می‌دهد، پرستار کودک از او مراقبت کند و به پرستار کودک اجازه دهید در حالی که شما در حال ارائه پشتیبانی صوتی هستید، برای یک دقیقه قبل از اینکه او، فرزندتان را به شما باز  گرداند، کودک را آرام کند.

پیشنهاد مقاله : خدمات پرستاری کودک درمنزل نیاز به چه مهارت های تخصصی دارد؟

مرحله 2: جدا شدن‌های کوتاه در مدارس کودک

گام بعدی این است که، سعی کنید برای مدت کوتاه از فرزندتان دور شوید و به جایی که صدای فرزندتان را می‌شنوید، بروید. در حالی که به فرزند خود توضیح می‌دهید که فقط به اتاق دیگری می‌روید و برمی‌گردید. شما می‌خواهید به تدریج این زمان را بسازید، اما آماده گریه‌های فرزندتان باشید.

با زمان‌های کمتر در حدود 5 دقیقه (و در صورت نیاز در فواصل کوتاه تر) شروع کنید و سعی کنید پرستار کودک و فرزندتان را با هم تنها بگذارید.

هر زمان که فرزندتان برای شما گریه کرد، برگردید و فرزندتان را آرام کنید و کمی صبر کنید و مدتی (حداقل نیم ساعت) منتظر بمانید و مجددا از فرزندتان جدا شوید. تا زمانیکه خودتان و فرزندتان احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید فواصل زمانی را طولانی‌تر کنید. اما توصیه می‌شود هر جدایی بیشتر از 5 دقیقه باشد.

علاوه بر این، شما می‌خواهید زمان دور بودن از فرزندتان را بسازید

ابتدا، باید بلافاصله بعد از گریه فرزندتان برگردید. فرزند شما باید بداند که شما برمی‌گردید. با این حال، با افزایش دور بودن از فرزندتان، می‌توانید یک دقیقه منتظر بمانید تا ببینید که آیا پرستار کودک جدید می‌تواند در این زمان فرزندتان را آرام کند یا خیر. با این حال، بهتر است خیلی دیر برنگردید، زیرا تجربه منفی با پرستار کودک می‌تواند روند پیوند بین آنها را بسیار سخت تر کند.

استخدام پرستار کودک با تجربه

یک توصیه این است که، زمان دور بودن را مشخص کنید تا ببینید که چه مدت می‌توانید دور از فرزندتان بمانید. توجه داشته باشید که، ممکن است تا زمانی که فرزندتان با پرستار کودک جدید سازگار می‌شود، فراز و نشیب‌هایی داشته باشید،  پس،نگران نباشید.

فقط به این دلیل که فرزند شما یک روز 10 دقیقه خوب بود و پس از آن 5 دقیقه، به این معنا نیست که شما پیشرفتی نداشته‌اید. همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

مهارت‌های اساسی پرستار کودک

پرستار کودک برای اینکه بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، نیاز دارد که یکسری مهارت را کسب کرده باشد. ارتباط‌گیری با کودکی که اوایل زندگی خود را با خانواده سپری کرده است، کمی ‌سخت و دشوار خواهد بود. بنابراین با انتخاب پرستار کودک مناسب می‌توان شرایط نگهداری کودک را تغییر داد.

اما هنگام استخدام پرستار کودک با تجربه، چه مهارت‌هایی را باید بررسی کرد؟

در ادامه درباره مهارت‌های اساسی و مهم پرستار توضیح خواهیم داد که به شرح زیر هستند.

ارتباط گیری

ارتباط‌گیری، اولین مهارت پرستار کودک است. پرستار باید به گونه‌ای در برخورد اول کودک را جذب خود کند که، نگرانی برای نگهداری در روزهای دیگر وجود نداشته باشد. ارتباط‌گیری با کودکی که، تمایلی به جدا شدن و دوری از خانواده ندارد، کار راحتی نیست. از این‌ رو، باید پرستار، حرفه‌ای عمل کند و با توجه به روش‌های مختلف، ارتباط‌ موثری را با کودک، برقرار کند.

صبر و حوصله

پرستار کودک باید بداند که کودکان در سنین مختلف با رویکرد‌ها متفاوتی روبه‌رو هستند. برخی از کودکان تمایل به پرحرفی و کنجکاوی دارند که، این نیاز به صبر و حوصله  زیاد، در پرستار خواهد بود. فرض کنید که پرستار، کودک سه ساله‌ای را نگهداری می‌کند، خب مشخص است که این سن با پرسش‌های تکراری و کنجکاوی همراه است. در نتیجه نیاز است که پرستار حوصله بیشتری داشته باشد و عشق خودش را نثار کودک کند.

 کنترل استرس و روحیه مثبت

کنترل استرس‌های شخصی، یکی از ویژگی‌ها و مهارت‌های پرستار کودک است. در حقیقت پرستار کودک باید تمام مشکلات و استرس‌های خود را پشت در بگذارد و برای نگهداری کودک آماده شود. داشتن روحیه مثبت به زندگی و مشکلات باعث می‌شود تا راحت‌تر برای مشکلات کودک، راه حل پیدا کند. از طرفی هم چالش‌ها و استرس‌های زندگی شخصی پرستار، بر تربیت و نگهداری کودک تاثیر خواهند گذاشت. بهترین مهارت پرستار این است که، تنها اعتماد به نفس، انگیزه و عشق را به کودک القا کند.

