راهنمای نگهداری از سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دوران سالمندی با چالش‌های روحی و جسمی که دارد، زندگی خود فرد و تمام اعضای خانواده وی را به‌نوعی تحت تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است زمانی که والدینتان هنوز به‌طور مستقل زندگی می‌کنند و از پس تمام امورشان برمی‌آیند، این موضوع را درک نکنید؛ اما کافیست کمی سن‌شان بالا برود و متوجه شوید که وابستگی‌شان به دیگران در حال افزایش است. در این زمان است که برحسب شرایط خود باید انتخاب کنید خودتان به‌طور تمام‌وقت از ایشان مراقبت کنید و یا اینکه مراقبت تخصصی از سالمند عزیزتان را به پرستاری خبره و باتجربه بسپارید.

بسیاری از خانواده‌ها در ابتدا مقاومت شدیدی نسبت‌به استخدام پرستار دارند و حدالامکان می‌خواهند خودشان تمام امور سالمند را برعهده بگیرند. اما زمانی فرامی‌رسد که مشاهده می‌کنند به‌شدت در حال آسیب روحی و جسمی هستند و تخصص و مهارت کافی در پاسخگویی به نیازهای سالمند را ندارند. در این شرایط است که برای استخدام پرستار سالمند در منزل اقدام می‌کنند. اگر قصد استخدام پرستار سالمند در منزل را دارید، راهنمای جامعی که در ادامه این مطلب از زندگی برتر اکسین ارائه می‌شود، مخصوص شماست. با ما همراه باشید.

راهنمای نگهداری از سالمند در منزل

سالمندی یک بیماری یا یک پدیده عجیب و وحشتناک نیست. ‌بلکه تنها یک دوره سنی خاص است که در آن فرد برای انجام برخی کارهای خود نیاز به کمک و همراهی اطرافیان دارد. برخی سالمندان مستقل حتی این نیاز را هم ندارند و تنها برای همصحبتی و عشق ورزیدن باید پرستار استخدام کنند. اما باید بدانید که به‌طورکلی سالمندان بالای ۶۰، ۷۰ سال به‌تنهایی نمی‌توانند زندگی سالم و باکیفیتی داشته باشند و باید در کنار اعضای خانواده و یا پرستاری متخصص و مجرب، نیازهای روحی و جسمی خود را برطرف سازند.

راهنمای.نگهداری.از.سالمند.در.منزل
اولین گام برای مراقبت از سالمند در منزل شناسایی دقیق نیازهای سالمند است.

اولین گام برای مراقبت از سالمند در منزل شناسایی دقیق نیازهای سالمند است که همراهان و پرستاران را در ارائه بهتر خدمات راهنمایی می‌کند. همچنین خانه و محیط زندگی سالمند باید متناسب با وضعیت جسمانی وی شخصی‌سازی شود و شرایطی ایمن را برای زندگی فرد سالخورده فراهم آورد.

نیازها و فعالیت‌های روزانه زندگی سالمندان

در روزهای اول نگهداری از سالمند در منزل ممکن است تمام مراحل کار پیچیده و سردرگم‌کننده باشند؛ اما اگر شرایط سالمندتان را به‌خوبی بشناسید، اصلا این احساس را نخواهید داشت و در استخدام پرستار مناسب نیز راهتان هموارتر است. به‌طور روتین و روزمره نیازهای سالمندان عبارتند از:

 • نیاز به تغذیه مناسب، مقوی و کافی
 • رعایت بهداشت فردی و استحمام به‌موقع
 • تحرک و جابجایی در انجام فعالیت‌های روزمره از جمله بالا و پایین آمدن از تخت، صندلی، رفتن به توالت و…
 • نیاز به خدمات درمانی مناسب
 • داروهای مورد نیاز با توجه به بیماری‌های خاص سالمند

توجه کنید اگر سالمندتان توانایی حرکت کردن و به‌تنهایی راه رفتن را ندارد، بهترین گزینه برای مراقبت تمام‌وقت از او، استخدام پرستار سالمند از مرکزی معتبر و حرفه‌ای است. پرستاران ویژه‌ای که برای سالمندان استخدام می‌شوند، معمولا دارای پتانسیل جسمی خوبی هستند و می‌توانند حامی و پشتیبان خوبی براي حرکت سالمند باشند.

