چکاب سالمندان در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از مسایل و ضروریاتی که ممکن است برای یک فرد سالمند در منزل بوجود آید چکاب منظم و روزانه طبق نظر پزشک در منزل است. این مسئله به عنوان یکی از ضروری ترین وحیاتی ترین کارهایی است که بایستی به صورت دقیق و علمی انجام بگیرد. در نوشته پیش رو در مورد چکاب سالمندان در منزل توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهیم نمود.

چکاب سالمندان در منزل

امروزه حضور سالمندان در منزل مایه دلگرمی اعضای خانواده می باشد. اما مسئله ای که وجودددارد ودهمانگونه که گفتیم از حیاتی ترین مسائل نیز می باشد دقت در وضعیت سلامت جسمی و روحی بیمار می باشد. چرا که سالمندان از همه بیشتر در خطر آسیب پذیری و بیماری قرار دارند. یکی از راه هایی که می تواند در تشخیص به موقع و کنترل بیماری ها در سالمندان گره گشا و کارامد باشد چکاب در منزل آن هم به صورت منظم و تحت نظر پزشک می باشد. در این میان استخدام پرستار سالمند و یا پرستار بیمار هم می تواند بسیار کم کننده باشد. در ادامه در مورد چکاب ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

چکاب روتین سالمند

همانگونه که مطلع هستید افراد با بالا رفتن سن بیشتر در خطر مبتلا به بیماری هستند. یکی از این بیماری ها که معمولا در سن بالا برای سالمندان  پیش می آید دیابت است. متاسفانه این بیماری که به صورت مرموز و پنهانی سراغ افراد سالمند می اید باعث آسیب زدن به اعضای داخلی و حساس بدن مانند کلیه ها، چشم ها و قلب می گردد. برای همین یکی از کارهایی که امروزه می توان برای فرد سالمند در منزل انجام داد چکاب میزان قند روزانه می باشد.

اگر در بین افراد مسن فامیل شاهد این بیماری هستید و در صورتی که در منزل فرد سالمندی زندگی می کندحتما نسبت به چکاب فرد حتما اقدام کنید. امروزه دستگاه تست قند خون در منزل به صورت دیجیتال موجود می باشد که نیاز به آموزش های خاصی نداشته و به راحتی می توان از آن استفاده نمود. از دیگر چکاب ها که در بخش روتین قرار دارد کنترل فشار خون فرد سالمند می باشد. این بیماری که به قاتل پنهان نیز معروف شده متاسفانه علامت خاص و درگیرکننده ای ندارد و تا مراحل پیشرفته آن که همراه با آسیب پذیری به بدن می باشد هیج نشانه ای از خود نشان نمی دهد.

چکاب روتین سالمند

اما می توان با تست فشارخون روزانه فرد سالمند در منزل نسبت به وضعیت فشارخون فرد مطلع گردید. در صورتی که نیاز به درمان داشت حتما به پزشک مراجعه نمود. امروزه دستگاه فشارخون دیجیتال نیز در بازار وجود دارد که می تواند کمک موثری به خانواده ها در تست فشار خون برای کلیه افراد و خصوصا سالمندان به کار گرفته شود.

چکاب سالمندان در منزل به صورت دوره ای

یکی دیگر از انواع چکاب ها که برای افراد سالمند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد آزمایشات دوره ای است. البته انجام این آزمایشات حتما بایستی در آزمایشگاهای تخصصی صورت پذیرد. این آزمایشات شامل میزان کلسترول، میزان چربی خون آزمایش ادرار جهت وضعیت کلیه ها و پروستات و دیگر موارد نام است که بایستی زیر نظر پزشک و به صورت دوره ای صورت پذیرد.

انجام آزمایش های تخصصی و چکاب برای آقایان

آزمایش های تخصصی PSA& تصویربراری های پزشکی جهت بیماریهایی مانند آرتروز و ناراحتی های داخلی طبق تجویز پزشک.

چکاب سالمندان در منزل برای بانوان

آزمایشات تخصصی بانوان معمولا برای وضعیت بارداری و جلوگیری از بروز سرطانها می باشد. از جمله این آزمایشات برای بانوان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری دهانه رحم
  • غربالگریSTI
  • آزمایشات و ام ار ای و ماموگرافی مربوط به سرطان سینه
  • سونوگرافی

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی چکاب سالمندان در منزل پرداختیم. در مورد آزمایشات و چکاب در منزل یکی دیگر از مواردی که بایستی در نظر گرفت آزمایشات دوره ای تحت نظرپزشک می باشد. این آزمایشات بر اساس تجویز پزشک و براساس علائم در سالمندان می باشد. معاینات و مراجعه به پزشک از اساسی ترین نکات ضروری برای افراد سالمند می باشد. در این مورد خانواده بایستی حساسیت بیشتری داشته باشد و در صورت بی خیالی فرد سالمند وی را قانع به مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های دوره ای کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان