صندلی خودرو کودک و اشتباهات متداول والدین در استفاده از این وسیله

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

صندلی خودرو کودک Car seat safety یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده کودک می باشد که برای استفاده از آن لازم است استانداردهایی را رعایت نماییم. معمولا اشتباهات رایجی در خصوص استفاده از این وسیله وجود دارد که در این مقاله به بررسی آ ن می پردازیم.

تهیه صندلی ماشین دست دوم

اگر صندلی اتومبیل دست دوم را برای فرزند خود در نظر دارید ، مطمئن شوید که صندلی خودرو کودک دارای مشخصات زیر باشد :

ایمنی در صندلی خودرو کودک
صندلی خودرو کودک یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده کودک می باشد.
 • همراه با دستورالعمل ها و برچسبی است که تاریخ ساخت و شماره مدل را نشان می دهد
 • به کارخانه فراخوانده نشده است
 • منقضی نشده یا بیش از 6 سال سن نداشته باشد
 • فاقد آسیب دیدگی یا از بین رفتن قطعات است
 • هرگز تصادف متوسط یا شدیدی نداشته است

اگر از تاریخچه صندلی ماشین اطلاع ندارید ، برای فرزندتان از آن استفاده نکنید

پیشنهاد مقاله: کودکان با نیاز‌های خاص

قرار دادن صندلی خودرو کودک در جای اشتباه

امن ترین مکان برای صندلی خودرو کودک شما صندلی عقب ، به دور از کیسه های هوا فعال است. اگر صندلی خودرو کودک در صندلی جلو قرار گرفته و کیسه هوا باد شود ، می تواند به پشت صندلی رو به عقب کودک برخورد کند و درست در جایی که سر کودک شماست  باعث آسیب دیدگی جدی یا مرگ کودک شود.

کودکی که روی صندلی خودرو کودک رو به جلو سوار می شود نیز می تواند توسط کیسه هوا آسیب ببیند.

اگر لازم است کودک با وسیله نقلیه ای مانند وانت که فقط یک ردیف صندلی دارد سفر کند ، کیسه های هوای جلو را غیرفعال کنید یا برای جلوگیری از فعال شدن کیسه های هوا در هنگام تصادف ، سوئیچ برق نصب کنید.

اگر فقط یک صندلی خودرو کودک را روی صندلی عقب می گذارید ، آن را در صندلی نصب کنید – نه در کنار درب تا خطر آسیب دیدگی هنگام تصادف را به حداقل برسانید.

نصب نادرست صندلی خودرو کودک :

قبل از نصب صندلی اتومبیل ، دستورالعمل های سازنده و بخش مربوط به صندلی های اتومبیل را در کتابچه راهنمای مالکان خودرو بخوانید.

اطمینان حاصل کنید که صندلی محکم بسته شده است – در صورت بستن نقاط اتصال ، صندلی بیش از 1 اینچ (2.5 سانتی متر) از یک سمت به سمت دیگر یا جلو به عقب اجازه حرکت نداشته باشد.

همچنین لازم است صندلی در جهت صحیحی قرار داده شود.

اگر از یک صندلی مخصوص نوزادان یا یک صندلی قابل تبدیل در حالت رو به عقب استفاده می کنید ، این نکات را بخاطر بسپارید:

 • کمربند های صندلی را برطبق دفترچه راهنمای صندلی ماشین ببندید . این قسمت ها معمولاً از قسمت های زیر یا پایین شانه های کودک عیور می نمایند. کمربندها را روی شانه های فرزند خود قرار دهید.
 • کمربند را در قسمت گیره مقابل سینه ببندید . اطمینان حاصل کنید که بندها و گیره ها با استحکام و صافی روی سینه و بالای باسن کودک شما قرار دارند.

 قرار دادن کودک  در زاویه نادرست

در وضعیت رو به عقب ، صندلی ماشین را مطابق دستورالعمل سازنده به عقب بریزید بگذارید تا سر کودک شما به سمت جلو نرود.

