مراقبت از کودک در دوران کرونا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از کودک در دوران کرونا : پزشکان اطفال مدت‌هاست متوجه شده‌اند که عوامل اجتماعی (شرایطی که کودکان در آن زندگی می‌کنند، یاد می‌گیرند و بازی می‌کنند) بر سلامت و رفاه کودکان و خانواده‌هایشان تأثیر می‌گذارد. همه‌گیری بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) اهمیت این موضوع را برجسته کرده است. دامنه وسیع تری از مراقبت های بهداشتی، که فراتر از پرداختن به شرایط پزشکی کودک است مهم شده اند. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق موارد COVID-19 در کودکان خفیف بوده است، اثرات ثانویه بر سلامت کودکان عمیق بوده است. در این نوشته از وب سایت زندگی برتر به بررسی مراقبت از کودک در دوران کرونا می پردازیم.

چالش های مراقبت از کودک در دوران کرونا

شیوع COVID-19 و قرنطینه های همراه آن تأثیر زیادی بر جوامع و افراد در سراسر جهان داشته است. این نه تنها باعث یک بحران فوری بین المللی بهداشتی شد، بلکه باعث ایجاد چالش های مختلفی در مورد سایر جنبه های زندگی روزمره شد. بسته شدن مدارس و مراکز مراقبت از کودک در طول قرنطینه فشار زیادی را بر خانواده‌های دارای فرزند خردسال وارد کرده است. اهمیت این گزینه ها تا جایی است که مسائل مربوط به آن به طور قابل توجهی مورد مطالعه قرار گرفته است.

تاثیر کرونا بر کودکان

ترومایی که کودکان خردسال، حتی نوزادان، تجربه کرده یا شاهد آن بوده اند، ممکن است زخم های عاطفی بر جای بگذارند که گاهی اوقات برای بهبودی سال ها نیاز دارند. این مسئله در زمان کووید چالش های بسیار به همراه داشته است. از این رو مراقبت از کودک در دوران کرونا اهمیت زیادی پیدا می کند. هم مراقبت های جسمی و هم مراقبت های روانی. بسیاری از کودکان انعطاف پذیر هستند و منابع و عوامل محافظتی برای مقابله با رویدادهای مخرب را دارند. اما برای برخی، این تجربیات ممکن است به الگوهای رشد منفی و مشکلات سلامت روان منجر شود.

تاثیر کرونا بر کودکان

کودکان خردسال ممکن است در مهارت های به دست آمده، اختلالات خواب، احساس اضطراب یا تحریک پذیری پسرفت نشان دهند. تأثیرات ضربه‌ای می‌تواند بر مهارت‌های اجتماعی، پیشرفت تحصیلی تأثیر منفی بگذارد و منجر به سلامت روان و مشکلات اجتماعی در بزرگسالی شود. ین بیماری همه گیر این امکان را دارد که کودکان بسیار خردسال را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از کودکان ممکن است نشانه های مراقبین خود را دریافت کنند، که برای مثال ممکن است پس از از دست دادن شغل خود دچار استرس و ناراحتی شوند. در واقع، این بیماری همه‌گیر ممکن است شباهت‌هایی با بلایای دیگر مانند آتش‌سوزی‌های جنگلی داشته باشد.

حضور در مهدکودک پس از پایان قرنطینه ها

یکی از چالش های مراقبت از کودک در دوران کرونا، پس از پایان قرنطینه اتفاق افتاده است. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد که انتقال به محیط جدید برای کودک می تواند منجر به ناراحتی او شود. در نتیجه ترشح کورتیزول در مراقبت از کودک در مقایسه با خانه بیشتر می شود. این اتفاق خصوصا در دو هفته اول بیشتر رخ می دهد. مشاهدات با نظریه دلبستگی مطابقت دارد.

روند تطبیق با محیط مراقبت از کودک پس از یک وقفه قابل توجه مانند پس از قرنطینه، احتمالاً شبیه به سازگاری با یک محیط جدید مراقبت از کودک است. اما با توجه به ویژگی های کودک، می دانیم که خلق و خوی کودکان می تواند بر نحوه انطباق آنها با مراقبت از کودک تأثیر بگذارد. در این بین کودکانی که ترس بالاتری دارند و تحریک پذیر تر هستند مشکل بیشتری در سازگاری از خود نشان می دهند.

مراقبت روزانه با پرستار کودک

مراقبت از کودک در دوران کرونا با پرستار کودک هم می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. مراقبت روزانه و آموزش در دوران کودکی مزایای ملموسی از جمله اجتماعی شدن برای کودکان و فرصت‌هایی برای رشد عاطفی و جسمی به همراه دارد. در عین حال مزایای مهمی هم برای استراحت والدین فراهم می کند. والدین همچنین به فضای فیزیکی و ذهنی خود نیاز دارند تا احساس خود را داشته باشند و برای لحظات سخت تر انرژی داشته باشند. استرس والدین می تواند منجر به مشکلات اجتماعی-عاطفی در کودکان شود. گزینه های ناکافی برای مراقبت از کودک به دلیل بیماری همه گیر مطمئناً می تواند به محیط پر استرس در خانه کمک کند. از این رو استخدام پرستاری کودک می تواند کمک بسیار زیادی به والدین در این زمینه کند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی روند و شرایط مراقبت از کودک در دوران کرونا پرداختیم. کودکان در شش سال اول زندگی به ویژه در برابر این عوامل استرس زا آسیب پذیر هستند زیرا آنها به سرعت در حال رشد هستند.  از این رو زمینه مراقبتی آن ها در دوران کرونا بسیار مهم است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان