چالش های مراقبت از سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از دوران زندگی و مراحل عمر هر انسان دوران سالمندی است. دورانی که کوله باری از خاطرات و تجربه را برای سالمند به همراه دارد. سالمندان یکی از عزیزترین افراد خانواده محسوب می گردند. در کنار پدربزرگ و مادربزرگ بودن برای فرزندان و خصوصا نوه ها لذت خاصی دارد. سوای این مسائل زندگی سالمندی نیز داستان خاص خود را دارد و بایستی به یک فرد سالمند حتی آن که در سلامت کامل بسر می برد نگاه خاص خود را نمود. در نوشته پیش رو به مسئله چالش های مراقبت از سالمندان پرداخته و در این مورد توضیحاتی خواهیم داد.

سالمند کیست ؟

تحقیقات نشان می دهد که امروزه سالمندان چیزی حدود 12 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و با توجه به نمودار جمعیتی در کنار کاهش رشد جمعیت شاهد افزایش جمعیت سالمندان خواهیم بود. رشد جمعیتی سالمندان تا سال 2050 به 22 درصد خواهد رسید. در تعریف سالمند بایستی گفت سالمندی به دوره ای فراتر از سن معمولی گفته می شود که شامل بخش پایانی چرخش عمر انسان می باشد. سالمند توانایی تجدید قوای محدودی دارد و بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری ها و آسیب دیدگی قرار دارند. در ادامه به چالش های مراقبت از سالمندان خواهیم پرداخت.

چالش های مراقبت از سالمندان

در مورد چالش های مراقبتی از سالمندان بایستی گفت عبارتند از:

تنهایی سالمندان

سالمندان نسبت به تنهایی خود حساس شده و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. انزوا و تنهایی از چالش های اصلی افراد سالمند می باشد. در صورتی که پدر و مادر جدا از شما زندگی می کنند بهتر است بخاطر این که تنهایی را کمتر احساس کنند هر روز و یا به صورت مرتب به دیدار آنها بروید و یا در صورت امکان آنها را دعوت و به خانه خود بیاورید. به گونه ای که احساس تنهایی نکنند.

بی توجهی و سوء تغذیه سالمندان

یکی از چالش های دیگر در زندگی سالمند سوء تغذیه است. خصوصا آنهایی که تنها زندگی می کنند. در افراد مسن بالای 65 سال معمولا غیر قابل تشخیص می باشد. می تواند منجربه بیماری هایی نیز گردد. از جمله ناراحتی های معده، ضعف سیستم ایمنی بدنی و ضعف عضلانی. به عنوان مثال با بیماری آلزایمر و زوال عقل ممکن است غذا خوردن را فراموش کنند. پرستاری از سالمند در منزل با رژیم غذایی مناسب، افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش چربی و نمک می تواند کمک مفیدی به سلامت تغذیه سالمند کند.

چالش های مراقبت از سالمندان با بیماری مزمن

از دیگر چالش ها در زندگی سالمندان وجود بیماری های مزمن می باشد. طبق تحقیقات انجام شده حدود 90 درصد از سالمندان درگیر یک بیماری مزمن و70 درصد دو بیماری مزمن را یدک می کشند. بیماری های شایعی  که در این دوران گریبان سالمندان را می گیرد عبارتنداز: دیابت، سرطان، سکته های مغزی و قلبی که بیماری های پرهزینه و شایعی می باشند. سالانه دوسوم مرگ و میر در سالمندان را همین بیماری ها موجب می شود. معاینات سالانه و یا دوره های منظم می تواند در جلوگیری و یا درمان بیماری ها مؤثر باشد.

بروز اختلالات شناختی

یکی دیگر از چالش های مراقبت از سالمندان که با استخدام پرستار سالمند بهتر مدیریت می شود، اختلال شناختی و در نهایت بیماری آلزایمر و زوال عقل می باشد. در مورد این چالش برنامه منظم درمانی و مصرف منظم دارو در بهبودی این بیماری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

چالش زمین خوردن و افتادن سالمندان

یکی از چالش ها در زندگی روزمره سالمندان افتادن و زمین خوردن این عزیزان می باشد که می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود که افراد سالمند و اعضای خانواده آنان در مورد این عزیزان جانب احتیاط را رعایت کنند. خصوصا هنگام حمام رفتن و یا محیط هایی که با سرامیک پوشیده شده مانند کف آشپزخانه. برای تردد در مناطقی که پله دارند هم باید جوانب احتیاط را رعایت کنند.

اختلالات روانی یکی از چالش های مراقبت از سالمندان

از چالش های دیگر افراد سالمند اختلالات روانی است که در میان سالمندان رواج پیدا می کند. مانند افسردگی که می تواند خطر جدی در زندگی سالمندان باشد. این افسردگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله بیماری های خاصی که فرد سالمند به آن دچار می شود و یا فوت عزیزان و دوستان. در این مورد بهترین کار مراجعه به پزشک و یا مشاور می باشد تا این افسردگی تاثیر بدی در سالمند نگذاشته و به خوبی کنترل و درمان گردد. در کنار معالجات پزشکی حضور پرستار سالمند می تواند تاثیر مثبتی در بهبودی فرد سالمند داشته باشد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی چالش های مراقبت از سالمندان پرداختیم. سعی کنید این عزیزان را تنها نگذارید. اگر در کنار شما زندگی نمی کنند حتما طبق برنامه ای منظم به آنان سرکشی کنید و در برنامه تان تخلفی انجام ندهید. چرا که آنان برای دیدار عزیزان خود لحظه شماری می کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.