بازی و سرگرم کردن کودک

هنگام انتخاب پرستار کودک، باید به روحیه کودکانه و کودک درون پرستار توجه کرد. با توجه به اینکه بخش زیادی از زندگی کودک با بازی کردن و سرگرمی ‌سپری می‌شود، پس مهم است که پرستار درباره بازی‌ها و سرگرمی‌های آموزنده و آموزشی اطلاعات کافی داشته باشد. سرگرمی‌ و بازی، خلاقیت کودک را پرورش می‌دهد، در نتیجه مهم است که سرگرمی‌های مختلفی مانند: نقاشی، داستان‌گویی، ایده‌پردازی و بازی‌های فکری را در برنامه نگهداری از کودک گنجاند.

مدیریت زمان

مدیریت زمان یکی از ویژگی‌های پرستار کودک در منزل است که باید به خوبی آن را انجام دهد. بدین معنا که پرستار کودک مدت زمان مشخصی را از کودک نگهداری می‌کند. در نتیجه باید به تمام وظایف خود رسیدگی کند و نیاز‌های کودک را برطرف کند.

 اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پرستار کودک در منزل است که هنگام استخدام پرستار کودک با تجربه باید به آن توجه داشت. در حقیقت اعتماد به نفس یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد برای هر انسانی در جامعه است پس چه بهتر که انتخاب پرستار کودک با این ویژگی همراه باشد.

کودکی که، پرستار با اعتماد به نفس دارد، کارهای خود را بهتر انجام می‌دهد و ناخواسته تحت تاثیر این ویژگی پرستار خود قرار می‌گیرد.

از طرفی هم بچه‌ها، بسیار باهوش هستند، کافی است که احساس کنند، پرستار آن‌ها اعتماد به نفس ندارد، دیگر حرف شونی از او نخواهند داشت.

حل مسئله

کودک در سنین مختلف ممکن است که با مشکلاتی روبه‌رو شود. بیماری یا اتفاق‌های ناگهانی ممکن است که در طول نگهداری کودک رخ دهد. پرستار کودک باید بتواند حل مسئله کند و برای مشکلات رخ داده، بهترین راه حل را با سرعت عمل بالا داشته باشد. به طور مثال: اگر کودک دچار مسمومیت شد، باید بلافاصله اضافی دارو یا ماده مسمومیت‌زا را از دهان کودک خارج کند و با اورژانس ارتباط بگیرید.

مقایسه نگهداری کودک در منزل و مهدکودک

انتخاب پرستار کودک در منزل بهتر است یا مهد کودک؟ این سوالی است که بسیاری از خانواده‌ها آن را می‌پرسند. اما چیزی که مهم است؛ نگهداری کودک در محیط امن با تربیت اصولی است. خانواده‌ها با توجه به شرایط خود و تحقیقاتی که می‌کنند، می‌توانند کودک خود را به مهد کودک بفرستند یا برای نگهداری از ویژگی‌های پرستار کودک در منزل بهره‌مند شوند. تصمیم‌گیرنده نهایی خانواده و والدین هستند.

اما در اینجا برخی از مزیت‌های نگهداری کودک در منزل و مهدکودک را عنوان خواهیم کرد تا راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

مزایای نگهداری کودک در مهدکودک به شرح زیر هستند:

 • مهد کودک ساختاری منظم و مرتب دارد.
 • نگرانی خانواده برای نگهداری کودک کمتر خواهد بود، زیرا می‌دانند تا ساعت مشخصی کودک آن‌ها در محیط مهد کودک است.
 • قواعد مشخصی در مهد کودک وجود دارد که باعث می‌شود کودک قانون‌مند باشد.
 • فعالیت‌های جمعی و بازی‌های فکری انجام می‌شود.
 • کودک می‌تواند از آموزش‌های دوران کودکی بهره‌مند شود.
 • یادگیری مهارت‌های مختلف به صورت جمعی فراهم است.

مزایای نگهداری کودک در منزل به شرح زیر هستند:

 • والدین انعطاف بیشتری در برنامه‌های شخصی خود دارند.
 • گذراندن زمان با کیفیت با همسر بیشتر می‌شود.
 • نگهداری و مراقبت از کودک در محیط امن خانه انجام می‌شود.
 • کنترل از راه دور پرستار کودک با دوربین مدار بسته در خانه فراهم است.
 • والدین آرامش خاطر بیشتری دارند.
 • کودک با افراد خارج از دایره خانواده تعامل بیشتری خواهد داشت.
 • سرگرمی‌ها و مهارت‌های جدید به صورت تخصصی و خصوصی انجام می‌شود.

به طور کلی والدین با مقایسه‌های مختلف می‌توانند شرایط نگهداری از فرزند خود را فراهم کنند.

