روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افراد مسن در هنگام کاهش دما، در معرض خطر بیشتری هستند زیرا مشکلات سلامتی و آسیب‌های مربوط به آب و هوا در این فصل بیش از سایر فصول است. هوای سرد منجر به کاهش دمای بدن می‌شود و بدن برای سازگاری با آب و هوای جدید تحت تنظیم حرارتی قرار می‌گیرد که یکی از مهم ترین مشکلات پرستاری سالمند در سرما می‌باشد. با رعایت چند اقدام احتیاطی آسان در طول فصل زمستان می‌توان زمستانی سالم و پرشور برای سالمندان به ارمغان آورد. این امر به ویژه در مورد افراد مسن که سیستم ایمنی ضعیف و مستعد ابتلا به بیماری دارند، صدق می‌شود. رعایت چند نکته در خصوص سالمندان به آنها کمک می‌کند در فصل زمستان سالم و ایمن بمانند.

روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما
روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما

مجموعه زندگی برتر با بیان نکات مراقبتی، در تلاش است سلامت جسمانی سالمندان در فصول مختلف سال را حفظ نموده و به پرسش‌های افراد در خصوص مسائل نگهداری از سالمندان پاسخ دهد. هدف از گفتار مجموعه زندگی برتر، ارائه راهکار‌های مناسب در عرصه‌های مختلف زندگی به ویژه روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما می‌باشد.

روش‌های مراقبت از سالمندان در سرما

محیط را گرم نگه دارید زیرا زندگی در یک خانه سرد، آپارتمان یا ساختمان‌های دیگر می‌تواند باعث هیپوترمی شود. اگر اتاق‌ها به اندازه کافی گرم نشوند، احتمال ایجاد هیپوترمی برای سالمندان افزایش می‌یابد. مطمئن شوید که به اندازه کافی انرژی لازم را از تغذیه روزانه دریافت می‌کنید. یکی از روش‌های مراقبت از سالمندان در سرما کنترل چربی بدن در این فصل می‌باشد.

چربی به سالمندان کمک می‌کند تا در این فصل بدن گرمی داشته باشند. از پزشک درباره تاثیر مصرف دارو بر گرمای بدن سوال کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌هایی برای جلوگیری از‌ ابتلا به هیپوترمی که یکی از مشکلات نگهداری از سالمندان در سرما است بیابید. اگر فردی هیپوترمی داشته باشد، دمای بدن او را بررسی کنید. اگر دمای بدن سالمندان زیر 95 درجه باشد، باید فورا به اورژانس منتقل شوند.

اصول مراقبت از سالمندان در فصل سرد

  • هیدراته شدن بدن

معمولاً در زمستان‌ها مصرف آب کاهش می‌یابد و کمبود رطوبت در هوا وجود دارد. بنابراین این عدم تعادل می‌تواند بدن را کم آب کند. همیشه توصیه می‌شود برای جلوگیری از کم آبی بدن، مایعات زیادی در طول روز بنوشید.

  • فعالیت بدنی

در حالی که ماندن در داخل خانه برای سالمندان بسیار اهمیت دارد، این کار باعث کاهش فعالیت بدنی معمول می‌شود. انجام فعالیت بدنی در داخل خانه، باعث تعریق سالمندان می‌شود که به نوبه خود به دفع سموم و حفظ سلامت پوست کمک می‌کند.

  • گرم نگه داشتن بدن

در خانه بمانید تا دمای بدن به اندازه مناسب کنترل شود. پزشکان همواره توصیه لباس گرم برای سالمند در فصل سرما را دارند. برای جلوگیری از هیپوترمی یا سرماخوردگی در سالمندان، آب گرم بنوشید و لباس گرم بپوشید.

  • مراقبت از پوست

هوای سرد و خشک غدد عرق را منقبض می‌کند که این عمل می‌تواند پوست شما را خشک کند. مصرف آب و سایر مایعات نیز به هیدراته نگه داشتن پوست کمک می‌کند.

  • رژیم غذایی

شروع روز با اسیدهای چرب امگا 3 و پایان دادن به آن با یک لیوان شیر گرم به ایجاد چرخه خواب سالم و هضم خوب کمک می‌کند. برای غلبه بر مشکلات سلامتی، حفظ رژیم غذایی کم چرب همواره توصیه می‌شود.

پیشنهاد مقاله : بیماری آلزایمر و نحوه مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر

روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما
مراقبت از سالمندان در برف و سرما

مراقبت از سالمندان در برف و سرما

افراد مسن در صورت لیز خوردن و افتادن روی یخ بیشتر مستعد آسیب دیدگی جدی هستند، بنابراین یکی از روش‌های مراقبت از سالمندان در سرما که از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد، خالی نگه داشتن مسیر پیاده روی را برای آنها است. پله‌های خارج از منزل و فضای باز باید همیشه نرده داشته باشند تا تعادل بیشتری ایجاد کنند. همچنین گرفتن دست سالمندان در هنگام راه رفتن برای اطمینان از اینکه ناگهان سر نخورند و سقوط نکنند مفید است.

بهتر است افراد توصیه لباس گرم برای سالمندان در فصل سرما را جدی بگیرند. هر سالمند که در هوای زمستانی بیرون می‌رود باید لباس‌های گرم بپوشد، اما لباس نباید خیلی تنگ باشد، زیرا می‌تواند جریان خون را محدود نموده و بدن را در برابر اثرات منفی سرما آسیب‌پذیرتر کند. بهتر است چکمه‌ها و ژاکت‌های ضد آب داشته باشید تا از مرطوب شدن بدن جلوگیری کنید، زیرا عدم رعایت این نکته از روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرما می‌تواند باعث تشدید عوارض سرمای بدن شود.

خلاصه مقاله

با کاهش دما، حرکت کردن و انجام فعالیت‌های روزمره برای سالمندان دشوار می‌شود. با این حال، با مراقبت از سالمندان در فصل سرد زمستان و رعایت نکات نگهداری از آنان، امکان لذت بردن از فصل برای آنها وجود دارد. کاهش دما، برف و یخبندان، افزایش بیماری‌ها و سرماخوردگی در سالمندان، این فصل را برای افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنند چالش برانگیز کرده است. برخی روش‌های مراقبت از سالمندان در فصل سرماوجود دارد که باید برای مراقبت و نگهداری از سالمندان در این فصل از سال انجام شود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.