صندلی خودرو نوزادان برای باز نگه داشتن مجاری تنفسی باید به صورت نیم خوابیده قرار بگیرد . بسیاری از صندلی ها شامل نشانگرهای زاویه ای یا تنظیم کننده هایی برای راهنمایی شما هستند.

بخاطر داشته باشید که با رشد کودک ممکن است لازم باشد که  زاویه را مجددا تنظیم کنید. برای جزئیات بیشتر دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید و برطبق آن عمل نمایید.

تغییر صندلی خودرو کودک به حالت رو به جلو زودتر از زمان موعد :

در برابر اصرار کودک برای قرار دادن صندلی ماشین خود در وضعیت رو به جلو مقاومت کنید تا بتوانید او را در آینه عقب خود ببینید.

استفاده از صندلی خودرو کودک در حالت رو به عقب  برای بیشترین زمان ممکن توصیه می شود.

لازم است تا زمانی که کودک به بالاترین وزن یا قد مجاز خود که توسط سازنده صندلی ماشین انتخاب شده است برسد.

بهتر است والدین از یک صندلی تبدیل شونده  استفاده نمایند ، که می تواند  در ابتدا رو به عقب و بعداً رو به جلو باشد.

وقتی کودک شما به وزن یا قد صندلی مجاز مشخص شده در راهنمای صندلی تبدیل پذیر رسید ، می توانید صندلی را  رو به جلو صندلی قرار دهید .

منتقل نمودن کودک  به صندلی تقویت کننده زودتر از موعد :

کودکان بزرگتر به صندلی های تقویت کننده نیاز دارند تا کمربند ایمنی بزرگسالان به درستی  روی بدن کودک جا  گیرد. هنگامی که فرزندتان بالاترین وزن که معمولاً 40 تا 80 پوند (18 تا 36 کیلوگرم) – یا قد مجاز سازنده صندلی اتومبیل را دارد ، می توانید از صندلی اتومبیل به صندلی تقویت کننده تغییر مکان دهد.

با این حال به یاد داشته باشید که  هر چه کودک شما  زمان بیشتری را روی صندلی ایمنی کودک بگذراند برای  حفظ سلامتی او مفید تر می باشد .

استفاده نادرست از صندلی تقویت کننده

انواع صندلی خودرو کودک
کمربند مربوط به صندلی های  خودرو کودک باید پایین تنه و شانه  کودک را احاطه کند.

کمربند مربوط به صندلی های  خودرو کودک باید پایین تنه و شانه  کودک را احاطه کند. هرگز نباید فقط از یک  کمربند  استفاده شود . لازم است بدانید که کمربند پایین تنه در پایین باسن و لگن کودک قرار دارد و کمربند شانه از وسط سینه و شانه کودک عبور می کند.

انتقال زود هنگام کودک از یک صندلی خودرو کودک به صندلی معمولی خودرو :

بیشتر بچه ها می توانند با خیال راحت از کمربند ایمنی بزرگسالان در سنین 8 تا 12 سالگی استفاده کنند. در این شرایط کودک شما آمادگی استفاده از کمربند ایمنی خودرو را دارد:

 • قد کودک شما به 4 فوت 9 اینچ (نزدیک به 1.5 متر) می رسد.
 • کودک شما در حالی که زانوهای خود را به راحتی در لبه صندلی خم کرده است ، در پشت صندلی نشسته است و می تواند برای کل سفر به همین ترتیب باشد.
 • کمربند از ناحیه باسن و لگن کودک پایین تر قرار دارد و کمربند شانه در بین سینه و شانه کودک قرار دارد
 • به یاد داشته باشید ، صندلی عقب برای کودکان زیر 13 سال ایمن ترین مکان است.

پرستاری زندگی برتر اکسین آماده ارائه خدمات پرستار در منزل کودک دلبند شماست. کافی است که در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان این تماس بگیرید و از خدمات پرستار کودک ماهر و باتجربه این بهره مند گردید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.