فعالیت‌های ابزاری زندگی روزانه

دیگر نکته مهمی که برای نگهداری از سالمند در منزل باید به آن بپردازیم، انجام فعالیت‌های ابزاری روزانه است. بسیاری از این فعالیت‌ها را سالمندان مستقل به‌تنهایی انجام می‌دهند. اما بسیاری از سالمندان قادر به انجام آن نیستند و بهتر است همراهان یا پرستار سالمند برای انجامشان به وی یاری رسانند. از جمله این فعالیت‌ها عبارتند از:

 • امور نظافت منزل
 • پخت‌وپز و آماده کردن غذا
 • مدیریت مالی و پرداخت قبوض
 • رفتن به بیمارستان و درمانگاه و تهیه داروهای مورد نیاز
 • مصرف داروهای تجویز شده
 • خرید اقلام مورد نیاز خانه
 • برقراری ارتباط با دیگران و کار با دستگاه‌هایی همچون تلفن همراه، لپتاپ و کامپیوتر

ممکن است تا زمانی سالمند شما به‌طور مستقل قادر به انجام این امور باشد. اما پس از مدتی بهتر است درک کنید که سالمند توان روحی و جسمی قبل را ندارد و نیازمند کمک است. کمک در انجام فعالیت‌های ابزاری روزانه، می‌تواند توسط فردی در خانواده سالمند انجام شود و یا پرستار سالمند در منزل انجام این فعالیت‌ها را برعهده گیرد.

راهنمای نگهداری از سالمند در منزل با استخدام پرستار و مراقب

استخدام پرستار و مراقبت بهترین شیوه برای حمایت از سالمندان است که در عین استقلال سالمند، نیازهای روحی و جسمی او را برطرف می‌سازد. زندگی پرمشغله امروز، مانع این شده که مثل قبل فرزندان در کنار والدین پیر خود وقت بگذرانند و مراقب ایشان باشند. امروزه هر فرد در نقطه‌ای شاید خیلی دور از پدرومادر، درحال کار و تحصیل است و تنها یک پرستار سالمند در منزل می‌تواند به‌طور ۲۴ ساعته و تخصصی مراقب فرد سالخورده و نیازهایش باشد.

 استخدام.پرستار.سالمند
اگر سالمندتان توانایی حرکت کردن و به‌تنهایی راه رفتن را ندارد، بهترین گزینه استخدام پرستار سالمند است.

همچنین ترجیح بسیاری از سالمندان این است که در محیط خانه خود اوقات پیری را سپری کنند و با این مورد، گزینه خانه سالمندان و مراکز نگهداری از سالمند نیز کنار می‌رود. شاید به‌ظاهر اینطور به‌نظر برسد که هزینه استخدام پرستار خصوصی برای سالمند بسیار بالاست. اما درواقع این هزینه بهترین هزینه‌ای است که می‌توانید برای سالمند خود انجام دهید.

چراکه اگر این اقدام مفید و موثر را انجام ندهید، با بی‌توجهی به روح و جسم سالمند، کمی بعدتر باید خرج دوا و دکتر و درمان روح و جسم سالمند را بپردازید. همچنین بی‌توجهی به سالمند عواقب جبران‌ناپذیری دارد که شاید الان از آن بی‌خبر هستید؛ اما کافیست با سهل‌انگاری نیازهای سالمند را نادیده بگیرید و ببینید که چه بر سرشان می‌آید!

استخدام پرستار سالمند در زندگی برتر اکسین انتخابی حرفه‌ای و هوشمندانه برای نگهداری از سالمندان در هر دوره از پیری است.

