کمردرد در پرستار سالمند و نکاتی برای پیشگیری از مشکلات جسمی مراقب سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کمردرد پرستار سالمند امری بسیار شایع است. بعضی اوقات پرستار سالمند وظایفی سنگین (مانند کمک به سالمند هنگام راه رفتن و بلند شدن و …) را بر عهده دارد. انجام این گونه کار ها می تواند مشکلات جسمی زیادی مانند کمردرد را برای پرستار سالمند ایجاد کند. این مشکلات به علت انجام کارهای فیزیکی دشوار و برای افرادی که کار پرستار سالمند را بر عهده دارند، ایجاد می شود.

روش هایی وجود دارد که پرستار سالمند می تواند با کمک آن ها از این آسیب های جسمی پیشگیری کند. در ادامه نکاتی را بررسی می کنیم که پرستار سالمند باید هنگام کمک به سالمند در حرکت کردن و یا بلند شدن او رعایت کند:

کمردرد پرستار سالمند

 • پرستار سالمند باید هنگام کمک به سالمند در راه رفتن، نزدیک به او حرکت کند.
 •  پرستار سالمند باید سر و گردن خود را هم تراز با ستون فقرات قرار دهد.
 •  پرستار سالمند باید پا های خود را به اندازه عرض شانه باز کند. انجام این کار به حفظ تعادل پرستار سالمند هنگام حرکت کمک می کند.
 • پرستار سالمند باید از عضلات ران و پا برای این کار کمک بگیرد.
 • در زمان کمک به بلند شدن سالمند مطمئن شوید که هر دو پای سالمند کاملا روی زمین قرار داد.
 • در زمان بلند کردن سالمند کمی خم شوید.
 • در زمان قدم برداشتن یک پا بین پاهای سالمند و یک پا به سمت خارج قرار گیرد.
 • داشتن یک برنامه مناسب برای ورزش کردن، می تواند احتمال ابتلا به مشکلات جسمی را در پرستار سالمند کاهش دهد. پرستار سالمند می تواند با ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی، عضلات خود را تقویت  کرده و از ایجاد مشکلات جسمی پیشگیری کند.
 • در زمان جابجایی بیمار از تمیز بودن سطح زمین و مرتب بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • در صورتی که سالمند از تجهیزات کمک حرکتی مانند عصا و واکر استفاده می کند ابزار مورد نظر را  در نزدیکی تخت قرار دهید.

پیشنهاد مقاله : سالمند مبتلا به آلزایمر و نقش مراقب سالمند در تامین امنیت خانه

کمردرد پرستار سالمند

اگرچه آمار دقیقی از میزان مشکلات جسمی از جمله کمردرد پرستار سالمند  در دسترس نیست، اما تحقیقات نشان می دهد پرستار سالمند هنگام کمک به سالمند در انجام کار های شخصی (مانند راه رفتن، جابجاشدن روی تخت،نسشتن روی ویلچر و رفتن به حمام و…) بیشتر در معرض آسیب های جسمی قرار می گیرد. بنابراین، پرستار سالمند نسبت به دیگر پرستاران، بیشتر در معرض آسیب های جسمی قرار دارد.  نداشتن اطلاعات لازم درباره این موضوع باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود، به این صورت که پرستار سالمند هنگام مراقبت از سالمند و تلاش برای حفظ سلامتی او، به سلامت جسمی خود آسیب می زند. برای مقابله با این مشکل، پرستار سالمند باید درباره این گونه آسیب های جسمی و نحوه جلوگیری از آن ها اطلاعات لازم را کسب کند و روش های پیشگیری از آن ها را بیاموزد.

با استفاده از برخی از تجهیزات می توان از بروز کمردرد پرستار سالمند و بسیاری از صدمات جلوگیری کرد. برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • نصب هندریل در دستشویی و حمام
 • استفاده از صندلی و دوش قابل تنظیم در حمام و وان
 • برنامه ریزی مناسب برای کاهش تعداد نقل و انتقال سالمند
 • دادن اطلاعات و آگاهی کامل به سالمند. سالمند نباید بدون هماهنگی مراقب خود از جای خود حرکت کند. در اغلب مواردی که کمردرد پرستار سالمند گزارش می شود، سالمند برای کم کردن زحمت مراقب خود به تنهایی اقدام به جابجایی نموده است اما این موضوع منجر به آسیب دیدگی بیشتر سالمند و در نتیجه افزایش فشار جسمی و روانی بر مراقب شده است.
 • مهمترین نکته برای کاهش کمردرد پرستار سالمند افزایش آگاهی و اموزش های لازم در زمینه روش های جلوگیری از آسیب دیدگی در زمان مراقبت از سالمند است.
 • در صورتی که بیمار بسیار ضعیف و ناتوان است یک دست خود را دور کمر بیمار حلقه کرده و با دست دیگر بازوی بیمار را در ناحیه آرنج در دست حمایت کنید.

 

جلوگیری از کمردرد پرستار سالمند

مراقبت علاوه بر نیاز به روحیه حساس و مهربان و مسولیت پذیر دارد، از سوی دیگر نیازمند فردی با امادگی جسمانی بالا است. به همین دلیل مراقبت از خود و بالانگه داشتن توانمندی جسمانی منجر به انجام وظایف مراقب به شکل موثرتری خواهد شد.

رعایت شرایط ارگونومی برای جلوگیری از کمدرد پرستار سالمند هم در امور روزانه و به ظاهر ساده و هم در انجام امور دشواری مانند استحمام و جابجایی باید در نظر گرفته شود.

 

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان