اختلال نقص توجه و بیش فعالی ( ADHD) در کودکان و بزرگسالان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. ADHD همچنین بسیاری از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم ADHD عبارتند از:

  • بی توجهی (ناتوانی در حفظ تمرکز)،
  • بیش فعالی (حرکت بیش از حد که با محیط مناسب نیست)
  • تکانشگری (اعمال عجولانه که در لحظه بدون فکر اتفاق می افتد).

تخمین زده می شود که 8.4٪ از کودکان و 2.5٪ از بزرگسالان دارای ADHD هستند. 1،2 ADHD اغلب برای اولین بار در کودکان در سن مدرسه شناسایی می شود که منجر به اختلال در یادگیری یا مشکلات در انجام تکالیف مدرسه شود. این مشکل در بین پسران شایع تر از دختران است.

بسیاری از علائم ADHD، مانند سطح فعالیت بالا، مشکل در بی حرکت ماندن برای مدت زمان طولانی و محدودیت توجه، به طور کلی در کودکان خردسال شایع است.

تفاوت در کودکان مبتلا به ADHD این است که بیش فعالی و بی توجهی آنها به طور قابل توجهی بیشتر از حد انتظار برای سن آنها است و باعث ناراحتی ویا مشکلات عملکردی در خانه، مدرسه یا ارتباطات آنها می شود.

شناخت بیش فعالی
اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات روانی است.

انواع ADHD

ADHD شامل سه نوع از سه نوع تشخیص داده می شود: نوع بی توجه، نوع بیش فعال/تکانشی یا نوع ترکیبی. تشخیص بر اساس علائمی است که در شش ماه گذشته رخ داده است.

نوع بی توجه

در افراد بالای 17 سال که مبتلا به بیش فعالی هستند معمولا پنج یا شش مورد از علائم زیر وجود دارد :

به جزئیات توجه نمی کند یا در کارهای مدرسه یا شغلی اشتباه می کند.

در تمرکز روی کارها یا فعالیت‌ها، مانند سخنرانی، مکالمه یا مطالعه طولانی مشکل دارد.

به نظر می رسد وقتی با او صحبت می شود گوش نمی دهد (یعنی به نظر می رسد جای دیگری است).

دستورالعمل ها را دنبال نمی کند و تکالیف مدرسه، کارهای خانه یا وظایف شغلی را کامل نمی کند (ممکن است کارها را شروع کند اما به سرعت تمرکز خود را از دست می دهد).

در سازماندهی کارها و وظایف مشکل دارد (مثلاً زمان را به خوبی مدیریت نمی کند؛ کارها را نامرتب و بی نظم انجام می دهد ، ضرب الاجل ها را از دست می دهد).

پیشنهاد مقاله: نحوه مدیریت بیماری‌های شایع در سالمندان

از کارهایی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است، مانند تهیه گزارش ها و تکمیل فرم ها، اجتناب می کند یا دوست ندارد.

اغلب چیزهایی را که برای کارها یا زندگی روزمره لازم است از دست می دهد، مانند اوراق مدرسه، کتاب، کلید، کیف پول، تلفن همراه و عینک.
به راحتی حواسش پرت می شود.

کارهای روزانه مانند انجام کارهای خانه و انجام امور را فراموش می کند. نوجوانان و بزرگسالان مسن تر ممکن است فراموش کنند که به تماس های تلفنی پاسخ دهند، صورتحساب ها را پرداخت کنند و قرار ملاقات بگذارند.

نوع بیش فعال / تکانشی

در افراد بالای 17 سال که مبتلا به بیش فعالی نوع بیش فعال / تکانشی هستند معمولا پنج یا شش مورد از علائم زیر وجود دارد :

بی قراری می کند یا با دست یا پا ضربه می زند، یا روی صندلی تکان می خورد.

قادر به نشستن نیست (در کلاس درس، محل کار).

می دود یا از جایی که نامناسب است بالا می رود.