رعایت ترتیب زندگی سالمند

بهتر است پیش از هرگونه اقدامی جهت نگهداری از سالمند، شرایط و ترتیب زندگی فرد را مورد بررسی دقیق قرار دهید. بررسی کنید که سالمند به‌تنهایی زندگی می‌کند و یا با خواهر و برادرها و فرزندان؟ محل زندگی او کجاست و آیا او تمایل دارد در همانجا ادامه زندگی خود را سپری کند؟ ترجیح سالمند استخدام پرستار سالمند در منزل است و یا اینکه در مراکز پرستاری از سالمند بماند؟ همه این موارد را پیش از تصمیم‌گیری برای روش مراقبت از سالمند درنظر بگیرید و باتوجه به آن‌ها بهترین روش را انتخاب نمایید.

تقسیم‌بندی سالمندان برای نگهداری در منزل

سالمندان را فارغ از نیازهای خاص و بیماری‌های ویژه‌ای که دارند، به سه دسته تقسیم می‌کنند که این تقسیمات به‌طور عمومی مشخص می‌کند پرستار باید چگونه خدماتی را ارائه دهد.

 • سالمندان جوان ۶۰ تا ۷۰ سال
 • سالمندان میانسال ۷۱ تا ۸۰ سال
 • و سالمندان پیر ۸۱ سال به بالا

موارد فوق سه دسته اصلی سالمندان هستند‌. اما ممکن است یک سالمند ۸۰ و خرده‌ای ساله، همچنان بتواند به‌طور مستقل همه کارهایش را انجام دهد و برعکس یک سالمند ۶۰ ساله فاقد توانایی‌های حداقلی برای حرکت و انجام امور شخصی‌اش باشد. پس دسته‌بندی دیگری نیز در این‌باره حائز اهمیت است. سالمندان را برحسب توانایی و نیازها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند که این دسته‌بندی در استخدام پرستار مناسب بسیار مهم خواهد بود.

 • سالمندان دارای کمترین وابستگی
 • سالمندان دارای وابستگی نسبی به همراه
 • سالمندان وابسته

استخدام پرستار سالمند در زندگی برتر اکسین

استخدام پرستار سالمند در مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر اکسین انتخابی حرفه‌ای و هوشمندانه برای نگهداری از سالمندان در هر دوره از پیری است که کیفیت زندگی ایشان را به‌طرز قابل توجهی بهبود می‌دهد. ما در زندگی برتر اکسین جمعی از باتجربه ترین پرستاران را گردهم آورده‌ایم که به‌خوبی از پس همه نیازهای سالمند برمی‌آیند. کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا در مورد بهترین پرستاران راهنمایی‌تان کنند.


سوالات متداول

مزایای استخدام پرستار برای نگهداری از سالمند در منزل چیست؟

حفظ استقلال سالمند، تامین آرامش و آسایش سالمند، مراقبت شخصی و برخورداری از خدمات خصوصی

هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل چقدر است؟

هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل به تجربه و تخصص پرستار، نیازهای سالمند و شرایط سلامت وی بستگی دارد.

خانه سالمندان و مراکز نگهداری از سالمند یا استخدام پرستار در منزل؟

استخدام پرستار سالمند در منزل با حفظ آرامش و استقلال سالمند، انتخاب مناسبتری خواهد بود.

آیا به صورت شبانه روزی می‌شود پرستار سالمند استخدام کرد؟

شرکت پرستاری های مختلفی وجود دارد برای استخدام یک پرستار به صورت تمام وقت مانند زندگی برتر که می‌شود از خدمات آن‌ها استفاده کرد.

استخدام پرستار در خارج از تهران امکان پذیر است؟

اگر از مرکز خدمات پرستاری استفاده کنیم که این نوع خدمت‌رسانی را پوشش دهد امکان پذیر است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.