4 اصل درباره ی ورزش و سلامتی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

غیرممکن است که تا به حال در یک جمله به طور همزمان از ورزش و سلامتی استفاده نکرده باشید. مهم نیست فردی سالم، مریض، جوان یا سالمند باشید؛ در هر حال از تاثیرات مثبت ورزش بر سلامت جسم و روان خود آگاهید. اما ورزش چرا و چگونه به حفظ سلامتی می‌انجامد؟ در این مقاله به بررسی ارتباط ورزش و سلامتی وارتباط این دو در زمینه‌های مختلف می‌پردازیم.

ارتباط ورزش و سلامتی

فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی مناسب به حفظ زیبایی اندام شما می‌انجامد. با بهترشدن تصویر شما از خود، اعتماد به خود و عزت نفستان بهبود می‌یابد و زمینه‌های ایجاد بیماری‌های روانشناختی مانند افسردگی در شما کمرنگ می‌شود.

همچنین طی جلسه‌های ورزشی سروتونین در بدنتان آزاد شده که جزو مواد تشکیل دهنده‌ی قرص های ضد افسردگی است. بنابراین، جدا از تقویت عضلات و کاهش توده‌ی چربی، ورزش از عناصر مهم کمک کننده به وضعیت روحی و روانی شما به شمار می‌رود.

از دیگر تاثیراتی که ورزش و سلامتی را به هم مرتبط می‌کند؛ تاثیر ورزش بر کارکرد ارگان‌های بدن است. ورزش گردش خون را بهبود می‌بخشد و کارکرد قلب را تقویت می‌کند. همچنین در افراد دارای اضافه وزن، با کاهش وزن و نزدیک شدن به وزن استاندارد، فشار اضافی روی اندام های بدن را از بین می‌برد.

پیشنهاد مقاله : با فواید ورزش ایروبیک برای سلامتی آشنا شوید

اگر از سن کم ورزش را شروع کنید، تاثیرآن بر سوخت و ساز بدن، شما را از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها حفظ می‌کند. درصد چربی کمتر در بدن، ریسک گرفتگی رگ‌های کرونر قلب و احتیاج به عمل قلب باز در آینده را کاهش می‌دهد.

ارتباط ورزش و سلامتی
4 اصل درباره ی ورزش و سلامتی

همچنین کسانی که در سنین جوانی خود فعالیت منظم بدنی را در برنامه‌ی خود داشته باشند؛ در هنگام سالمندی ریسک کمتری برای ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیسک کمر، دیابت نوع دوم و .. دارند و امید به زندگی در آن‌ها بیشتر از هم سن و سالان آن‌ها است.

تغذیه و ورزش

حتماً برایتان پیش آمده است که زمان ثبت نام یک کلاس ورزشی، از شما پرسیده اند که آیا برنامه‌ی غذایی خود را هم از همان مجموعه دریافت می‌کنید یا نه. این مسئله به طور مستقیم به ارتباط تنگاتنگ ورزش و تغذیه و تاثیر آن را روی هم اشاره می‌کند.

ورزش در جلسات اول تا حدود  یک شبانه‌روز متابولیسم شما را افزایش می‌دهد و ممکن است اشتها و میل به کوتاه کردن فواصل وعده‌های غذایی در شما بیش از پیش شود. همچنین، ورزش کردن نیاز شما به انرژی را تغییر می‌دهد و در زمان عضله سازی، احتیاج شما به دریافت مواد پروتئینی را افزایش می‌دهد. پس باید در کنار ورزش، برنامه‌ی غذایی مخصوص خود را دریافت و پیاده کنید تا به خود آسیب نزده و بهترین نتیجه را بگیرید.

 

کاهش و افزایش وزن

در بحث ورزش و سلامتی همواره توده بدنی استاندارد و وزن بدن مورد توجه بوده است. کمبود یا اضافه وزن به تعادل بین دریافت و مصرف انرژی بستگی دارد. اگر میزان انرژی دریافتی شما  از طریق غذا بیش از انرژی مصرفی شما باشد، به مرور زمان وزنتان افزایش می‌یابد و اگر این روند متوقف نشود دچار اضافه وزن می‌شوید.

از طرف دیگر، اگر غذای دریافتی بدن کمتر از میزان مصرفی باشد، بدن دچار مشکلات جدیدی می‌شود. کمبود مواد مغذی در بدن، به ایجاد بیماری‌های گوناگون منجر می‌شود.

هنگامی که بدن به اندازه‌ی کافی انرژی دریافت نکند، مجبور میشود از ذخایر چربی و عضله‌ی خود استفاده کند. این مسئله به کاهش وزن، و ادامه‌ی آن به کمبود وزن منجر می‌شود. عدم تعادل بین تغذیه و ورزش، مشکلات زیادی برای سلامتی انسان به وجود می‌آورد.

چگونه بدانم نیاز به تغییر وزن دارم؟

یکی از موارد تهدید کننده‌ی سلامتی، کمبود یا اضافه وزن است. برای تشخیص آن راه‌ها و معیا‌ر‌های مختلفی وجود دارد اما معتبر‌ترین و محبوب‌ترین آن ها استفاده از جدول BMI است. این جدول به شما کمک می‌کند با در نظر داشتن چهار فاکتور جنسیت، سن، وزن و قد، تشخیص دهید که وزن بدنتان نرمال است یا به برنامه‌ی غذایی جدیدی برای تغییر آن احتیاج دارید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.