آیا فناوری مانیتورینگ می تواند از سقوط سالمندان در خانه جلوگیری کند؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا فناوری مانیتورینگ می تواند از سقوط سالمندان در خانه جلوگیری کند؟

تا 50 درصد از سالمندان هر سال در خانه خود می افتند. بسیاری از این زمین خوردن ها منجر به شکستگی استخوان، بستری شدن در بیمارستان و انتقال به خانه های سالمندان برای مراقبت های مداوم می شود.

با توجه به این انتخاب، بیشتر سالمندانی که در معرض خطر سقوط قرار دارند، ترجیح می دهند به جای نقل مکان با خانواده یا یک مرکز زندگی مستقل، در خانه های خود زندگی کنند. اما آیا سالمندی که با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شود، می‌تواند با خیال راحت در خانه بماند؟ در ادامه نکات مهمی را در این زمینه بیان می کنیم.

آیا فناوری مانیتورینگ می تواند از سقوط سالمندان در خانه جلوگیری کند؟

جلوگیری از سقوط با فناوری خود نیاز به بررسی های بسیار دارد. در این مسیر  پرستاری سالمند و یا پرستاری بیمار هم می تواند کمک بسیار زیادی به اعضای خانواده کند.

سقوط توسط چندین عامل خطر (شرایط سلامتی ناپایدار، داروها، خطرات محیطی و فعالیت های بدنی خطرناک) ایجاد می شود. موثرترین راه برای مقابله با خطر افتادن، شناسایی و کاهش عوامل ایجاد کننده آن است.

فناوری می تواند در این مورد کمک کند. با دستگاه های امروزی که خطر سقوط را کنترل می کنند، احتمال ماندن در خانه امکان پذیر است. فناوری‌های مانیتورینگ خانگی عبارتند از:

 • دستگاه‌های تشخیص سقوط (PERS یا سیستم واکنش اضطراری شخصی، و حسگرهای غیرفعال)، که ارزیابی می‌کنند آیا سقوط رخ داده است و به دیگران هشدار می‌دهند که یک فرد سقوط کرده است.
 • دستگاه‌های پیشگیری از سقوط که راه رفتن و تعادل را اندازه‌گیری می‌کنند تا احتمال افتادن را پیش‌بینی کنند.
 • سیستم های پایش که ریسک را تجزیه و تحلیل می کنند. سنسورهایی که در مکان‌های کلیدی در سرتاسر خانه نصب می‌شوند، حرکات و فعالیت‌های روزانه را کنترل می‌کنند. آنها می توانند تغییرات روتین، حرکات غیر طبیعی و زمین خوردن را تشخیص دهند.

در ادامه این بررسی که آیا فناوری مانیتورینگ می تواند از سقوط سالمندان در خانه جلوگیری کند، نکات مهم دیگری را ارائه می کنیم.

فناوری مانیتورینگ برای چه افرادی مناسب است؟

فناوری مانیتورینگ خانگی می تواند برای سالمندان با موارد زیر مناسب باشد:

فناوری مانیتورینگ برای چه افرادی مناسب است؟

 • سالمندان دارای تاریخچه سقوط
 • افراد با ناتوانی در کمک به خود پس از سقوط.
 • دوره های طولانی انزوا در خانه (چه تنها زندگی کنید و چه به مدت طولانی توسط یک مراقب تنها بماند.)
 • تعادل و اختلال بینایی
 • مشکلات شناختی (زوال عقل)
 • داروهای تجویزی متعددی که بر مهارت‌های حرکتی و تعادل تأثیر می‌گذارند.
 • بیماری های مزمن مختلف (مانند بیماری پارکینسون، آرتریت شدید، سکته مغزی و غیره) و مشکلات حرکتی ایمن.

مزایای استفاده از فناوری

ما می خواهیم بدانیم که آیا فناوری مانیتورینگ می تواند از سقوط سالمندان در خانه جلوگیری کند؟ به همین دلیل باید مزایای استفاده از فناوری را بیان کنیم. هم سالمندان و هم مراقبان آن ها به احتمال زیاد فناوری های پایش را به دلیل مزایای بسیار آن می پذیرند. برخی از این مزیت ها عبارتند از:

 • این سیستم به صورت شبانه روزی (24/7) کار می کند.
 • به حریم خصوصی بزرگتر احترام می گذارد.
 • پاسخ سریع به زمین خوردن و سایر موقعیت های مخاطره آمیز را ارائه می دهد.
 • فرد سالمند از سیستم بی اطلاع است و نیازی به پوشیدن لوازم جانبی نظارتی ندارد.

احتمال موفقیت زمانی بیشتر می شود که فناوری های ارائه شده برخی شرایط را داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 • برای نیازهای بزرگتر هدف گذاری شده است.
 • با استراتژی های بین رشته ای طراحی شده برای شناسایی و کاهش عوامل مسئول سقوط استفاده می شود.

در گذشته، مراقبان برای اتصال به مانیتورها مجبور بودند در محدوده خاصی بمانند، اما سیستم‌های امروزی به لطف تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها، محدوده نامحدودی را در اختیار دارند.

سخن آخر

انجام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از افتادن در سالمندان اولین قدم مهمی است که ابزارهای فناوری را در نظر می گیرید و برای شما و عزیزانتان مناسب است. اگر سالمند به یادآوری در مورد زندگی روزمره و وظایف مراقبت از خود، مانند مصرف دارو نیاز دارد، سیستمی را در نظر بگیرید که به آن چیزها کمک می کند.

گزینه های ارتباطی بیشتر بهتر از تعداد کمتر است. اگر شما یا سالمندی که از او مراقبت می کنید، نیاز دارید که با یکدیگر یا متخصصان پزشکی تماس بگیرید، وقتی یک رویداد بهداشتی یا ایمنی اتفاق می افتد، ابزاری برای این کار می خواهید. این ابزار همان فناوری پیشرفته ارائه شده است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.