هزینه استخدام پرستار کودک در منزل

والدینی که به دنبال انتخاب پرستار کودک و استخدام پرستار کودک با تجربه هستند با چالش محاسبه هزینه روبه‌رو خواهند شد. به طور حتم هزینه نگهداری از کودک، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در مخارج خانواده محسوب می‌شود. اما چطوری می‌توان هزینه استخدام پرستار کودک در منزل را محاسبه کرد؟

این کار نیاز به تخصص ندارد، بلکه باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت تا با توجه به آن‌ها، بتوان به راحتی هزینه نگهداری از کودک را مشخص کرد. همچنین شرایط خانواده‌ها وب هره‌مندی از مزایای پرستاری کودک با یکدیگر متفاوت است و بهتر است که هزینه کلی را با توجه به فاکتورهای مختلف محاسبه کرد. اما چه عواملی بر هزینه استخدام پرستار کودک تاثیر می‌گذارند؟

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه استخدام پرستار کودک در منزل به شرح زیر هستند:

 • ساعات کاری که با پرستار برای نگهداری کودک توافق شده است.
 • تعداد کودکان که نیاز به نگهداری در منزل دارند.
 • میزان مهارت و توانایی‌های پرستار کودک اهمیت دارد.
 • فاصله محل زندگی درخواست‌کننده با پرستار کودک در هزینه نهایی تاثیر خواهد گذاشت.
 • وظایف و انتظاراتی که از پرستار کودک خود دارید.
 • مدرک تحصیلی پرستار، هزینه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • خدمات اضافه مانند: خرید کردن برای خانه یا موارد دیگر باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.
 • فعالیت پرستار کودک در روزهای تعطیل، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

حالا به بررسی مزایای استخدام پرستار کودک در منزل از مراکز معتبر پرستاری می‌پردازیم.

مزایای استخدام پرستار کودک از مراجع معتبر پرستاری

استخدام پرستار کودک با تجربه نیاز به تخصص و دانش کافی دارد تا رشد و نگهداری کودک به بهترین شکل امکان‌پذیر باشد. کافی است که استخدام پرستار و انتخاب پرستار را به مراکز معتبر پرستاری بسپارید تا در زمان کوتاهی بهترین پرستار را در اختیار داشته باشید. مراجع معتبر پرستاری به ویژگی‌های پرستار کودک در منزل اهمیت زیادی می‌دهد و با دریافت سوءپیشینه، امنیت کودک شما را تضمین خواهند کرد. اما اینجا چند نکته و ویژگی‌ در پرستار کودک در منزل وجود دارد که، می‌توانیم آن‌ها را بررسی کنیم.

به طور کلی با انتخاب پرستار کودک از مراجع معتبر پرستاری می‌توانید از خدمات مختلفی مانند: نظارت برکیفیت عملکرد پرستار، ارائه پشتیبانی شبانه‌روزی، بهره‌مندی از پرستار‌های متخصص، معرفی پرستارهای باتجربه، کاهش هزینه‌ها و امکان جایگزینی سریع پرستار در صورت عدم رضایت خانواده بهره‌مند شوید. ما در این متن از خدمات پرستاری زندگی برتر، سعی کرده‌ایم که شما را با سبک فرزندپروری و مزیت‌های نگهدای کودک در منزل آشنا کنیم.

اما اگر سوال یا ابهامی ‌دارید که در این متن توضیح داده نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید تا در زمان کوتاهی به سوالات شما عزیزان پاسخ داده شود.

سوالات متداول

 1. حقوق پرستار کودک چقدر است؟
  بررسی حقوق پرستار کودک به عوامل مختلفی مانند: تعداد روزهای کاری، ساعات کاری، وظایف مختلف نگهداری کودک و محدوده سکونت مشخص می‌شود.
 2. مزایای پرستار کودک در منزل چیست؟
  نگرانی خانواده کاهش پیدا می‌کند، تربیت اصولی انجام می‌شود، خلاقیت کودک افزایش پیدا می‌کند،‌ ارتباط‌گیری با فرد دیگری جزء خانواده تقویت می‌شود.
 3. مهم‌ترین وظایف پرستار کودک در منزل چیست؟
  نگهداری و مراقبت از کودک، کمک به انجام فعالیت‌ها روزانه، آماده سازی غذا و میان وعده کودک، ایجاد سرگرمی ‌و بازی، حفظ امنیت کودک
 4. از کجا پرستار مطمئن پیدا کرد؟
  با مراجعه و ارتباط‌گیری با مراکز معتبر پرستاری و مراقبتی می‌توان پرستار کودک، سالمند و بیمار استخدام کرد.
 5. آیا در صورت نارضایتی امکان تعویض پرستار وجود دارد؟
  بله. می‌توان پرستار را در دوره آموزشی تعویض کرد.
 6. دریافت سوءپیشینه پرستار چگونه است؟
  اگر از مراکز معتبر پرستار استخدام کنید، سوءپیشینه توسط این مراکز انجام می‌شود.
موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.