خدمات پرستاری کودک درمنزل نیاز به چه مهارت های تخصصی دارد ؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

خدمات پرستاری کودک (Baby sitter) ،به عنوان نقش مکمل و کمک به والدین و خانواده ها مطرح است .خدمات پرستاری کودک به معنای طیف گسترده ای از وظایف و مسئولیت ها است، شغل و وظیفه پرستار کودک ،یک نقش همه جانبه است که شامل شناخت و رسیدگی به کودک بوده واین خدمات شامل درک و رسیدگی به تمام نیاز های مختلف کودک ازنیازهای عاطفی تا نیاز های جسمی کودک را در بر میگیرد.

این مراقبت ها شامل مراقبت از کودکان در هنگام خواب، بازی با کودک، تهیه غذای کودک و کمک به کودک درانجام فعالیت های مرتبط با مدرسه و مهدکودک نظیر انجام تکالیف، آماده کردن میان وعده و کمک به استحمام و لباس پوشیدن می باشد.

در مورد کودکانی که کمی مستقل تر شده اند، بیشترخدمات پرستاری کودک معطوف به کمک در انجام تکالیف مدرسه و یا آماده سازی آن ها جهت انجام فعالیت های فوق برنامه بعد از مدرسه، شامل کلاس های ورزش، موسیقی و یا کلاس های آموزش زبان انگلیسی و فرانسه است.

وظایف و خدمات پرستاری کودک
خدمات پرستاری کودک،به عنوان نقش مکمل و کمک به والدین و خانواده ها مطرح است.

در این موارد که نیاز به رفت و آمد کودک است، پرستار ممکن است نیاز به ماشین شخصی داشته باشد.

خدمات پرستاری کودک همچنین به توانایی پاسخگویی سریع و مناسب نیاز دارد زیرا حتی در حین مراقبت و توجه هم ممکن است همچنان مشکلاتی به وجود آید، لذا پرستاران کودک باید جهت مقابله با شرایط اضطراری آماده باشند تا از سلامت و امنیت کودکان در حین مراقبت ازآن ها اطمینان حاصل کنند.

این نکته بدان معنی است که مهارت های ایمنی در خانه و تسلط به مهارت کمک های اولیه از ضروریات اساسی است اما یک پرستار کودک به طیف گسترده ای از مهارت های دیگر ازجمله خلاقیت، صبر، احساس مسئولیت، مهارت های ارتباطی و همدلی نیز نیاز دارند.

خدمات پرستاری کودک به گونه ای است که پرستاران کودک یا کودکانی که تحت سرپرستی آن ها هستند، ارتباط برقرار کنند اما توانایی تعامل سازنده با والدین و پیروی از قوانین و دستورالعمل های آن ها به همان اندازه مهم است.

خدمات پرستاری کودک، بیشتر در منزل خانواده متقاضی و درخواست کننده صورت می پذیرد.ساعت کار خدمات پرستاری بسته به نیازهای هر خانواده متفاوت است، غالبا خدمات پرستاری در ساعت کاری مشخص مانند صبح تا بعد از ظهر یا شیفت های شب بسته به شغل والدین و مراقبین کودک، انجام می پذیرد، به همین دلیل خدمات پرستاری کودک، اغلب به صورت نیمه وقت انجام می پذیرد.

شرایط و وظایف پرستار کودک و خدمات پرستاری کودک :

 • مراقبت و نظارت بر کودکان
 • سازماندهی بازی ها و فعالیت ها
 • تهیه وعده های غذایی و میان وعده ها برای ساعت استراحت و زنگ تفریح کودک
 • کمک به کودک هنگام غذا خوردن در صورت لزوم
 • شناخت نیاز های کودکان و اقدام در جهت رفع این نیاز
 • همراهی کودکان در انجام تکالیف و فعالیت های فوق برنامه در مقطع پیش دبستانی، مدرسه و فعالیت های ورزشی۰

وظایف و مسئولیت ها

برای کار به عنوان پرستار کودک و جهت ارائه خدمات پرستاری، شرایط خاصی وجود ندارد، با این حال، چون این شغل ها شامل کار و تمرین با کودکان است، دانش روانشناسی و آموزش کودک می تواند، مفید باشد.

برای کسانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات پرستاری کودک هستند، اغلب دوره های آموزشی مختص پرستار کودک برگزار می گردد که در طی این دوره ها،اطلاعات پرستار در ارتباط با کودک ارتقا یافته و رسیدگی به انتظارات والدین و آموزش کمک های اولیه کودکان برای مقابله با موارد آموزش های اضطراری آموزش داده می شود.

