3 مورد از دلایل خواب زیاد افراد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بسیاری از افراد بالغ به دلایل مختلف بیشتر از استاندارد می‌خوابند. خواب آلودگی مسئله‌ی نادری نیست؛ حدود چهل درصد از افراد از پرخوابی شکایت دارند. معیار تشخیص پر خوابی با ساعت خواب زیاد در طی شب یا مجموع ساعات روز و شب  است. برای بزرگسالان، بین 7 تا 9 ساعت خواب طبیعی است و بیشتر از آن از علائم پرخوابی است. تعداد زیادی از افراد پر خواب می‌توانند در زمان‌ها و مکان‌های مختلف، حتی زمان کار یا رانندگی بخوابند. در این مقاله به بررسی دلایل خواب زیاد افراد می‌پردازیم.

میزان خواب نرمال

بیشتر افراد بالغ حدود هفت تا نه ساعت خواب مفید در طی 24 می‌خوابند. هر شخص تعداد ساعات خاصی را به خواب اختصاص می‌دهد و ممکن است برنامه‌ی خواب هر کس با دیگری متفاوت باشد. بیش از 9 ساعت خواب زیاده‌روی و غیر طبیعی است. اگر بزرگسال هستید و بیش از این تعداد ساعت به خواب نیاز دارید باید در پی راه درمان باشید.

برای پیداکردن الگوهای خواب سالم، پزشکان توصیه می‌کنند که به طور روزانه ورزش کنید و از الکل، سیگار،  غذاهای سنگین و فیلم ترسناک در شب خودداری کنید. همچنین بررسی احساسات در هنگام دریافت ساعات مختلف خواب در طی روز، به پیدا کردن ساعات ایده آل خواب کمک می‌کند.

 

چند مورد از دلایل خواب زیاد افراد

ارتباط اختلالات خواب با کم خوابی معمول است، اما بیماری‌هایی همچون آپنه خواب و نارکولپسی می‌توانند باعث اختلالات خواب یا خستگی شوند. پرخوابی برای سلامتی خطرات زیادی دارد و با اختلالات مختلف مانند دیابت، بیماری قلبی و مرگ زودرس و ناگهانی مرتبط است.

پیشنهاد مقاله : تاثیر خواب بر سلامتی افراد

بیماری‌‌‌ها

در افراد پرخواب ممکن است  در عملکرد سیستم عصبی خودمختار  اختلال وجود داشته باشد. برخی از اختلالات خواب، مانند آپنه انسدادی خواب و سندرم هیپوونتیلاسیون ، با اختلالات اتونوم همراه است. این اختلالات مرتبط با کنترل مسائل قلبی عروقی و تنفسی است.

آپنه خواب، به ویژه (OSA  ( فراوان است و اگر OSA تشخیص داده نشده دارید، ممکن است انسداد راه تنفسی را تجربه کنید و وقفه‌‌‌های تکرارشونده در خواب شما را در طول شب از خواب بیدار کند. معمولاً مانند دیگر مبتلایان این بیماری به یاد نخواهید آوردکه این انسدادها شما را از خواب بیدار کرده است. بیشتر یا تمام صبح‌‌‌ها با احساس خستگی و عدم دریافت خواب کافی از خواب بیدار می‌شوید و در طول روز احساس اضطراب و کوفتگی می‌کنید.

که به هنگام آوار مشکلات می‌خوابد. بسیاری از افراد زمان امتحانات، موقع وارد شدن استرس زیاد و هنگام اتفاقات مهم زندگی بیش از پیش می‌خوابند.

این یک نوع سیستم دفاعی برای فرار کردن از واقعیت و یا به فراموشی سپردن اتفاقات بد است. در موقعیت‌‌‌های مهم تر، افراد دچار افسردگی و دیگر اختلالات روانشناختی به طور طبیعی و یا در اثر مصرف داروهای مختلف دچار پرخوابی می‌شوند.

شرایط محیطی

از دیگر دلایل خواب زیاد افراد می‌توان به کاهش کیفیت خواب اشاره کرد. زمانی که به خاطر علل مختلف کیفیت خواب کاهش یابد؛ فرد مجبور است با افزایش کمیت آن جبران کند. کسانی که شیفت‌های شب‌کاری دارند، مجبور به خواب در زمان روشنی هوا هستند ویا باید در سر و صدا برای خوابیدن تلاش کنند از کیفیت خواب مطلوبی بهره مند نخواهند بود.‌ مصرف قند و کافئین پیش از خواب نیز از کیفیت خواب می کاهد.

 

داروها

برخی گروه‌های دارویی مثل کافئین، قرص‌‌‌های خواب آور و آنتی هیستامین‌‌‌ها می‌توانند جزو دلایل خواب زیاد افراد محسوب شوند. کافئین گیرنده‌‌‌های مغز را از جذب آدنوزین، (ماده ی  تسهیل کننده ی‌ خواب در بدن)، منع می‌کند. ماندگاری کافئین سه تا پنج ساعت است، اما می‌تواند برای مدت طولانی در بدن شما باقی بماند. مصرف مواد مخدر و زیاده‌روی در الکل نوشیدن نیز خواب را مختل می‌کند. الکل خواب REM را مسدود می‌کند، یعنی همان بازه‌ی زمانی که بدن شما خود را بازیابی می‌کند.

جمع بندی

خواب خوب شبانه برای سلامتی حیاتی و ضروری است. با این حال همه موارد خواب آلودگی بیش از حد باعث نگرانی نمی‌شوند. احساس خستگی گهگاه که باعث چند شب خواب زیاد می‌شود امری طبیعی است. با این وجود، اگر احساس خستگی کیفیت زندگی شما را کاهش داده است، باید تست‌های اختلال خواب را بگذرانید و در اصلاح سبک زندگی خود جدی شوید. شما می‌توانید برای دریافت خدمات پرستار در منزل با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.