قادر به بازی یا انجام فعالیت های اوقات فراغت به آرامی نیست.

همیشه “در حال حرکت” است ، گویی توسط یک موتور هدایت می شود.

زیاد حرف میزند

قبل از اینکه سؤالی تمام شود، پاسخی را به زبان می آورد (مثلاً ممکن است جملات افراد را تمام کند، منتظر صحبت کردن در مکالمات نیستید).

به سختی منتظر نوبت خود است، مثلاً در هنگام انتظار در صف دچار مشکل و درگیری می شود .

حرف دیگران را قطع می کند و در حرف دیگران می پرد (به عنوان مثال، مکالمات، بازی ها یا فعالیت ها را قطع می کند یا بدون اجازه از وسایل دیگران استفاده می کند). نوجوانان و بزرگسالان مسن تر ممکن است کارهایی را که دیگران انجام می دهند به عهده بگیرند.

تشخیص ADHD

هیچ آزمایش دقیقی برای تشخیص ADHD وجود ندارد. تشخیص این مشکل شامل جمع آوری اطلاعات از والدین، معلمان و دیگران، پر کردن چک لیست ها و انجام یک ارزیابی پزشکی (شامل غربالگری بینایی و شنوایی) برای رد سایر مشکلات پزشکی است.

نکته قابل توجه این است که رفتارهای بیش فعالی ناشی از سرکشی یا دشمنی یا ناتوانی در درک یک کار یا دستورالعمل نیست.

علل ADHD

دانشمندان هنوز علل خاص ADHD را شناسایی نکرده اند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ژنتیک جزو علل ایجاد کننده ADHD است .
به عنوان مثال، از هر چهار کودک مبتلا به بیش فعالی، سه نفر دارای یک فامیل مبتلا به این اختلال است.

سایر عواملی که ممکن است در ایجاد ADHD نقش داشته باشند عبارتند از: تولد نارس، آسیب مغزی و سیگار کشیدن مادر، مصرف الکل یا استرس شدید در دوران بارداری.

درمان ADHD

معلمان و کارکنان مدرسه می توانند به والدین و پزشکان اطلاعاتی را برای کمک به ارزیابی رفتار و مشکلات یادگیری ارائه دهند و می توانند در آموزش رفتاری کمک کنند.

با این حال، معلم بهداشت یا معلم نمی توانند ADHD را تشخیص دهند، در مورد درمان تصمیم بگیرند یا از دانش آموز بخواهند برای حضور در مدرسه دارو مصرف کند. فقط والدین و سرپرستان می توانند این تصمیمات را با پزشک کودک بگیرند.

دانش آموزانی که ADHD سبب مختل شدن یادگیری آنها در مدرسه شده است ممکن است نیاز به بررسی و ارزیابی دقیق توانایی ها داشته باشند و تحت شرایط متناسب تدریس نمایند .

کودکان مبتلا به ADHD می توانند با ایجاد تغییرات در چیدمان کلاس درس، استفاده از تکنیک های تدریس جایگزین و برنامه درسی اصلاح شده به تحصیل بپردازند .

بیش فعالی در بزرگسالی
دانشمندان هنوز علل خاص ADHD را شناسایی نکرده اند.

ADHD و بزرگسالان

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD متوجه نمی شوند که به این اختلال مبتلا هستند. ارزیابی جامع معمولاً شامل مرور علائم گذشته و فعلی، معاینه پزشکی و تاریخچه، و استفاده از مقیاس‌ها یا چک ‌لیست‌های ارزیابی بزرگسالان است.

بزرگسالان مبتلا به ADHD با دارو، روان درمانی یا ترکیبی درمان می شوند. مدیریت رفتار و استراتژی‌هایی مانند راه‌هایی برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی و افزایش ساختار و سازماندهی، و مشارکت اعضای نزدیک خانواده نیز می‌تواند مفید باشد.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.