پیشنهاد مقاله: کودکان با نیاز‌های خاص

خدمات پرستاری شامل مهارت ها و صلاحیت های زیر است :

 • دانش مراقبت از کودک
 • مهارت های عملی مراقبت از کودکان
 • آموزش های لتزم برای دوران کودکی
 • مهارت های عملی مراقبت از کودکان بیش فعال و پر انرژی
 • توانایی در ایجاد مهارت های سرگرم کننده، خلاق و بازی های فکری
 • قابلیت اطمینان، صبر و سازگاری

هدف شغل خدمات پرستاری کودک

برای ارائه خدمات پرستاری کودک درخور و مناسب، شرایط خاصی وجود ندارد، با این حال به این علت که اساسا خدمات پرستاری مختص کار با کودکان است، دانش روانشناسی و آموزش کودک می تواند، مفید باشد.

دوره های آموزشی که توسط موسسات مختص مراقبت های پرستاری انجام می شد.ت در برقراری ارتباط با کودک و رسیدگی به انتظارات والدین و قوانین قانون است. کار به عنوان یک پرستار کودک می تواند یک نقطه شروع عالی برای هر فردی باشد زیرا فردی که مایل به کسب مهارت و تجربه برای آینده شغلی است، می تواند به حرفه خدمات پرستاری کودک، به عنوان یک سکوی پرتاب بنگرد.

دلیل اصلی کار به عنوان خدمات پرستاری کودک برای بسیاری از کارآموزان و فراگیران این رشته، علاقه، و اشتیاق طبیعی به مراقبت از کودکان می باشد.

نگهداری از کودکان برای هر فردی که مایل است، وقت و انرژی خود را صرف کمک به کودکان خردسال کند، ایده آل است. این نکته در واقع بیان می دارد که شخصیت پرستاران کودک باید خلاق، فعال، پر شور و با اشتیاق باشد و این نکته، عامل مهمی در رشد سالم فرزندان است.

بدون تردید همه ما توافق داریم که کودکان سالم همه محصول تربیت درست و هدف دار است و همه روانشناسان کودک به این امر مهم اشاره دارند که کودکی از مهم ترین دوران زندگی هر فرد و نقطه عطف زندگی کودک است.

و آینده هر فردی در دوران کودکی پایه ریزی می شود،لذا برای یک آینده موفق جهت کودکانتان، نیاز دارید که به درستی به تربیت کودکان عزیزتان مبادرت ورزید و با توجه به شرایط کنونی زندگی اجتماعی، مشغله های اقتصادی و دغدغه و علاقه والدین به تربیت اصولی و صحیح فرزندان و تربیت فرزندان موفق، اهمیت خدمات پرستاری دو چندان شده است. لذا انتخاب یک پرستار کارآمد و بالاتر از آن، یک موسسه پرستاری تحت نظارت وزارت بهداشت، بسیار موثر، مفید و کاربردی است.

انواع خدمات پرستاری کودک
آینده هر فردی در دوران کودکی پایه ریزی می شود.

در مورد خدمات پرستاری کودک، نکته جالب این است که افرادی که استعداد پرستاری که شامل ارتباط مناسب با کودکان، صبوری، خلاقیت و اطلاعات بالا می باشد، را دارا باشند، می توانند با گذراندن دوره های آموزشی و گذراندن آزمون های مربوط اقدام نمایند.

توجه به این نکته که انعطاف پذیری فوق العاده ای در شغل پرستاری کودک با ساعت کاری مشخص و حقوق مناسب، از جمله دلایل اصلی بسیاری برای علاقه به کار در حیطه پرستاری است.

مراقبت از کودک و خدمات پرستاری از کودکان، یک روش عالی برای رشد مهارت های ارتباطی و بین فردی، سازگاری، احساس مسئولیت، احساس ابتکارعمل و گسترش اطلاعات در حیطه های مختلف است.

پرستاری زندگی برتر اکسین ، در تلاش است که با بهره گیری از برترین آموزش های پرستاری و آموزش مناسب به پرستاران، اقدامات مناسب را در حیطه خدمات پرستاری کودک به کار بندد‌. این ، با دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت،  اعتماد سازی اولیه را در خصوص کسب اعتماد شما عزیزان فراهم آورده است.

هر کودک، با توجه به شخصیتی که دارد، نیاز به تربیت به خصوص و اصولی دارد، بنابراین حتما در انتخاب موسسه پرستاری خود، دقت کافی را به خرج دهید، زیرا در کنار تجربه شیرین پدر و مادرشدن، انتخاب یک پرستار می تواند به این وظیفه خطیر کمک نماید.

سخن پایانی

معمولا با توجه به اهمیت انتخاب پرستار کودک مناسب جهت ارائه خدمات پرستاری اصولی، انتخاب یک موسسه پرستاری موفق در این زمینه بسیار کارساز بوده و آینده مناسبی را با آموزش اصولی فراهم می آورد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و وجود هرگونه پرسش و ابهامی، با کارشناسان این   تماس حاصل فرمایید.

پرستاری زندگی برتر اکسین با کادری با تجربه و متخصص در ارائه خدمات مراقبتی به سالمندان، کودکان و بیماران گرامی، آماده اارئه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.