مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از مسائلی که پیش روی خانواده های دارای سالمند می باشد مسئله مراقبت و پرستاری این عزیزان می باشد. کاری که واقعا تخصصی بوده و برای انجام امور پرستاری سالمند حتما بایستی دوره های آموزشی را ببینند. امروزه مراقبت از سالمندان به دو صورت انجام می پذیرد. روش اول وجود خانه سالمندان که تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان بوده وکلیه خدمات پرستاری و پزشکی در مکان های تعیین شده توسط افراد متخصص این کار انجام گرفته و در قبال انجام این خدمات مبلغی را دریافت می کنند. نوع دوم مؤسسات پرستاری معتبری هستند که پرستار سالمند را به منزل ارسال می کنند. تمامی خدمات را در خانه فرد انجام می دهند ، در مقاله پیش رو در مورد مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند توضیحاتی خواهیم داد.

وظایف پرستار سالمند

همانگونه که گفته شد پرستار سالمند به شخصی گفته می شود که وظیفه نگهداری و مراقبت ازشخص سالمند را بر عهده دارد. وظایف پرستار سالمند عبارت است از:

  • رسیدگی به نظافت شخصی
  • مراقبت و نگهداری از سالمند
  • پرکردن اوقات فراغت و انجام امور رفاهی
  • انجام امور خانه خدمتکاری
  • انجام امور مالی و اداری سالمند
  • رسیدگی وضعیت درمانی شخص سالمند
  • مزایا ومعایب استخدام پرستار سالمند

استخدام پرستار سالمند در منزل مزیت ها و معایب خاص خود را دارد که عبارتند از:

مزیت ها

علاقه سالمند

یکی از مزیت های وجود پرستار سالمند توجه به درخواست های فرد سالمند می باشد. توجه به خواسته های سالمند خصوصا این که خیلی از سالمندان بودن در خانه را به رفتن بیرون ترحیح می دهند. برخی سالمندان اگر طبق نظر پزشک لزومی به بستری نداشته باشند، خانه خود را ترجیح می دهند. در این حللت بهترین کار مراقبت در منزل می باشد. مزایا ومعایب استخدام پرستار سالمند شامل موارد دیگری هم می شود.

استقلال شخصی سالمند

یکی از دغدغه‌های سالمندان و به نوعی ترس افراد سالمند از عدم استقلال و وابستگی شدید می باشد. سالمند بایستی در منزل خود احساس آرامش کند. دخالت در فعالیت های آن ها حتی کوچک ترین کارها ممکن است منجر به ناراحتی شان گردد. پس بهتر است پرستار این استقلال را به سالمند منتقل کند.

استقلال شخصی سالمند

کاهش هزینه های اضافی

نگهداری از سالمند در منزل باعث کاهش هزینه ها می شود. چرا که نگهداری فرد سالمند در خانه سالمندان هزینه های بیشتری را بر خانواده تحمیل می کند.

احساس وجود داشتن(موجودیت) در جامعه

مزایا ومعایب استخدام پرستار سالمند می تواند منجر به بهبود روانی فرد شود. پرستاری از سالمند در منزل باعث می کردد نقش سالمند در جامعه باقی بماند. توانایی آن را داشته باشند که با دیگر افراد تعامل داشته باشند و این تعامل موجب حفظ شخصیت و احساس موجودیت در جامعه می باشد.

مراقبت شخصی

مراقبت از سالمند در خانه سالمندان محدود و همگانی است و به صورت فردی کمتر صورت می گیرد. البته که پرستاری از سالمند در منزل خیلی بهتر و امکان مراقبت بیشتر می شود.

عوامل احساسی

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در روند پرستاری اهمیت دارد. بیشترین چیزی که در پرستاری از سالمند مهم می باشد، روابط سالمند با اعضای خانواده و احساسات بین شخص و خانواده می باشد. چرا که سالمند در خانه خود را در محیطی امن احساس می کند و این در روحیه فرد سالمند تاثیر بسزایی دارد.

معایب پرستاری سالمند در منزل

در روند مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند، معایب را بررسی می کنیم. این معایب عبارتند از:

تهیه تجهیزات جانبی برای فرد سالمند که برای خانواده هزینه بردار می باشد. خرید تجهیزاتی مانند ویلچر، رمپ، بالابر نرده که تمامی این ها هزینه بردار می باشد.

تعویض پرستار

ممکن است بعد از مدتی پرستاری که از سوی مرکز خدمات می آیند تعویض گردند که هم در روحیه سالمند تاثیر گذار است  و هم اخلاق پرستار جدید ممکن است با روحیات سالمند سازگاری نداشته باشد.

تاثیر منفی حضور فرد غریبه در منزل

ممکن است فرد سالمند از حضور فرد غریبه به عنوان پرستار احساس بدی داشته باشد. بهتر است قبل از استخدام پرستار با شخص سالمند صحبت و در این مورد با وی مشورت شود.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند پرداختیم. نکته آخر این که با تمام موارد گفته شده باز هم نگهداری و مراقبت و پرستاری از سالمند در خانه بهتر از خانه سالمندان می باشد. البته در انتخاب پرستار حتما بایستی با سالمند مشورت گردد. خصوصا اکر سالمند دارای بیماری خاصی مانند آلزایمر یا معلولیت باشد. در این حالت بهتر است حتما از پرستار تخصصی استفاده گردد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.