3 راه برای کشف استعداد کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودکان با استعدادهای گوناگونی متولد ‌‌می‌شوند که ممکن است ژن آن چندین نسل برای رسیدن به این کودک سفر کرده باشد. علاوه بر داشتن ژنوم غنی، پرورش و کشف استعداد کودکان هم در شکوفایی کودک تاثیرگذار است.

موانع کشف استعداد کودکان

سنجش استعداد ماهی در پرواز!

هر کس استعداد خاصی را دارد اما اگر کودک را با معیارهای نامناسب بسنجیم به نتیجه ی‌مطلوبی نمی‌رسیم. برای مثال اگر علاقه دارید کودکتان یک بازیکن شطرنج حرفه‌ای شود، باید قبل از صرف هزینه و وقت در کلاس‌های شطرنج فراوان، از علاقه و استعداد وی مطمئن شوید.

ناامیدی  والدین و کودکان

ممکن است زمان و انرژی خود را برای حرفه‌ای شدن در رشته‌ای خاص صرف کرده باشید اما به دلایلی مجبور به رها کردن آن شده باشید. در همچین موقعیتی، تولد یک کودک جدید در خانواده شما را به این فکر وا می‌دارد که شاید این طفل جدید بتواند ادامه دهنده ی‌راه شما باشد.
قرار نیست فرزند شما همان استعدادهای شما را داشته باشد و یا به مسائل مورد علاقه ی‌شما توجه نشان دهد. البته که تاثیر ژنتیک را نمی‌توان نادیده گرفت، اما باید بدانید که تمرکز بر رشته‌ای خاص و وقت نگذاشتن برای سایر زمینه‌ها، به احتمال زیاد امید شما در کشف استعداد کودکان‌تان را ناامید می‌کند.

پیشنهاد مقاله : تقویت یادگیری در کودکان

راه‌هایی برای کشف استعداد‌های کودکان

به ژنتیک اعتماد کنید

بسیار قابل پیش‌بینی است که در بحث کشف استعداد کودکان، ابتدا به مهارت‌های والدین توجه شود. اگر در زمان حال یا سال‌های پیش از ازدواج ورزش خاصی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کردید، بد نیست در همان زمینه در کودکتان هم به دنبال نشانه‌هایی از استعداد بگردید. اگر والد دیگر یا پدربزرگ/مادربزرگ کودک در زمینه‌ای خاص مانند ریاضیات، نجوم یا نقاشی خوش درخشیده است، بهتر است سیر کشف استعداد کودکان خانه‌تان را از همین موضوعات آغاز کنید.امتحان چیزهای جدید

برای فهمیدن زمینه ی‌استعداد کودکتان او را محدود به موضوعاتی که خودتان دوست دارید، نکنید. درباره ی‌رشته‌های ورزشی جدید تحقیق کنید. اگر رشته ی‌هنری جدیدی به رشته‌های دانشگاهی اضافه شده، درباره ی‌آن پرس و جو کنید. تا زمانی که کودک تجربه ی‌جدیدی کسب نکند، نمی‌توان درباره ی‌استعداد او در آن زمینه ابراز نظر کرد.

کشف استعداد‌های کودکان
راه‌هایی برای کشف استعداد‌های کودکان

گفت و گوی مستقیم با کودک

اگر کودکتان به سنی رسیده که می‌تواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند از او درباره ی‌علایقش سوال کنید. بسیاری از اوقات، افراد به زمینه‌هایی که در آن خوب هستند علاقه نشان می‌دهند. از او بخواهید درباره ی‌تجربیاتی که دوست دارد آن‌ها را تکرار کند صحبت کند.

رفتارهای کودکتان را بررسی کنید

هنگامی‌که کودک کتاب می‌خواند به رفتار او دقت کنید. توجه کنید که زمانی که شخصیت‌های داستان کارهای مختلف را انجام می‌دهند واکنش او چیست. مثلاً اگر کتاب درباره ی‌پسر کوچکی است که شنا می‌کند، آیا فرزندتان این قسمت را با توجه و هیجان بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های کتاب می‌خواند یا نه؟

برای او داستان‌های مختلف خیالی تعریف کنید. در بین صحبت‌هایشان از او بپرسید که آیا دوست داشت در جای شخصیت اصلی می‌بود یا خیر و دلیل پاسخش را از او جویا شوید. مثلاً اگر در داستانتان شخصیت اصلی یک کارآگاه است، آیا فرزندتان به انجام دادن وظایف کارآگاه علاقه نشان می‌دهد یا نه.
زمان بازی کردن فرزندتان با کودکان همسایه یا اقوام به مکالمه‌های آن‌ها توجه کنید. ببینید کودکتان بیشتر درباره ی‌چه موضوعی بیشتر صحبت می‌کند و دوست دارد چه بازی‌ای را انجام دهد. گاها وقتی کودک از انجام بازی‌ای خاص امتناع می‌کند به این معنا است که فعالیت‌های شبیه آن را دوست ندارد.

از آن‌ها بپرسید چه چیزی در فرزندتان جلب توجه می‌کند یا به نظر آن‌ها کدام مهارت فرزندتان در مقایسه با دیگر کودکان برجسته‌تر است. اگر چند روز ی‌مجبور شدید کودک را به پرستار کودک بسپارید یا او را نزد خاله یا مادربزرگش گذاشتید، پس از بازگشتن به خانه نظرات آن‌ها درباره ی‌زمینه‌هایی که کودک در آن عملکرد خوبی داشته را بپرسید.
جمع بندی
همه ی‌کودکان با استعداد و نابغه زاده می‌شوند. با صرف کمی انرژی به طور هوشمندانه می‌تواند پروسه ی‌کشف استعداد کودکان را به آسان‌ترین روش ممکن به پایان برسانید. در نظر گرفتن علاقه، ژنتیک و نشانه‌هایی که خود کودک به شما می‌دهد موفقیت شما در آن حتمی است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.